Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kalkan balığı icin olta takımı

İsmail Öz

Daimi Üye
Adı
İsmail Ö.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bu hafta sonu kalkan baligi tutmak icin bir plan yaptik. Fakat daha once hic kalkan baligi avina gitmedigim icin sormak istedim siz ustadlara. Kalkan baligi icin ne cesit bir takim hazirlamam lazim? (misina bedeni kostek vs.)

İsmail Öz

Daimi Üye
Adı
İsmail Ö.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Incelikler vs nedir neye dikkat etmem gerekir ?

Ercüment

Daimi Üye
Adı
Ercüment
Kan Grubu
A Rh Pozitif
3 veya 4 iğneli çapraz veya düz 0.2 no iğne ile dip oltası yapacaksın İsmail,
yemin istavrit-ithal uskumru
beden 0,35-0,40
köstek 0,25-0,30

dalga durumuna göre dalga varsa kurşun kıyıya gelmesin diye dalga kurşunu kullanacaksın
telli olanları var ama ben 100-125 gr armut kurşuna 4 tane civata başlı vida vidalıyorum,

birkaç olta atarsan takımı attıktan sonra kamışın ucuna zil takıyorsun, hangi kamışa balık vurduğunu anlamak için, kamışında 90 derece dik olacak
balık vurduğunda tasma atmaya gerek yok ,yemi tamamen yutuyor, iri balık vurursa hemen oltanı kıyıya alman yoksa iri balık yakalandığında kendini kuma gömüyor.
ufak balık geldiğinde iğneyi yuttuysa çıkarmaya uğraşma iğnenin dibinden kes kösteği, balığı geri gönder,
iğne zamanla çürüyor,

oltanı attın 15-20 dakika balık vurmadı makinanı bir kaç tur sar,
genelde balık oltayı biraz çektiğinde geliyor

kalkanın limit boyu 40 cm
ama ben 50 cm limit alıyorum.

bol şanslar
rastgelsin.

Son düzenleme:

enginson

Daimi Üye
Adı
Engin ÖLÇER
Çinekop takımının mantarsızını düşünün, yem istavrit. iğne no 1 ve ya 2 idealdir derler. istavritin kokmuş olanı makbuldür. taze yemden daha çok bayat yeme gelirler.
hayatımda bir kere limit altı kalkan yakalamıştım silivride yıllar önce. oda suya iade :)
kumluk bölgede avlanacağınız için plaj tarzı yanınızda özel resimdeki gibi bir kurşun bulundurun derim,

upload_2017-12-19_11-54-25.png

mctymn

Daimi Üye
Adı
Mecit Yaman
/1-2 köstekli dip takımı, /klasik çinekop çinekop takımı takım boyu 25-30 cm, / gezer kurşuna 50 cm boy kalacak şekilde bedenli takım/
olta kullanarak ta olur, oltasız kasnakla da olur, sahile 15 m arayla kasnak atarsan daha verimli olur. 2/0 - 3/0 iğne . oltaları balık vuracak diye beklemene gerek yok. saat başı kontrol edersin yemleri tazele , balık varsa vicdani limitine göre balığı sal yada alıkoy. rast gelsin.

İsmail Öz

Daimi Üye
Adı
İsmail Ö.
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Abilerimiz dokturmus yine bilgi konusunda. Hepinize cok tesekkur ediyorum. Bakalim hafta sonu gidince birsey tutabilirsem fotograflari paylasirim. Limit bilgisi konusunda da tesekkurler.