Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

MERCAN BALIĞI AVI VE TEKNİKLERİ

CAHİT ACUN

Daimi Üye
Adı
CAHİT ACUN
Mercan balığının avlanma şekillerine geçmeden önce dilerseniz onu kısaca tanımlamaya çalışayım.
Mercan balığı (Sparus pagrus), Sparidae familyasından bir balık türüdür.Vücut oval, pullarla kaplı, renk sırtta koyu, yanlarda açık pembe,karın beyaz, baş kısmı ve yüzgeçlerde hafif pembemsi lekeler vardır. Genel görünümü pembe renklidir. Yerli taş balıklarındandır.Ilıman ve sıcak denizlerde yaşarlar.Mercan balığının bir başka ismi de “Mantık”tır.İri olanlarına “Battal” yarım kilodan küçüklerine “Litrin” en küçüğüne ise,“Mangır” denir.Mangır hemen hemen 100 gram kadardır.Yılın her mevsiminde av verirler.Avcılığı son derece zevklidir.Onu avladığınızda yukarı çekerken,onun oltaya kuvvetlice basması en zevkli andır.Mercan avlarında en önemli etken Mercan taşlarının tesbit edilmesidir.Eğer taş bilmiyorsanız,Mercan avını aklınızdan çıkarın.Mercan avında kullanılan başlıca yemler kalamar,Göz,midye,küçük yengeçler,Hamsi ve Sardalya'dır.

MERCAN BALIKLARI..

Şimdi de,Mercan balığı av tekniklerini kısaca açıklamaya çalışayım.

KÖSTEKLİ SARKITMA

Kamıştan gelen misinanın ucuna 2 no fırdöndü takınız.Uzunluğu 20-25cm,misina kalınlığı 0.35 Cm ve iğneleri 1 yada 1.0 (yada bulunduğunuz derinliğe göre)olan köstekleri, aralıklarla,0.40 cm kalınlığındaki beden misinasına bağlayınız.Beden misinasının ucunada ağırlığınızı ilave ediniz.Bu ağırlığı suyun akıntısına göre değiştiriniz.Bu olta takımı amatör kardeşlerimiz arasında "Klasik dip oltası" olarak adlandırılır.
Eskilerde bu olta takımı çok derin sulardan el yordamı ile çekilirdi ve son derece zahmetli idi.Şimdilerde teknolojinin bizlere sunduğu nimetler sayesinde bu zahmet artık ortada kalkmıştır.Ama eski avcılarımız "Balığın vurduğunu elimde hissetmeliyim" diyerek, alıştıkları avlanma şeklini sürdürmektedirler.Buda onların tercihidir.Saygıyla karşılıyorum.
Makinemizi balıkçı tabiriyle,60-70 hatta 80 kafa olarak seçmemizde yarar vardır..Bot kamışımızında hafif esnek olması tercihimiz olmalıdır.Derin sularda bu tercih,ağırlığa göre değişebilir.

MAVRUKALI KÖSTEKLİ SARKITMA

MAVRUKALAR

Dilerseniz önce sizlere Mavrukayı tanıtmaya çalışayım.Mavruka,iki ucu delikli nikelajlı kurşundur.Mavruka genellikle 75-250 gram ağırlığındadır.Eskilerde Mavruka önce bir cam çubuk yardımı ile mazgallanır ve cıva ile ovulup parlatılırdı.Şimdilerde ise nikelajlı hazır olarak satılmaktadır ve oldukçada verimlidir.Mavrukalı takımın en büyük avantajı çok seri çalışması ve dibe çabuk indirilip çekilmesi nedeniyle kısa süre içinde daha fazla balık tutulmasına imkan sağlamasıdır.Takımın hazılanması ise şu şekildedir.
Bir ucu bedene bağlanan Mavruka'nın diğer ucuna da hırsızlı iğne bağlayınız.Diğer bağlantılar Köstekli takımla aynıdır.Dikkat edilmesi gereken husus, her iki takımda da yemin iğnelere iştah açıcı şekilde yerleştirilmesidir.Yemi iğnelere taktıktan sonra,yeme önce kendiniz dikkatle bakın ve kendinize şu soruyu sorun."Ben Mercan olsam bu yeme atlar mıydım"
Eğer cevabınız "hayır" ise,yemi değiştirmekte bir an bile tereddüt etmeyiniz.İkinci dikkat edilmesi gereken husus,kösteklerin Mavruka'ya yakın olmasıdır.Bunu üstteki köstekleri biraz daha uzun tutarak sağlayabilirsiniz.
Meraya gelindiğinde, yemleri düzgün bir şekilde taktıktan sonra, oltayı derin sulara tuta tuta bırakınız.Dibi bulduktan sonra bir veya iki karış yukarı kaldırıp,balığın vurmasını bekleyiniz.Vurduğu anda ani tasmalama yapmayınız.Balık oltaya vurduğu anda oltayı hafifçe kaldırmaya başladığınızda ikinci vuruşu yaparken çalınınız.Bu çalınma çok sert olmasın.Balığı aldığınızda balık basıyorsa bastığı an hafifçe bırakın,serbest bıraktığı an çekmeye devam ediniz.İşte bu sahne muhteşemdir ve oltacılıkta zevkin doruğa çıktığı andır.
Mavrukalı takım, misina, iğne,fırdöndü ve beden değiştirilerek,dip balıklarının avlarında kullanıldığı gibi,Lüfer balığının avlarında da
çokca kullanılan bir takımdır.

FOSFORLU KÖSTEKLİ SARKITMA

Bu takımın yukarıda bahsi geçen iki takımdan tek farkı,köstek misinasının fosforlu boru ve boncuklarla şekillendirilmesidir.Buradaki fosforlu boru ve boncuklar karanlık sularda fosforunu yayarak, balığın dikkatini çekmektedir.Genellikle derin suların vazgeçilmez takımıdır.Bu takımda aralıklı olarak kösteklerin bağlandığı fırdöndülerdeki boncuklarda, fosforlu tercih edilmelidir.

FENERLİ SARKITMA

Çok derin sularda kullanılan bir takımdır.Fenerin bir ucu ana misinaya,diğer ucuda bedene bağlanır.Derin sularda yanıp-sönerek,yada sadece devamlı ışığını yayarak balığın oltaya dikkatini çeker.Yemin daha net görünmesini sağlar.Diğer ayrıntılar köstekli sarkıtma ile aynıdır.

DİP FENERİ

Moderatör tarafında düzenlendi:

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
bu değerli bilgiler için çok teşekkürler sevgili Cahit,,bu bilgilerin bir çok arkadaşımıza ışık tutacaktır,,,
bende avlama konusunda şunları söylemek isterim..malum artık bilhassa egede avlaklar değişti ,gökova civarında mercan derine kaçtı derindeki avlaklarda demir atmadan avlanmaya çalışıyoruz tabii vuruşu hissetmek zorlaşıyor,balık olduğunu anlamanın yoluda oltayı yeterince yukarıya kaldırmakla ve balığın çekmesiyle hissedilir,,
birde balığın nazlı olduğu zamanlar vardır,,sanki küçük bir balık oynuyor gibi gelir,biraz oynamasına musaade edilir ve birden tasmalanır tabiiki olta bu durumda iyice yatırılır....
yem konusundada şu önemli notu ilave edeyim,,eğer merada iri mercan varsa teknede bir kişinin dışında diğerleri küçük balıkların alamayacağı yem(kalamar,sübye,tavuk,çimçim,iri teke,) kullanmalıdır,o bir kişide arasıra değişerek sadece sülünez kullanırsa büyük balıkları daha çok yakalama şansı olur,ve mereda av boyunca balık eksilmez.....
herkese iyi avlar olsun...:):)

CAHİT ACUN

Daimi Üye
Adı
CAHİT ACUN
bu değerli bilgiler için çok teşekkürler sevgili Cahit,,bu bilgilerin bir çok arkadaşımıza ışık tutacaktır,,,
bende avlama konusunda şunları söylemek isterim..malum artık bilhassa egede avlaklar değişti ,gökova civarında mercan derine kaçtı derindeki avlaklarda demir atmadan avlanmaya çalışıyoruz tabii vuruşu hissetmek zorlaşıyor,balık olduğunu anlamanın yoluda oltayı yeterince yukarıya kaldırmakla ve balığın çekmesiyle hissedilir,,
birde balığın nazlı olduğu zamanlar vardır,,sanki küçük bir balık oynuyor gibi gelir,biraz oynamasına musaade edilir ve birden tasmalanır tabiiki olta bu durumda iyice yatırılır....
yem konusundada şu önemli notu ilave edeyim,,eğer merada iri mercan varsa teknede bir kişinin dışında diğerleri küçük balıkların alamayacağı yem(kalamar,sübye,tavuk,çimçim,iri teke,) kullanmalıdır,o bir kişide arasıra değişerek sadece sülünez kullanırsa büyük balıkları daha çok yakalama şansı olur,ve mereda av boyunca balık eksilmez.....
herkese iyi avlar olsun...:):)

Sevgili Bülent,verdiğin bilgiler için teşekkürler ediyorum.Bende yazdıklarına bir ilave olarak,Küçük balıkların yemi parçalamasına izin vermemek için,yemi büyük tutmaktansa,iğneyi küçültmenin daha yaralı olacağını düşünüyorum.Bu açıdanda dikkat edersen 1 yada 1.0 iğneleri örnek verdim.Yem konusundaki fikirlerine tamamen katılıyorum .lSevgiler...

löngöz

Daimi Üye
Adı
BÜLENT GÜNER
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sevgili Bülent,verdiğin bilgiler için teşekkürler ediyorum.Bende yazdıklarına bir ilave olarak,Küçük balıkların yemi parçalamasına izin vermemek için,yemi büyük tutmaktansa,iğneyi küçültmenin daha yaralı olacağını düşünüyorum.Bu açıdanda dikkat edersen 1 yada 1.0 iğneleri örnek verdim.Yem konusundaki fikirlerine tamamen katılıyorum .lSevgiler...
sana aynen katılıyorum,,son mordoğan avımda farketdiysen gamakatsu kısa pala 6nolu iğneden bahsettim,,,o iğneyle 2 kğ luk köpek balığını bile çektik...

CAHİT ACUN

Daimi Üye
Adı
CAHİT ACUN
Emek verilmiş bir konu. Tecrübelerle sabitlenmiş bilgiler.

Teşekkürler Cahit abi.

Mercan avı sevdiğim avlardan biridir, oltamda gelişini daha gelirken anlıyorum, o kafa darbeleri yok mu? En zevkli andır :)

Teşekkürler ediyorum sevgili kardeşim.Birlikte Orhan babayı hem ziyaret edelim hemde Mercana çıkalım.Sevgiler kardeşime...

hus213

Üye
Adı
hüseyin altınay
Teşekkürler ediyorum sevgili kardeşim.Birlikte Orhan babayı hem ziyaret edelim hemde Mercana çıkalım.Sevgiler kardeşime...
Sevgili Cahit kardeşim hayatında hiç balık yakalamamış bir kişi tesadüfen bu anlattıklarınızı okurlarsa bir daha buralardan ayrılamaz yeni bir amatör yakalamış olurur.Paylaşımın için gerçekten çok teşekkürşer.Emeğe saygı lütfen.Rasgele.:harika::harika::harika:

emehricihan

Yeni Üye
slm hocam birşey soracam bu ışıgın ismi ne nerden bulabiliriz kaç metrede işi yarar gündüz derin sulardada işe yararmı acaba ?
birdee mavrukalı ben bizim buralarda görmedim yani satılmıyor sanırsam denemek lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:

dogan107

Üye
bilgiler çok iyi ,teşekkürle , benim sorum , nasıl o bölgede mercan olup olmayacagını anlayabiliriz ? suyun altı koyu maviyse falan mı ?

hızır

Yeni Üye
Acun Bey merhaba,

Anlattığınız bu takımları çizimli olarak koymanız mümkünmü?
Uygulama açısından daha anlaşılır oluyor.Teşekkür ediyorum.