Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Motoru satmak hakkında

Konu, 'Botlar ve Bot Motorları' kısmında kaygisiz tarafından paylaşıldı.

 1. kaygisiz

  kaygisiz Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  3 Mart 2013
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  İzmir
  Konunun doğru yeri burasımı bilemedim ama buraya açtım.

  Benim kendi adıma akyıtlı bir 5 HP Parsun motorum var. Mtorumun faturasıda Benim adıma kesilmiş durumda. Motorun liman kaydı yok.

  Motorumu satmayı düşünüyorum. Botumu 2. eldım limana kayıtlıydı. Sonuç olarak botun faturası liman başkanlığındaki bağlama kütüğü ruhsatına ait dosyanın içindeydi ve fatura botun ilk sahibine aitti. Botu alırken hiç bişey yapmadan direk liman başkanlığına gittik ve alıcı satıcının kimlikleri ve eski bağlama kütüğü ruhsatnamesini istedi liman başkanlığı ve direk botu üstüme kaydetti. Bundan yola çıkarak motorumu başkasına satsam liman başkanlığı sadece fatura ve CE belgesi siter fatura üstündeki isme bakmaz diye düşünüyorum.

  Fakat genede sormak istedim. Tabi daha önce tecrübe etmişler cevaplarsa sevinirim.

  Motoru alıcak kişinin motoru limana kaydettirebilmesi için motorun faturasının satın alan kişi adına mı olması gerekiyor yani Noterden satın alan kişi üstüne motoru devir etmem gerekiyor mu?
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. mertsedef

  mertsedef Yeni Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  18 Kasım 2013
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  0
  %100 bilgim olmamakla beraber nacizane yorumumu yapmak isterim , deniz aracı liman başkanlığına kayıt ettirilirken siz ikinci el alırsanız fatura sahibi kayıt ettirmediyse ve siz ondan satın aldıysanız noterden işlem yapmadan liman başkanlığından fatura ile işlem yapamazsınız , aynı mantık ile bakarsak sizin adınıza bir fatura ile x kişi işlem yapamaz. Burada sahiplik fatura yada liman kaydı ile olur ki sizde ikisi de mevcut olmayacak alıcı için tek çözüm vekalet yada noter yapıyormu artık yapmıyor diye biliyorum noter satışı olur.

  konu ile ilgili +90 212 249 21 97 - 98 numaradan bilgi alabilirsin. (İstanbul Liman Başkanlığı).
   
 4. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  369
  Şehir:
  rize
  şu anda bu aşamadayım tamda bu bilgileri edindim paylaşayım
  1 fatura sizin üzerinize ise notere gidip alıcı kişi ile beraber yada vekalet verdiği kişi ile beraber noterde devredecek işlem bitecek
   
 5. kaygisiz

  kaygisiz Üye

  Yaş:
  34
  Kayıt:
  3 Mart 2013
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  İzmir
  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme bakanlığındana yaptığım bu konudaki bilgi edinme başvuruma verilen cevap Sorunumuaçıklığa kavuşturdu.
  İşte Cevap:

  Sayın DENİZ ALKIM İlgi: 08/12/2013 tarih ve 97825 sayılı, başvurunuz.Bir motorun ve teknenin bağlama kütüğüne kaydı için sahibinin adına düzenlenmiş, fatura, noter saış senedi, tonilato belgesi veya özel tekne belgesi nin liman başkanlığına sunulması gerekir. Tekne ve motorunuzu başka bir kişiye satmanız halinde, noterde alıcı adına satış yapmanız gerekir. Bundan sonra satın alan kişi motor ve tekne noter satış belgesi ile liman başkanlığına giderek kendi adına kayıt yaptırabilir.Bilgilerinize rica ederim.