Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ingiltere'de Balikcilik Baskadir -5

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Evet o sahte çıkarılıp salınması lazımdı. Çıkartırken ölse bile ölüsünü suya atması gerekiyor.

Bence biz bir kısır döngüdeyiz. Sadece belli dönemde balık alabiliyoruz. Belkide İngilizler gibi yapsak diğer dönemlerde de balık alabileceğiz.
Balığın kıyıya gelme zamanları ve nedenleri var.
Yaz aylarında yem bolken iri balıklar pek kıyıya gelmiyorki. Bizde iri balık olarak kıyıdan sadece levrek ve bazı bölgelerimizde kofana ve torik yakalamak mümkün. Çok lokal ve nadir olarak Akya, Sinarit. Yıl boyunca 100 tane yakalanabilir mi acaba?
Bu nedenle amatörlere (gerçek amatörlere-yakala sat yapılmamak koşuluyla) kg bazlı limit yerine adet bazlı limit vererek -günde bir tane- zaman ve mekan sınırı/yasağı olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Yoksa her gün 3-5 tane irili ufaklı levrek yakalayanları asla desteklemiyor ve engellenme riskini göze alarak bazı paylaşımların altına da yazıyorum sosyal medya paylaşımlarına da.. Gerçi engellensem ne olacak da. Asıl korkunç olan hemen hemen büyük çoğunluğun çuvalcı tarzı avları destekleyip maşşallah çekerek tebrik etmesi.

Şunu kabul etmek lazım; kış aylarında gerek karadenizde, gerekse ege bölgesinde levrek yakalayamamak için ekstra çaba sarf etmek lazım. Yazın da yakalamak için gerekiyor o ekstra çaba.. Bu çabayı benim yaz raporlarımda da görmek mümkün. Sonuç sıfır.. :(

Ne kadar kolay gibi görünse de Zonguldak'tan itibaren neredeyse Çanakkale'ye kadar bu levrek denen yaratığı yakalamak da oldukça zor. Sanırım Marmara denizinde her zaman bol yem bulunuyor olması bu zorluğun en temel sebebi.

Nedim Ceylan

Daimi Üye
Adı
Nedim Ceylan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Balığın kıyıya gelme zamanları ve nedenleri var.
Yaz aylarında yem bolken iri balıklar pek kıyıya gelmiyorki. Bizde iri balık olarak kıyıdan sadece levrek ve bazı bölgelerimizde kofana ve torik yakalamak mümkün. Çok lokal ve nadir olarak Akya, Sinarit. Yıl boyunca 100 tane yakalanabilir mi acaba?
Bu nedenle amatörlere (gerçek amatörlere-yakala sat yapılmamak koşuluyla) kg bazlı limit yerine adet bazlı limit vererek -günde bir tane- zaman ve mekan sınırı/yasağı olmaması gerekir diye düşünüyorum.

Yoksa her gün 3-5 tane irili ufaklı levrek yakalayanları asla desteklemiyor ve engellenme riskini göze alarak bazı paylaşımların altına da yazıyorum sosyal medya paylaşımlarına da.. Gerçi engellensem ne olacak da. Asıl korkunç olan hemen hemen büyük çoğunluğun çuvalcı tarzı avları destekleyip maşşallah çekerek tebrik etmesi.

Şunu kabul etmek lazım; kış aylarında gerek karadenizde, gerekse ege bölgesinde levrek yakalayamamak için ekstra çaba sarf etmek lazım. Yazın da yakalamak için gerekiyor o ekstra çaba.. Bu çabayı benim yaz raporlarımda da görmek mümkün. Sonuç sıfır.. :(

Ne kadar kolay gibi görünse de Zonguldak'tan itibaren neredeyse Çanakkale'ye kadar bu levrek denen yaratığı yakalamak da oldukça zor. Sanırım Marmara denizinde her zaman bol yem bulunuyor olması bu zorluğun en temel sebebi.
Abi ben de şöyle düşünüyorum, kışın üreme döneminde hiç av yapılmazsa popülasyon artar. Popülasyon artınca yaz döneminde de levrek avlama ihtimali artar. Çünkü artan popülasyon karşısında yemlik balık popülasyonu da denge yönünde azalacaktır. Levrek bu defa bir eli yağda bir eli bağda bir yaz geçiremeyeceğinden sahtelerin peşine düşmeye başlayabilir.

süheyl

Daimi Üye
Adı
süheyl
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Tebrikler çok güzel bir av yapmışsınız kurallar güzel uyulması daha güzel

elmexicano

Üye
Adı
a.c.berkyurek
Tebrikler Ahmet Can
Gerçekten de çok güzel iki balık yakalamışsın.
Her zaman rast gelsin.

Avrupa'nın yaşam hakkındaki bir çok kuralı, bu konulmuş kuralları denetleyenleri olması, denetimde ciddi olmaları gibi şeyler inanılmaz güzel.
Kasım'dan Mart'a levrek alıkonulamaması kuralına şaşırdım açıkçası. Hatta midesindeki o sahteyle yaşama imkanı olmayan o levreğin salınmasına da.. Kurallar biraz abartılmış. İngiltere'ye yerleşmekten vaz geçtim.. :D Amatörler bir tane balık alsa ne olur ki?

Şaka bir yana bu işleri tam doğru yapan bir yer yok anlaşılan.
Seref abi, bu dediklerine katiliyorum. Ama inan, elimdeki pense kargi ile bile baligi oldurmeden cikarma ihtimali yoktu sahtenin.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Seref abi, bu dediklerine katiliyorum. Ama inan, elimdeki pense kargi ile bile baligi oldurmeden cikarma ihtimali yoktu sahtenin.
Sitemim sana değil zaten Ahmet..
O kuralları koyanlara..
Avcıya inisiyatif bırakmaları gerekirdi en azından..
Zaten kurallara uymak ülke insanın doğal davranışı. Kimsenin istismar edeceğini sanmam. Etse bile 3-5 kişi..

elmexicano

Üye
Adı
a.c.berkyurek
Degerli balikci ardadaslar, dostlar,

Bugun yine Dogu Ingiltere kiyilarinda maceralarima devam ettim. Ruzgarin dagdan kiyiya esmesi, yuksek su ve soguk hava gibi bilesenler bugunku avi muhtesem bir show'a donusturdu. Buranin baliklari sert ve ani aksiyon alan sahteleri seviyor gorduguum kadariyla.

Ilk atistan sonra dalarli sahteyi uc defa kiyiya kadar takip eden devasa levrek, en son 4. defada cok sert bir sekilde asildi. muhtesem bir mucadele sonrasi kiyiladim baligimi. 75 cm gelen bu balik, asagidaki video cekiminden sonra hizilica geri salinmistir. Ingiltere kurallarina gore, Kasim-Mart arasi kesinlikle levregi alikoymak yasak! Cezasi da cok buyuk.

Muhtesem bir balik! Muhtesem bir av!

Daha sonra yine, bu guzelim taslik kiyida 1-1.5 km daha yuruyerek at-cek yaptim. Bu seferki vurusu 35-40 metre iceride yine dalarli bir sahteye aldim. Maalesef bu seferki balik, nasil acikmissa artik, 14 cmlik sahteyi oldugu gibi midesine kadar yutmus. Mecburen, Yasalar geregi, sahteyle beraber baligi geri salmak zorunda kaldim. Mumkun degil yasayamaz bu hayvan. ama yine de geregini yapmak gerekiyordu. 22 sterlinlik sahteyle beraber guzelim levrek de gitti. Bu seferki levregim 59 cm geldi! Guzel bir savas, cok ama cok muhtesem bir gun oldu!!!! Uzun suredir boyle bir av yapmamistim.

Sahteyi yutan levregimin av videosu. Vurus anini Go-Pro'ya almayi basardim bu sefer.

Bu merada 8-10 kiloluk levreklerin olabilecegini dusunuyorum ben. Kiyidan 80 metre iceride buyuk kefallerin ucustugunu gordum. Belki de surf takimla yemli denemek lazim. Gelecek hafta, degerli bir kardesimle beraber yine deneyecegiz. Yeniden gorusmek uzere!

Bol baliklar, rastgelsin!
linkleri yeniledim. Asagidan gorebilirssiniz.

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Öyledir büyük ihtimalle ama bu yasakla amatör avcıların levrek yakalayıp fırına atmaları neredeyse imkansız.

Ölmesi garanti olan balığı salmak da aynı şekilde. Belki de o balığa saldıran bir başka balığın da ölmesine neden olacak o sahte balık

Sakın yanlış anlama Ahmet Can.. Bu sana yapılmış bir eleştiri değil. Kural öyleyse öyledir ve uymalısın. Amacım sadece kuralların mantığını tartışmaya açmak.
Abi İngilizlerde balık bol bir avda 3-4 balık yakalanalıp salınması orada standard gibi birşey.bu bolluk kurallara harfiyen uymalarından kaynaklanıyor.kasım Mart arası havyarlı dönem yaptıkları yasak çok doğru bir uygulama bence

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif