Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İntel mi AMD mi?

lost_zombie

Daimi Üye
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Benim işim ve kaderim olan bilgisayar machintosch, bununla birlikte ciddi bir PC düşmanlığım vardır genelde tüm macciler böyledir ama benimki biraz ileri derecedir, Bedirhanın bilgisayarı artık pert olunca, (bununla beraber benim 1993te kullandığım Quadro mac hala çalışır vaziyette :D:harika: ) eve Bedir'e yeni bir makine yapmak ihtiyacı doğdu, yanlız ben pisi diyince birtek bizim bahçedeki kediler geliyor yanıma,:D.

Şimdi işin ciddi yüzüne gelelim yapacağımız makinenin işlemcisi AMD'mi yoksa İntel'mi olmalı buna birtürlü karar veremedik makine oyun ağırlıklı olacak, pekçok kişi oyun için AMD diyor ama ısınma sorunu var diyor, AMD intelin yaptığı pek çok şeyi yapar ama İntel AMDnin oyun performansına yetişemez diyorlar kafam karıştı bilen anlayan dostlarımız bir el atarsanız iyi olacak.
Monitor lazım değil.

Bütçe 1000tl civarı.

muratbozk

Daimi Üye
Adı
murat bozkurt
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bende 3 sene öncesine kadar hobiydi bilgisayar işi hep İntel işlemcileri kullandım sorun yaşadığımı hiç hatırlamıyorum şuanki bilgisayarım AMD işlemcili ama çokta memnun değilim açıkçası tecrübelerime dayanarak söylüyorum; teknolijide çok gelişim içinde bu sektörde dediğim gibi 3 senede AMD işlemci aldı başını gittiyse bilemem:)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Bence bıraksn oyunu ders çalışşsın Bedirhan..
Sınavlar aslanın ağzında artık... :D

Desktopların zamanı geçti artık Nejat.
1000 liralar civarında güzel NB lar bulabilirsiniz.
Oynadığını oynar, oynamayan (çalışmayan) oyun da eksik kalıversin.. :D

DT larda AMD işlemciler İntel'e göre daha ekonomik.
Kimilerine göre AMD işlemciler modifikasyona da daha uygun ama bunlar ileri düzey kullanıcılar.
Oyun amaçlı baktığın zaman iyi bir grafik kartı elindeki bütçenin çoğunu götürebilir... :)

AlperA

Üye
Adı
AlperA
Quatra machintosh :) tarihi eser kivaminda off. Bence bütçeyi zorlasın alsın 2. El bi mac. Madem oyun oynanacak kursun crossover'ı babalar gibi hangi oyunu istiyorsa oynasin. Pisi pisi olmaz osx dururken. Mis :)

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Yıllardır intel kullanırım. Şuana kadar bir sorun çıkarmadı. Fanı komple toz olsa bile çalışır tıkır tıkır. Bir yerde okumuştum zamanında fanı arızalanan bir amd işlemci yanmış, intel ise sorunsuzca çalışmaya devam etmiş.

umooth

Daimi Üye
Adı
umooth
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Üstat bu işin içinde olan aynı zamanda meslek olarak icra eden biri olarak söyleyebilirim ki oyun oynamak için 1000TL'lik bir bütçe yetersiz kalır. Sadece alacağın orta sınıf bir ekran kartının fiyatı bile aten 1000TL'leri buluyor.
İşlemci seçimine gelirsek bence Intel.

B

BS Okuru

Misafir
Oyun ıcın kullanıcaksanız bence ne ıntel alın nede amd alın bır tane xbox 360 konsolu kullanın ne ekran kartı derdı ne ram derdı v.s gıbı sorunlar olmaz ama yok ben ılla bır pc almam lazım dıyorsanız kesınlıkle ıntel işlemcılerı yonelin

lost_zombie

Daimi Üye
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Öncelikle, yorum yazan herkese teşekkürler, Usta benim dananın dizüstü makineye antipatisi var, onun için diz üstü istemez.

İşlemci büyük çoğunlukla intel olmalı gelen mesajlarınızdan anladığım bu, buna karar verdik, oynanan oyun bildiğim kadarıyla çokta aşırı performans gerektirmiyor, ( knight online - silkraod - ist kıyamet ) gibi.

Arkadaşımın yolladığı konfigürasyonlar şunlar bir bakıp yorum yaparsanız fikir edinmiş olacağım.

KASA1

İntel i3 İşlemci 3.2 GHZ Son Nesil
500 GB Hard Disk
2 GB Ekran Kartı (HDMI+DVI+VGA)
DVD-RW LG Optik Okuyucu
;Klavye Mouse
i3 kasa fiyatı 950

KASA2

İntel i5 İşlemci 3.0GHZ Son Nesil
4 GB RAm
500 GB Hard Disk
2 GB Ekran KArtı
LG DVD-RW
Klavye Mouse
i5 kasa fiyatı 1100 tldir.

Ürünler yanında Norton Antivirus 1 yıllık orjinal hediyedir.

BerkTR

Üye
Adı
Berk Gndnr
Kendim Bi Oyuncu Olarak Amd tavsiye ederim fakat amd olcaksınanız fanı en az 60-70 tl yatırıcaksınız kasa2 daha iyi i3 ile oyun oynamak pek mümkün değil

sayitusta

Daimi Üye
Adı
Mehmet koçak
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bu seçim çok duygusal bir seçim kısacası.....

Şöyle basitçe açıklayayım ve tüm arkadaşların anlayacağı dilden...Aşağıda da sıraladım

İntel İşlemciler Amd İşlemciler
i 7 (700-2000 tl) -----------------
i5 (450-700 tl ) fx 8350 (430 tl)
i3 (250 tl - 450 tl) fx 6300 (288 tl)

Yukarıda anlaşılacağı üzere amd işlemciler in en üst versiyonu yani kralı intel in orta sınıf en alt işlemcisiyle aynı fiyat ve hızları da hemen hemen aynı..Ayrıca intel in yeni nesil işlecileri daha az elektirik tüketir...

Para problem değil derseniz 20 000 tl kadar intel işlemcili 4k ultra hd oyunlarda oynatan süper bir pc de kurabilirsiniz...

Bence paranız varsa amd 3 orta seviye bir anakartla amd fx 6300 işlemci ile amd 7850 1 veya 2 gb ekran kartı ve uygun sata 3 120 gb ssd 4 gb 1600 ddr 3 ram li bir sistem sizi en az 3-4 sene götürür yanlız oyuncuysanız ekran kartınız sizi en fazla 3 sene idare eder burda püf noktası ekran kartı üst seviye alıp 1,5 yıl kullanıp uygun fiaata satıp yenilemek tir zarar edilir ama ekran kartını 3-4 sene kullanıp öldürmekten iyidir....

Oyun dışında yukarıdaki sistem bir kişiyi en az 7-8 sene götürür maliyet ise 1000- 1200 tl olur....Monitör süz...