Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Levrek Süpürgesi (Barchino)

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Benim süpürgenin ahşabı hazır ama hala üşengeçlikten misina ve silikonları hazırlamadım. Aslında konuyu hortlattığınız iyi oldu, sahiller yavaş yavaş boşaldı, artık hazırlayıp suya indirmenin zamanı geldi. Ancak köstekleri hazırlama şeklinde kafamda hala soru işaretleri var. üçlü t fırdöndü ile tek tek mi bağlasam yoksa sizin gibi kablo sıkıştırıcıyla ana bedene düşümsüz mü geçirsem kararsızım.
sağlam üçlü T fırdöndü kullanmanızı tavsiye ederim.
ben kablo ucuyla yapmıştım biliyorsunuz daha sonra 2 kötek arasına fırdöndü montajı yaptım çünkü misina veya ip kıvrılıyor bunun önüne geçmek lazım.

Bende de furuno sonar var ama tekne yok....suya indirip çıkarma işinin kolayını bulamadım....
bende o sıkıntıyı çok yaşadım koskoca gemlikte tekneyi rahatça suya indirip çıkarıcak 1 tane adam gibi yer yok.

Sultanköyde yazlığımız var bende 4.50 fiber almayı düşünmüştüm fakat bende aynı sebepten yapamadım, fiberde bile suya indirme karaya çekme sıkıntısı var , Irgat denilen yöntemle etrafında dönerek plaja cekiyorlar tekneyi , fakat bu işler için hep yanınızda sağlam güvenebileceğiniz kafa dengi bir arkadaş olması lazım , tek başına yapılacak işler pek değil , bu kafa dengi arkadaşında sizin gibi müsait olması uyumlu olması lazım bu problem sebebiyle imkanım olmasına rağmen bende tekne işine giremedim

Ayrıca benim olduğum sahil şeridinde kıçtan takma motoru çalınır korkusuyla her seferinde yanınızda getirip götürme problemide var, zahmeti eziyeti keyfin önünde .....

Silivri limanı gibi bağlaması binmesi kolay güvenliği olan yer olması lazım bu işler için.
Aynen güvenliği olan bir balıkçı barınağı olması şart tekne sürekli suda ve hazır olması lazım. öbür türlü zevk eziyete dönüşüyor malesef.

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ben şişme kano düşündüm, böyle kıyıdan 100 metre açılayım yeter dedim. Can yeleğı ile kullanırım diye düşündüm, ama bir şekilde iğne deler diye çekiniyorum.
bence hiç şişme konusuna girmeyin gereksiz bir masraf olur tabi bu benim düşüncem. delinme sorunu var kötü hava şartları sorunu var var oğlu var yani :)

mardek

Aktif Üye
Adı
ali sür
Kıyıya yakın sayılabilecek sınırlar içinde avlanmak için KANO derim başka birşey demem ama kaliteli (rotomod k-large, abacco ayarında) olmak şartıyla ;)

H2O

Üye
Adı
Sedat KASRAT
Kan Grubu
O Rh Negatif
Merhaba Arkadaşlar, Eski konumuzu hortlatalım istedim...
1 yıldır bu zamanı bekliyordum körfezimizde yavaş yavaş dişli mevsimi başlıyor.
Levrek Uçurtmamızı bugün öğlen deneyeceğim umarım güzel bir başlangıç olur....
Hakan bey anladığım kadarıyla kıyıdan yüzdürme aşamasında yosunlar yüzünden daha avlanmaya başlamadan avcılığını büyük oranda kaybediyor takım.. Bunu denizde açıp sonra hedef bölgeye sürmeyi denediniz mi?

75cm civarı draftı olan teknem var; ağırlığı ve manevra kabiliyet(sizliğ)i nedeniyle sahile fiber kayıklar gibi yaklaşmam ama Kumsaz civarındaki kıyılarda yosun hattı sonrasında da seyre müsait epey bi bulanık kısım oluyor 2 - 4 metreler civarında deneyebiliriz isterseniz...

Edit: Cevap yazdıktan sonra devamını okudum - ki zaten siz de devamında yazmışsınız tekne gerekliliğini... Müsait bir hafta sonu çıkabiliriz..

Son düzenleme:

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Hakan bey anladığım kadarıyla kıyıdan yüzdürme aşamasında yosunlar yüzünden daha avlanmaya başlamadan avcılığını büyük oranda kaybediyor takım.. Bunu denizde açıp sonra hedef bölgeye sürmeyi denediniz mi?

75cm civarı draftı olan teknem var; ağırlığı ve manevra kabiliyet(sizliğ)i nedeniyle sahile fiber kayıklar gibi yaklaşmam ama Kumsaz civarındaki kıyılarda yosun hattı sonrasında da seyre müsait epey bi bulanık kısım oluyor 2 - 4 metreler civarında deneyebiliriz isterseniz...

Edit: Cevap yazdıktan sonra devamını okudum - ki zaten siz de devamında yazmışsınız tekne gerekliliğini... Müsait bir hafta sonu çıkabiliriz..

Sedat Bey Merhaba,

Nazik teklifiniz için teşekkür ederim. Benim için uygundur karşılıklı kararlaştırıp birgün tekneden denemeyi bende istiyorum açıkçası.

Bu öğlende denedim ve güzel bir öğlen sporu yapmış oldum :)

1 rapala 4 silikon taktım 1 silikon hariç diğerlerinde yine yosun vardı :( deniz ne kadar temiz görünsede gemsaz aşırı yosunlu bölge olduğu için illaki takılıyor.

H2O

Üye
Adı
Sedat KASRAT
Kan Grubu
O Rh Negatif
Perşembe günü hava kapalı yağışlı ve soğuk olacak... 10kt civarı yıldız gösteriyor ama o hava hemen hiç deniz kaldırmaz... Cuma bir tık daha iyi, yağış yok rüzgar ise hemen hiç yok... zaman yaklaşınca tahminler değişebilir ancak her ikisinin de öğleden sonraları deneme için uygun görünüyor şimdilik..

H2O

Üye
Adı
Sedat KASRAT
Kan Grubu
O Rh Negatif
Bizim süpürgeyi denizden yüzdürme işi de kaynadı arada Hakan bey...

Ben açıkçası ırgat rölesinin tamir edilmesini bekliyordum. Tek motorlu tekneyle ırgat da çalışmıyorken limandan fazla uzaklaşamıyorum... Tam avlanırken tık diye kalırsa demiri zemine döşeyip gerekirse çok uzun süreler denizde çekici veya tamirci beklenir; neticede çapa+80 metre zincir varken demir taratacak dalga zaten hava raporunda görünür ve hiç çıkmayız... Ama motorsuz ve demirsiz vaziyette 2-3 kuvvet hava bile ciddi tehlike yaratır; sürüklenme kayalara çarpma vs vs... Allah korusun çok ciddi sonuçlar doğurabilir; şakaya gelmez yani... Yarın yeni röle geliyor, eskisini de tamir ettirip yedek babında tutacağım kayıkta; havalar böyle giderse bu hafta sonu dener miyiz?

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sedat Bey Merhaba,

haklısınız bir fırsat bulamadık...

bende hava durumuna baktım şimdi yarın hariç butun hafta yağışlı gözüküyor. havanın iyi olduğu birgün deneyelim , hazır dişlilerde gelmişken iyi olur belki lüfer falan da atlar.

Teknenin durumunu siz daha iyi biliyorsunuz bu havalarda sıkıntı çıkarırsa halimiz duman olur vallahi :)

havaların durumuna göre tekrar haberleşelim derim