Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mantarlı Çelik Bedenli Çinekop & Lüfer Takımı Yapımı (Videolu Anlatım)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Şeref abi iğne olarak yanılmıyorsam vmc marka kullanınca balığa tasma bile atmaya gerek kalmıyor iğneye saplanıyordu
Tasmasız yakalama VMC markasına has bir özellik değil. Bu özellik Circle Hook denen çember iğnelere has.

BEn genelde balığın herşeye atladığı o bol zamanlara çok denk gelemiyorum. O dönemlerin kalabalığı beni ürkütüyor.

Az olsun keyifli olsun peşinde olduğumdan av başına balık sayım oldukça düşük.

forkill96

Daimi Üye
Adı
Burak özdayı
bu mesele aynı çaparideki gibi ince takım kalın takım meselesi gibi.
sular bulanık balık da aç ve seçmiyorsa kuvvetli takımı kullanmakta fayda var.

çift misina balık kesmesine çare değil, burada balık derken de kastettiğim "çinekop" değil. çinekopun gücü ne ki misinayı kessin, çift misina çinekop için ideal olabilir. çinekop zaten 0.20 misina ile de dışarı alınır. ancak sen o çift misinalı takımını suya attığında ummadığın ebatta bir balık asıldığında üzülürsün diye düşünüyorum.

hiç misinalı takımını balık kopardı mı? benim birden çok kez kesti aldı da o yüzden bu takımları yapıyorum. yok aslında yapma sebebim o değil, hazır yapılmışı var, ben başka avantajları için yapıyorum ama bu sebeple tercih ediyorum diyeyim.

yalnızca 2-3 ay öncesinden örnek vereyim. tuttuğum yerde 50 mt sahil şeridi içerisinde 15-20 kamış oluyordu yemli bekleyen, zannediyorum bir tek ben çelik takım kullanıyordum gördüğüm kadarı ile. balık da bir ince bir babacan karışık geliyordu. çok gece bu şekilde arkadaşlarla avlandık, benim balığım çok oldu, az olmadı.

ustalar lüfer zeki balıktır teli görür yanaşmaz derler. ancak bunun da bir su /akıntı/ balığın açlığı ile ilgili parametreleri olmalı ki bana yakalanan balıkların hiç de teli görüp de korkmuş hali yoktu.

tavsiyem sen ava çelik takımla başla, yanındaki arkadaşın senden fazla alıyor ise zaten yanında yoksa bile çift misinalı hırsızlı talımı orada bağlamak benim için 1 dakika, hadi senin elin alışık olmasın 2 dakika. ya da ikis de bulunsun çantanda.

hangisi daha kötü: kofana atladı takımı kesti aldı demek mi, ya da çinekop çeliği görüp huylandı ve misinaya döndüm balığımı aldım demek mi?

rastgele...
teşekkür ederim abi malesef bende çok misina kestirdim geç kaldığımdan o zaman kıyıda sürpriz balıkları alabılecegımı dusunerek senın takımı deneyeyim
galata köprüsü gibi yerlerde avlanırken ki köprude genellıkle balık buyukse buyuk gelıyor kuçukse kuçuk duruma göre benım dediğim takımı yapayım

forkill96

Daimi Üye
Adı
Burak özdayı
Tasmasız yakalama VMC markasına has bir özellik değil. Bu özellik Circle Hook denen çember iğnelere has.

BEn genelde balığın herşeye atladığı o bol zamanlara çok denk gelemiyorum. O dönemlerin kalabalığı beni ürkütüyor.

Az olsun keyifli olsun peşinde olduğumdan av başına balık sayım oldukça düşük.
valla şeref abim biz (arkadaşlarımla) 3numara nikel vmc kullanıyorduk hazır satın aldıgım takımlardan kaçıyordu balıkla fakat kalıtelı ıgne alınca azaldı bu durum

ozgurarslan

Daimi Üye
teşekkür ederim abi malesef bende çok misina kestirdim geç kaldığımdan o zaman kıyıda sürpriz balıkları alabılecegımı dusunerek senın takımı deneyeyim
galata köprüsü gibi yerlerde avlanırken ki köprude genellıkle balık buyukse buyuk gelıyor kuçukse kuçuk duruma göre benım dediğim takımı yapayım
iki mesaja birden alıntı yapamayacağım için bu mesaja yazıyorum.
öncelikle circle hook ile takım yaptım ama deneme fırsatım olmadı. sonucun çok iyi olacağına eminim eğer yemi düzgün takabilirsem. bir de meret o kadar keskin ki takımı yaparken elime girdi. ancak uzun palalı klasik düz iğnelerin sapından tutup, etten sapla, çevir, parlak deriden sapla işi kolay ve alışıldık. oysa çember iğneler kısa palalı, uzunları varsa da ben görmedim. ben çelik takım yaptığım için palası dedikli iğne kullanıyorum. - daha önce belirtmediğim bir dezavantajını da bu vesile ile belirteyim: piyasada benim rastladığım delikli palalı iğneler düz palalı iğnelere göre etleri daha kalın, elbet ince üretileni vardır, eti derken iğnenin kendi kalınlığını kastediyorum -

kardeşime de şöyle bir anı ile bilgi aktarmaya çalışayım. benim yaptığım takımda tasmalamadan, tasmalama zamanını kaçırdığımda da balık aldığım çok oldu. balığın koparamayacağını bilmek büyük emniyet. başına gelecek en kötü şey yemi yedirmek ya da kestirmek olabilir. iğne markası ve keskinliği farkediyor bu konuda da. ben de vmc, mustad ve owner gibi markalar denedim. geçtiğimiz kış çok çift balık aldım. ilk vurduğunda kısa bir tasma atıp az bekliyorum, 5-7 sn kadar. balık bol olunca ikincisi de oralarda oluyor, peşisıra atlıyor.
herkesin tecrübesi kendine , bu işin kanun kitabı yok. ama ben balığın ürkmediği her durumda videosunu çektiğim takımı öneririm. yanımda oturan arkadaş sitem etti bir gece bana, senin bir şey yapmana gerek yok, balık senin oltana çifter çifter kendi takılıyor diye...

rastgele...

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
iki mesaja birden alıntı yapamayacağım için bu mesaja yazıyorum.

Alıntı yapmak istediğiniz mesajlarda fotoğraftaki işaretli simgeyi seçin, son mesajda da alıntıyı seçin. Bu durumda çoklu alıntı yapmış olacaksınız.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
valla şeref abim biz (arkadaşlarımla) 3numara nikel vmc kullanıyorduk hazır satın aldıgım takımlardan kaçıyordu balıkla fakat kalıtelı ıgne alınca azaldı bu durum
İğne kalitesi kesinlikle çok önemli.
Çaparide bile vmc kullanırdım eskiden ve çok güzel avlar yapardım.

forkill96

Daimi Üye
Adı
Burak özdayı
Bu sezon malesef acemılıgımden çoğunlukla zeytınburnunda vaktımı öldürdüm hiç balık yok bende şimdiden gelecek sezona 30 yemli 60 70de çapari yapmayı hedefledim bilgilerini takip etmekteyim abi istoça gideceğimde videoda anlatmışsın abi birde konunun altına kullandıgın malzemeleri yazarsan çok daha güzel olur düşüncesindeyim (istoça gideceğim listeye onlarıda eklerim)

ozgurarslan

Daimi Üye
Bu sezon malesef acemılıgımden çoğunlukla zeytınburnunda vaktımı öldürdüm hiç balık yok bende şimdiden gelecek sezona 30 yemli 60 70de çapari yapmayı hedefledim bilgilerini takip etmekteyim abi istoça gideceğimde videoda anlatmışsın abi birde konunun altına kullandıgın malzemeleri yazarsan çok daha güzel olur düşüncesindeyim (istoça gideceğim listeye onlarıda eklerim)
en üstte no 10 okuma fırdöndü, altında şarap mantarına 502 ile yapıştırılmış kalın alüminyum folyo, üzerine kendinden yapışkanlı alba çinekop yaldızı, mantardan ince matkap ucu ile açılan delikten sıkı sıkıya geçen sert plastik boru (bazı şamandıra içinde vardır) borunun dibinde 0 no remixon klips, bu klips ile mantarın başındaki fırdöndüyü bağlayan .40 paslanmaz tel, borunun üzerinde sunlight marka L ebadında geçmeli (rod tip clip) fosfor. no 12 okuma fırdöndü ve klipsli fırdöndüler ve .18 paslanmaz tel ile sıkılmış no 2 mustad delikli palalı iğnelerden oluşan üçlü (çift hırsızlı) takım.