Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

El Yapımı Tahta Mengene ( Resimli Anlatım )

OnuR67

Daimi Üye
Adı
Onur
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhabalar

Bu aralar maket balık çalışmalarım da özellikle de yapıştırma, tutkallama işlerinde bir Mengeneye ihtiyacım olduğunu farkettim.
Tabiki herzamanki gibi satın almak yerine kendim yapmaya kararverdim ve aşamaları sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle kullandığım malzemeler ;
- MDF tahta (isteyen farklı birşey kullanabilir)
- 11 lik tij ve samunlar
- ince demir boru
- Vida ve pullat
- 3cm lik Rulman içi 11lik dişli

İlk olarak tahtalarımızı uygun ölçülerde parçalara bölüyoruz ölçüler ihtiyaca göre değişebilir.

Mengenemizin oynayan hareketli bölümüne 3lük panç la rulman yuvamızı açıp rulmanı sabitliyoruz

Rulmanı yerleştirdiğimiz yerin hemen altına ince demir klavuz borumuz için matkap yardımıyla delik açıyoruz. Hareketli parçamız bu borunun üzerinde doğru bir şekilde hareket edecek.

Sabit kısımlardan yükü karşılayan yani mengenenin hateketli kısmıyla beraber sıkışma işlemini yapan parçaya klavuz borumuzun yerleşmesi için bir delik açıyoruz

Aynı deliği diğer sabit kısma da açıp klavuz borumuzu iki sabit kısım arasında sabitleyip, hareketli kısmın aralarında rahat gidip gelmesini sağlıyoruz

Aleminyum bir borunun(2cm boyunda) 2 ucuna 11 lik tij samunlarımızı çakıp borunun her iki tarafını dişli hale getiriyoruz, hazırladığımız bu aparatı sabit parça tahtanın içine yerştirip itici kısmı oluşturacağız

İtici sabit tahta parçamıza delik açarak hazırladığımız boru aparatını içine yerleştiriyor, çıkmaması için sac parşalarıyla destekliyoruz

İtici parçamızdaki samunlardan tiji geçirerek hareketli parçadaki rulmana vidalıyoruz, geri dönüşlerde rulmandan gevşemesi için kontra samun yapabiliriz.

Son olarak sabit parça tahtaları birbirine vidalayarak şeklimizi tamamlıyoruz, kavrama kolu olarak kısa parça bir demiri delerek tijden geçirip samunlar sayesinde sıkıştırdım.

Sonuç olarak karşınızdaki bu mengeneyi yapmış oldum, ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte, ince işlerinizde, zampara ve yapıştırma işlerinizde işinizi kolaylaştıracak bir alet.

Satın almak yerine kendi emeğinizle yapmanızı öneririm.

kolay gelsin

Berke Öztürkmen

Daimi Üye
Adı
BERKE ÖZTÜRKMEN
İstek, zeka, muhendislik ve el yatkinligi ile parmak isirtan bir calisma. Ellerinize saglik. Cok guzel bir paylasim.

Sent from my HTC Desire HD A9191

KalamA

Daimi Üye
Adı
Can
Onur, yakında 15+1 bilyalı jig çıkrığı yaparsan şaşırmayacağım :) Yaratıcılıktaki kabiliyetin tartışma götürmez. Elin gerçekten çok yatkın, tebrik ederim Bu mengene yardımıyla ortaya çıkacak eserleri görmek için de sabırsızlanıyorum. Her zaman rastgelsin kardeşim...

eylmz

Daimi Üye
Ellerine saglık onur hocam icinde yatan muhendis uyandıkca bizleri kendine hayran bırakıyorsun bir cok kişiye Işık tutacak bir calisma daha olmus
Sen gemini heryerde yürütürsün :)

OnuR67

Daimi Üye
Adı
Onur
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İstek, zeka, muhendislik ve el yatkinligi ile parmak isirtan bir calisma. Ellerinize saglik. Cok guzel bir paylasim.

Sent from my HTC Desire HD A9191
Çok Teşekkürler Berke Bey

GT-N5110 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

OnuR67

Daimi Üye
Adı
Onur
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Onur, yakında 15+1 bilyalı jig çıkrığı yaparsan şaşırmayacağım :) Yaratıcılıktaki kabiliyetin tartışma götürmez. Elin gerçekten çok yatkın, tebrik ederim Bu mengene yardımıyla ortaya çıkacak eserleri görmek için de sabırsızlanıyorum. Her zaman rastgelsin kardeşim...
Teşekkürler Can bey Belki birgün oda olur :)
Mengenenin ilk meyveleri yolda sahte balık çalışmalarım devam ediyor ;)

GT-N5110 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi