Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Not Drag

ambrosia

Daimi Üye
Kaloma mı kalama mı ben bunu hala forumlardan tam anlayamadım.

Cevap vermeden önce ben bir sorayım müsadenle Gürcan abi...

Kalamasız bir nevi turnuva kafa denilen ve almak istediğin makinaya ait bu kafanın kapasitesi ne kadar ?

gurcansap

Daimi Üye
Adı
Gürcan Sap
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Kaloma mı kalama mı ben bunu hala forumlardan tam anlayamadım.

Cevap vermeden önce ben bir sorayım müsadenle Gürcan abi...

Kalamasız bir nevi turnuva kafa denilen ve almak istediğin makinaya ait bu kafanın kapasitesi ne kadar ?
Doğru olan "KALAMA" imiş Buluthan, uyarı için teşekkür ederim.
Aslında senden önce bu konuda ilk düzeltmeyi de Fecri yapmıştı. "Facebook'tan yazışıyordukta"...
Sorduğun değerler ise;
6lb(0.205mm)-200m
8lb(0.235mm)-250m / Spare Spool
PE #1.0-200m
PE #1.5-250m / Spare Spool
bunlar imiş...

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Aynı model iki makinada kalamasız olan mantıken hem daha hafif; hem daha az maliyetli olacaktır...

Seçimde amaca göre yapılmalı...

ambrosia

Daimi Üye
Gürcan abi ben her iki kafa modellerinide kullanıyorum avlarımda. Boğazda çektiğim bazı videolarda benimde kullandığım makina turnuva kafa idi..dilersen linkini atarım.Hatta kamışta Prime caster...

Genelde büyük balıkta kalama küçük balıkta kalamasız (turnuva- dragsız) tercih ediliyor.Sahilde de turnuva kafa ile levrek de tutabilirsin. Kalama yerine de ileri geri denize doğru yürürsün (Uçurtma uçurmak gibi ileri ve geri...) yada kolu hem geri, hemde ileri hareket edecek şekilde kontrol edersin, ki biraz zor işdir bunu pek tavsiye etmem, diş atabilir, sıyarabilirsin...

Boğaz için evet pek kalamaya ihtiyaç yok gibi.

Yine de dikkat et abi herhangi bir takılma yaşadığında, eğer kullandığın ip-mono çok güçlü ise kamışa ve makinaya yüklenme. 8Lb-10Lb ip boğaz için yeterde artar bile.

gurcansap

Daimi Üye
Adı
Gürcan Sap
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Gürcan abi ben her iki kafa modellerinide kullanıyorum avlarımda. Boğazda çektiğim bazı videolarda benimde kullandığım makina turnuva kafa idi..dilersen linkini atarım.Hatta kamışta Prime caster...

Genelde büyük balıkta kalama küçük balıkta kalamasız (turnuva- dragsız) tercih ediliyor.Sahilde de turnuva kafa ile levrek de tutabilirsin. Kalama yerine de ileri geri denize doğru yürürsün (Uçurtma uçurmak gibi ileri ve geri...) yada kolu hem geri, hemde ileri hareket edecek şekilde kontrol edersin, ki biraz zor işdir bunu pek tavsiye etmem, diş atabilir, sıyarabilirsin...

Boğaz için evet pek kalamaya ihtiyaç yok gibi.

Yine de dikkat et abi herhangi bir takılma yaşadığında, eğer kullandığın ip-mono çok güçlü ise kamışa ve makinaya yüklenme. 8Lb-10Lb ip boğaz için yeterde artar bile.
Çok teşekkürler Buluthan.
Kesinlikle anlattığından şu kanıya vardım...
Dragsız makine kullanabilirim. Hatta Daiwa Windsurf 35 modeli sipariş ettim bile :)
Basia makineye yedek olarak kullanıcam.
Bu arada 20 lb. whiplash ip kullanıyorum şuanda. Ama söylediğin gibi 8-10 lb. sanıyorum powerpro alabilirim. Onunda siparişini önümüzdeki hafta halledicem.
Ancak önerebileceğin ip varsa memnuniyetle fikir değiştirebilirim.

kaloma, lambadayı söyleyen grup değilmiydi :)
Evet ya İsak. Yazarken bir tuhaf geliyor aslında elime "Kaloma" diye :)
Ancak düzelttik "Kalama" olarak.