Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

En zehirli 6 balık

Konu, 'Tatlı Su Balıkları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında γavuz tarafından paylaşıldı.

 1. γavuz

  γavuz Daimi Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2014
  Mesajlar:
  1.311
  Beğeniler:
  1.072
  Şehir:
  istanbul
  internetde gezinirken böyle bir makaleye rast geldim.. bilgilendirmek amaclı yararlı olabilir düşüncesindeyim.. Salıcakla
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------
  Geçen yıla dek Türkiye'deki 450 balık türünden 26'sının aktif zehirli olduğu biliniyordu. Ancak geçen yıl Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, Akdeniz'deki aktif zehirli balık türlerinin 66'ya çıktığını açıkladı. Zehirli balıklar arasında sokar, trakonya, üzgün ve iskorpitte yer alıyor.
  Küresel ısınma sonucu Akdeniz'in tropikalleştğini söyleyen Turan, Kızıldeniz ve Hint Okyanusu'ndaki zehirli balıkların Akdeniz'e geldiğini tespit etmiş. İskenderun Körfezi'nde görülen, sularımıza yabancı Pasifik aslan balığı ve mavi çizgili papağan balığı profesörü haklı çıkarır nitelikte. Habertürk'ün haberine göre ODTÜ Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kıdeyş ise Mersin Körfezi'ndeki bazı ağlarda balıkların yüzde 80'inin yabancı türlerden oluştuğunu söylüyor.

  ALO 114 (numarayı bilmemiz gerekir bence)

  Balıklarla temas dahil tüm zehirlenmeler için Sağlık Bakanlığı'nın 114 Zehir Danışma Hattı 24 saat hizmet veriyor.

  TRAKONYAYA BASANA ANTİ ALERJİK TEDAVİ

  Deniz hayvanları insanlara ısırma, sokma-vurma ve batma olmak üzere üç yoldan zarar veriyor. Dr. Veysel Balcı, balıkla temas eden bölgeye asla soğuk su ya da buz tedavisi uygulanmaması gerektiğini söylüyor: “Soğuk, zehri aktif hale getirir. Yaralanan bölgeye, 40 derece sıcaklıkta su tedavisi uygulanmalı. Kişi, ayak hareket ettirilmeden hastaneye götürülmeli." Dr. Abdullah Hasıripi ise Akdeniz ve Ege'de yaşayan trakonyaların tehlike görünce kuma battığını belirtiyor: “Balığın üzerine basıldığında kızarma, şişlik, nefes alamama, boğaz ve dil kökünde şişme ve ağır alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu balığa basana mutlaka anti alerjik tedavi uygulanmalı.'' Trakonyaya basana anti alerjik tedavi uygulanmalı.

  İĞNELİ VATOZ

  Genelde kumlu ve sığ sularda bulunur. Balıkçı ağlarına sık sık takılır. Plajlarda pek çok insan üzerilerine basıp yaralanır. İğnenin damara batması ölüme yol açabilir. İğne kırılıp içeride kaldığından mümkünse hemen çıkarılmalıdır.

  SOKAR

  Kızıldeniz göçmenidir. Otçul olarak beslenen tek zehirli balıktır. Boyu 15-20 cm arasındadır. Sırt ve karın yüzgeçlerinin tümü zehir bezleri taşır. Öldükten sonra bile zehrinin etkisini dikenlerinde korur. Bu yüzden balıkları ağdan alırken bile zehirlenmek mümkün.

  TRAKONYA

  En çok Marmara ve Ege'de görülen zehirli ve iğneli bir balık türü. 17-40 cm olup “çarpan balığı" olarak da adlandırılır. Hareketsiz bir balıktır. Fakat deniz dibinde avlarına karşı çok süratlidir. Zehirleri bir insanı sakat bırakabilir. Bu nedenle dikkat edilmelidir. Öldükten sonra dahi zehir salmaya devam eder.

  TİRYAKİ

  Kumlu ve çamurlu zeminlerde kendini zemine gizler, sadece gözleri ve ağzın hemen yanında sahte yem olarak kullandığı deri parçası dışarıda kalacak şekilde yaşar. Zehir etkisi diğerlerine oranla daha azdır. 20-25 cm boylarındadır.

  İSKORPİT

  En çok yenen balıklar arasında olup ülkemizde trakonyalardan sonra en kuvvetli zehre sahiptir. 5-50 cm arasındadır. Sırt, anal ve karın yüzgeçlerinin hepsi zehir bezleri taşır. Kıyıdan 2 bin metre derinliğe kadar geniş bir alanda yaşar.

  ÜZGÜN

  Derin sularda yaşarlar ve zehir etkileri diğerlerine göre çok azdır. Bu nedenle yüzücüler ve dalgıçlar için bir tehlike oluşturmazlar. Boyları 5-50 cm arasında değişir.
   
  34tolga42 bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.751
  Beğeniler:
  6.691
  Şehir:
  İstanbul
  Denize girerken rastlanabilecek olanlar trakonya ve vatoz..
  Diğerlerini ancak avcılık yöntemiyle görmek mümkün.
   
 4. Alper Saraçoğlu

  Alper Saraçoğlu Aktif Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  11 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  264
  Beğeniler:
  151
  Şehir:
  Tekirdağ
  Şeref abi iskorpiti yabana atmamak gerek. Marmara denizinde özellikle akşam üstü iskorpitler sığ yerlerde bulunan taşlara kadar sokuluyorlar.
  Kumluk veya kayalık yerler olsun denize girerken kaliteli bir deniz ayakkabısı kullanmak en mantıklısı, özellikle çocuklar yönünde. Bu balıkların en çok zarar vereceği kişiler çocuklar hele de benim oğlum gibi alerjik bünyeli çocuklar için çok dikkatli olmak gerekiyor.
   
  cihan drums ve agartan bunu beğendi.