Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

levrek ile ilgili yardım lütfen

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında avcihan tarafından paylaşıldı.

 1. avcihan

  avcihan Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  423
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  Çanakkale
  geçen gün daha bir sene daha boyunca Ayvalıkta olacağımdan ve havalar birazcık ısınmaya başladığından kendime güzel bir mera arayışı içine girdim.2 gün boyunca atçek yapa yapa gezdim dolaştım tık yok ama bir yerde levreklerin kıyıdan görünmesine karşın sahteye çok ilgisiz olduklarını farkettim bu noktadada birçok farkli sahte denememe karşın bir vuruş bile alamadım.bu hafta sonu tekrar ayni noktaya gideceğim ve bu sefer yemlide deneyeceğim.Merak ettiğim konu şu: neden bu levrekler sahteye karşı bu kadar duyarsız?Deniz sıcaklığı yaklaşık 6 derece o yüzden olabilir mi ? bu arada balıkların bulunduğu mera kumluk. önerileriniz nelerdir ?
  Şimdiden yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
  denediğm sahteler

  [​IMG]
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Surffishing

  Surffishing Daimi Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.675
  Beğeniler:
  41
  Şehir:
  Balıkesir
  Sol üstteki su üstü sahteyi sabah alacakaranlıktan itibaren dene derim.Çekerken WTD aksiyonu yaptırabilirsen muhtemelen leverek alırsın.Avlak sığ ve biraz çırpıntılı olmalı.Dip yapısı erişte,taş,kekkomoz karışık olursa R
  Bunlara G15R eklersen banko..
   
 4. avcihan

  avcihan Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  423
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  Çanakkale
  teşekkürler Erdal abi su üstü sahtelerde Wtd aksiyonunu kullanıyorum rover 98 in kuyrugundaki tüyü çıkarttım ve daha güzel aksiyon veriyor şimdi ama genelde akşam üzerleri denedim.sabah erken yolla koyulcam hafta sonu dediğiniz gibi inş. güzel bi balık alırım
   
 5. ryetik

  ryetik Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul - Samsun
  Bence bu sahtelerin yanına bir popper yakışır ve cirpintisi az sularda Cokda dikkat çekebilir ;)
   
 6. avcihan

  avcihan Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  423
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  Çanakkale
  Ramazan abi alıncaklar listesi oldukça kabardı :rolleyes: ama seni mi kırcam onu da ekleyiverdim :D
   
 7. Faruk Usta

  Faruk Usta Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.320
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  İSTANBUL /ANADOLUYAKASI


  Yanlış hareket Cihan yapma bunu :)tüyü tekrar bağla ,WTD lerin ağır çekim olsun :)

  sahte suya düştükten sonra 10sn. bekle ,sonra aksiyona başla sabah suyu daha verimlidir ayvalığın ,badavut tarafınıda dene

  umarım faydalı olmuştur:) o suların çılgın avcısı rover 128 veya 98 dir renk HA16R
   
 8. avcihan

  avcihan Aktif Üye

  Yaş:
  27
  Kayıt:
  23 Aralık 2011
  Mesajlar:
  423
  Beğeniler:
  48
  Şehir:
  Çanakkale
  bana tüysüz daha iyi gibi geldi ama Usta ne diyosa doğrudur :) levreklerin kıyıdan göründüğü yer badavutta abi :D 2 yerde fıkır fıkır dolaşıyorlar bakalım hafta sonu ne olcak ayrıca öneriniz için çok çok teşekkür ederim
   
 9. fenerli

  fenerli Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  202
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  ist
  İzmir den canlı kayabalığı getiriyorlar.Tanesi 75 krş.Bu balıktan bul tak iğneye salla.Rapala zamanı geçti geleçek seneye.Rastgeele.
   
 10. Latif Uğurluçimen

  Latif Uğurluçimen Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2011
  Mesajlar:
  359
  Beğeniler:
  5
  Levrek, bazı dönemlerde canlı yeme bile ilgisiz kalır. Bunun sebebleri araştırılmışmıdır yoksa her zaman olduğu gibi hiç araştırma yapılmamışmıdır bilmiyorum.
  Mevsim itibariyle yumurta döken levrek muhtemelen her şeye saldıracaktır. Yumurta dökme süreleri suyun sıcaklıgına, yumurta yapmaya başladığı tarihten sonra kuluçka dönemine göre her bireyde farklı olduğundan, halen yumurta/sperm dökmemiş ve muhtemelen bu seramoni içinde olan bireylerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu sebeble sizinle ve hatta sahteyle ilgilenmeden ve atışlarınıza rağmen oradan uzaklaşmamışlar.

  WTD aksiyonu ile yüzebilen voblerler, levrek için iyi bir yem olmasına rağmen bu dönem için verimi düşüktür yumurta/sperm sancısı üzerinde olan hayvan suyun dibindedir ve suyun üzerindeki ve kendinde uzak geçen yeme atrasiyon yapması az bir olasılıktır. (doğada enerji her şeydir ve boşa harcanmaz)

  Poper levrek için (bu benim görüşüm) çok uygun bir yem değildir. Üst üste yapılan atışlar ve su üzerindeki fazla hareket ve ses etrafta lüfer olduğunu zanneden levrek için tüymek demektir. Aşırı derecede ürkek ve temkinli olan bu avcı, avcı balık familyasının yüz karasıdır. Bu seble pek tercih etmem ve oltadaki mücadelesini pek sevmem. Yine benim görüşüm 5 kg.'luk bir levrek yakalayacağıma 1 kg.'luk palamut/tombik/orkinos yakalamayı yeğlerim.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Mart 2012
 11. ryetik

  ryetik Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul - Samsun
  Popper sahteler çıkardıkları baloncuklar ve ses sayesinde oldukça verimli avlar yapılmasını sağlayabilir. Benimde ilk tercihim popper lar değil ama bence dışarıdan gelen yani doğal olmayan sesler levreği ürkütmekte. Araç kapısının sesleri , insan gürültüsü , iş makinası sesleri vesair sesler. Suyun içinden doğalmış gibi gelen sesler ise levrek gibi ürkek olduğu kadar meraklı olan avcı bir balığı cezebedebilir. Hiçbir sahteye kesin iş yapar gözüyle bakamayız ama popper sahteler bazen çok avcı olabiliyorlar özellikle kıyıdan levrek avlarında , tabi bu benim görüşüm.