Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

El Yapımı Ahşap Sahte

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında OnuR67 tarafından paylaşıldı.

1. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Merhabalar
    Gravür makinamın da elime geçmesiyle kendime ait bir kandırıcım olma arzusu dahada kabarmıştı, internette ve forumda yaptığım araştırmalar sonucunda bugün son bulan 1 adet sahtemin yapım aşamalarını, resimlerini ve aksiyon videosunu sizlerle paylaşmak istedim *

İlk olarak, shatemi 2 parça halinde yapmaya başlayacağım için 2 adet arzu edilen türden tahta parçası alalım

Daha önce "Strike Pro" dan esinlenerek çizdiğim şablonumu tahta parçalarının üzerine aktardım

2 parça tahtayı, kaba şekli 2 parçayada simetrik şekilde verebilmek için çift taraflı bantla birbirine düzgün bir şekilde bantladım.
    Ben biraz kalın çift taraflı kullandım, arası açık olması daha kolayıma geliyor

Bu aşamadan sonra artık tahtalarımızı yavaş yavaş şeklini vermek için yontuyoruz, kaba şeklini vermek için ben maket bıçağı kullanıyorum

Kaba şekli tamamladığımda çift taraflı bantı kesip sahtemi tekrar 2 ye ayırdım.
    ayırdıktan sonra sahtemin içine yerleştireceğim ağırlık bilyaları, mıknatıs ve halka telleri için gerekli yerleri işaretleyip iç oyma işlemine başladım.

Bilyaların en önüne mıknatıs koydum ki atış sırasında mıknatıstan kurtulan bilyalar kuyruk kısmına akarak erim de kolaylık sağlasın, sarım esnasında da mıknatıs sayesinde önde kalarak iyi bir aksiyon sağlasın

Sabit halkalar için paslanmaz çelik tel kullandım.
    uçlarını halka yaptığım çelik teli, yollarını oyduğum sahtenin içine yerleştirdim.

İçerideki tüm işleri tamamladıktan sonra gerekli parçaları yerleştirip, sahtemi kapatıp 2 parçanın birbirine düzgün bir şekilde oturup oturmadığını kontrol ettim.

Birleştirip test ettiğim sahtemin damağı için gereken yuvaları tamamladım

Damak için 2mm kalınlığında şeffaf bir mika malzeme kullandım

İç kısım ve damağı tamamladıktan sonra 2 parça başladığım sahtemi tek parça yapma zamanı geldi içeriye tüm parçaları yerleştirdikden sonra yapıştırma işlemine geçtim

Yapıştırma işlemi için Sahtenin 2 parçasına ince fırçayla su geçirmez tutkal sürdüm, tutkal sürerken özellikle bilya yollarına bulaşmamasına özen göstermek gerekiyor
    Tutkalı birleşim yüzeylerine sürdükten sonra mengene de sıkarak 1 gün beklemeye bıraktım

Tutkal kuruduktan sonra sahtemin son hali

Tek parça haline getirdiğim sahtemin ince şekil ve zımpara işlemleri için Gravür makinası kullandım

Tüm ince şekillendirme işlemlerini tamamladıktan sonra zımparalama işlemine geçtim zımparalan yüzey pürüssüz hale gelince boyama işlemine başladım.

Renk olarak akrilik fosfor sarı düşündüm 1 kat astar niyetine beyaz boya kullandıktan sonra fosfor sarıyla boyama işlemini tamamladım

Boyama işlemi tamamlanıp boya kuruduktan sonra, rengimizin uzun süre dayanıklı olabilmesi için son kat Akrilik cila kullandım.
    Cila işlemide tamamlandıktan sonra iğneler ve gözleri takarak işlemimi tamamladım göz olarak eski bir sahteden söktüğüm gözleri kullandım.

Ve son olarak böyle bir kandırıcıyı hazırlamış oldum

Aksiyon konusunu çok merak ediyordum, sahile gidemeyeceğim ve gidene kadar bekleyemeceğim için banyodaki küveti kullandım ;) nekadar etkili olur bilmiyorum ama işte aksiyon videosu

http://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=MTii2_mtd08

Kolaygelsin
    * * * * *

NRT75, oltacı34, avsen ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Teşekkürler Dündar abi sizden bu yorumları almak güzel
    Limoniçe benzetmenize bayıldım bende ona bundan sonra böyle hitap edeceğim.
    Denge konusunda mıknatıs sistemi ve bilyaların konumu etki etti diyebilirm birde gaga ile çok uğraştım bu aksiyon için bir kaç şekil değiştirdim

Dündar bunu beğendi.
  4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık Onur
    Bence güzel salınıyor.
    Umarım zamanı gelince balıklar da benimde aynı şekilde düşünür. :)

karaelmasli ve OnuR67 bunu beğendi.
  5. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Bugün başlamayı düşündüğüm bir model vardı resmini paylaşayım, söylediğiniz modellerdende inceleme yapıp birkaç deneme yapacağım

coner bunu beğendi.
  6. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Teşekkürler şeref abi kullanmak için sabırsızlanıyorum

7. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Eurofish in bir modeli abi fortuna ile aynı bunun üzerine çalışmalara başlamıştım diyebiliriz aksiyonu ve durumları paylaşırım

Dündar bunu beğendi.
  8. OnuR67

OnuR67 Daimi Üye

Senden başım ağrımaz abi ;)

Dündar bunu beğendi.
  9. Stolz

Stolz Aktif Üye

Tebrikler, çok ama çok başırılı.
    Sen bu işi büyütür kim bilir Türkiyenin sahte balık markalarından olursun. Küçük düşünmemek lazım bence, başarılarının devamını dilerim.

HTC One mini cihazımdan gönderildi

OnuR67 bunu beğendi.
  10. sabriyazici

sabriyazici Daimi Üye

Gun gecmiyorki harika bir konunu gormiyeyim masallah eline emegine saglik supersin

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Haziran 2014
    OnuR67 bunu beğendi.
  11. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

Çok beğendim. Atışta erimi iyi ise artık sahteye para verme derim. Gagasızda yap bence iyi wtd si olur bu sahtenin.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Haziran 2014
    OnuR67 bunu beğendi.