Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

levrek ile ilgili yardım lütfen

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında avcihan tarafından paylaşıldı.

1. avcihan

avcihan Aktif Üye

geçen gün daha bir sene daha boyunca Ayvalıkta olacağımdan ve havalar birazcık ısınmaya başladığından kendime güzel bir mera arayışı içine girdim.2 gün boyunca atçek yapa yapa gezdim dolaştım tık yok ama bir yerde levreklerin kıyıdan görünmesine karşın sahteye çok ilgisiz olduklarını farkettim bu noktadada birçok farkli sahte denememe karşın bir vuruş bile alamadım.bu hafta sonu tekrar ayni noktaya gideceğim ve bu sefer yemlide deneyeceğim.Merak ettiğim konu şu: neden bu levrekler sahteye karşı bu kadar duyarsız?Deniz sıcaklığı yaklaşık 6 derece o yüzden olabilir mi ? bu arada balıkların bulunduğu mera kumluk. önerileriniz nelerdir ?
    Şimdiden yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.
    denediğm sahteler

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Sol üstteki su üstü sahteyi sabah alacakaranlıktan itibaren dene derim.Çekerken WTD aksiyonu yaptırabilirsen muhtemelen leverek alırsın.Avlak sığ ve biraz çırpıntılı olmalı.Dip yapısı erişte,taş,kekkomoz karışık olursa R
    Bunlara G15R eklersen banko..

4. avcihan

avcihan Aktif Üye

teşekkürler Erdal abi su üstü sahtelerde Wtd aksiyonunu kullanıyorum rover 98 in kuyrugundaki tüyü çıkarttım ve daha güzel aksiyon veriyor şimdi ama genelde akşam üzerleri denedim.sabah erken yolla koyulcam hafta sonu dediğiniz gibi inş. güzel bi balık alırım

5. ryetik

ryetik Aktif Üye

Bence bu sahtelerin yanına bir popper yakışır ve cirpintisi az sularda Cokda dikkat çekebilir ;)

6. avcihan

avcihan Aktif Üye

Ramazan abi alıncaklar listesi oldukça kabardı :rolleyes: ama seni mi kırcam onu da ekleyiverdim :D

7. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

Yanlış hareket Cihan yapma bunu :)tüyü tekrar bağla ,WTD lerin ağır çekim olsun :)

sahte suya düştükten sonra 10sn. bekle ,sonra aksiyona başla sabah suyu daha verimlidir ayvalığın ,badavut tarafınıda dene

umarım faydalı olmuştur:) o suların çılgın avcısı rover 128 veya 98 dir renk HA16R

8. avcihan

avcihan Aktif Üye

bana tüysüz daha iyi gibi geldi ama Usta ne diyosa doğrudur :) levreklerin kıyıdan göründüğü yer badavutta abi :D 2 yerde fıkır fıkır dolaşıyorlar bakalım hafta sonu ne olcak ayrıca öneriniz için çok çok teşekkür ederim

9. fenerli

fenerli Aktif Üye

İzmir den canlı kayabalığı getiriyorlar.Tanesi 75 krş.Bu balıktan bul tak iğneye salla.Rapala zamanı geçti geleçek seneye.Rastgeele.

10. Latif Uğurluçimen

Latif Uğurluçimen Aktif Üye

Levrek, bazı dönemlerde canlı yeme bile ilgisiz kalır. Bunun sebebleri araştırılmışmıdır yoksa her zaman olduğu gibi hiç araştırma yapılmamışmıdır bilmiyorum.
    Mevsim itibariyle yumurta döken levrek muhtemelen her şeye saldıracaktır. Yumurta dökme süreleri suyun sıcaklıgına, yumurta yapmaya başladığı tarihten sonra kuluçka dönemine göre her bireyde farklı olduğundan, halen yumurta/sperm dökmemiş ve muhtemelen bu seramoni içinde olan bireylerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu sebeble sizinle ve hatta sahteyle ilgilenmeden ve atışlarınıza rağmen oradan uzaklaşmamışlar.

WTD aksiyonu ile yüzebilen voblerler, levrek için iyi bir yem olmasına rağmen bu dönem için verimi düşüktür yumurta/sperm sancısı üzerinde olan hayvan suyun dibindedir ve suyun üzerindeki ve kendinde uzak geçen yeme atrasiyon yapması az bir olasılıktır. (doğada enerji her şeydir ve boşa harcanmaz)

Poper levrek için (bu benim görüşüm) çok uygun bir yem değildir. Üst üste yapılan atışlar ve su üzerindeki fazla hareket ve ses etrafta lüfer olduğunu zanneden levrek için tüymek demektir. Aşırı derecede ürkek ve temkinli olan bu avcı, avcı balık familyasının yüz karasıdır. Bu seble pek tercih etmem ve oltadaki mücadelesini pek sevmem. Yine benim görüşüm 5 kg.'luk bir levrek yakalayacağıma 1 kg.'luk palamut/tombik/orkinos yakalamayı yeğlerim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Mart 2012
  11. ryetik

ryetik Aktif Üye

Popper sahteler çıkardıkları baloncuklar ve ses sayesinde oldukça verimli avlar yapılmasını sağlayabilir. Benimde ilk tercihim popper lar değil ama bence dışarıdan gelen yani doğal olmayan sesler levreği ürkütmekte. Araç kapısının sesleri , insan gürültüsü , iş makinası sesleri vesair sesler. Suyun içinden doğalmış gibi gelen sesler ise levrek gibi ürkek olduğu kadar meraklı olan avcı bir balığı cezebedebilir. Hiçbir sahteye kesin iş yapar gözüyle bakamayız ama popper sahteler bazen çok avcı olabiliyorlar özellikle kıyıdan levrek avlarında , tabi bu benim görüşüm.