Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

SAZAN AVLICILIĞINDA YEMLEME NASIL YAPILIR

tarsuslu33

Yeni Üye
Öncelikle herkese merhabalar;

Ben Mersinin Tarsus ilçesindenim. biz genellikle berdan baraj gölünde trofe (büyük balık) sazan avına gidiyoruz. avlak alanımızı önceden belirleyerek.av yapacağımız alana yaklaşık 3 gün önceden yemleme yapmaya başlıyoruz. peki nasıl ve hangi yemi kullanıoruz ??
sazan avında günlük olarak bölgeye 4 kg yem bırakmanız yeterli olacaktır.ben genellikle yemcilerde satılan mısır tanelerini alıp yaklaşık 2 saat kaynatıyorum.kaynadıktan sonra bir kovaya dökerek içine 3 su bardağı civciv yemi döküyorum ki ağır bir kokusu vardır.sonra aktarlardan da bulabileceğiniz KEDİ TIRNAĞI OTU alıyorum. ve karışımın içine 1 çay bardağı kadar boşaltıyorum ki bu kedi tırnağı otu muazzam derecede pis kokar.öyle ağır bir kokusu vardır ki paketi açar açmaz ciğerlerinize dolar.son olarakta merketlerden de bulabileceğiniz şekerli vanilya tozundan 5 paket döküyorum ve karıştırıyorum ağzınıda kapatıyorum tabiki.1 gün bekleyince zaten kovayı açtığınızda feci bir koku size merhaba diyecektir :) 1. gün yemlediniz. 2.gün yemlediniz ve 3.günde yemleyerek oltalarınızı 3.gün suya attınız. sazan balığı gece de av verir fakat sabaha karşı maximum verim alırsınız. olta olarak da 0,35 esnek bir misina, 60 gr kurşun, altına fırdöndü, ve en alta da 1 numara kahverengi çapraz sazan iğnesi takıyorum (tek iğne olmalı tabi). yem olarakta mısırla yemlememizi yaptığımız için.oltaya sarı boncuk takıyorum bildiğiniz sarı tesbih tanesinden biraz büyük boncuk.ismi boili olarak geçer aslında. boncuk hem mısıra benzemesi hemde yemi suya attığınızda eriyip düşmemesi için çok ideal. ve size şunu çok samimi söylüyorum sabaha karşı muazzam sazanlar avlarsınız bu yöntemle. tabi bu işlerde kısmet faktörüde var ama balıkçının kısmetini oluşturması birazda kendi tecrübesinde elbettte. ben tercih ettiğim yöntemi paylaştım. hepinize iyi avlar diliyorum rastgelsin.hoşçakalın ;)

dokuraton

Üye
Koku konusunda vanilya çok yardımcı oluyor ben kasnak kullanırken küspe atıyordum yem olarak küspeleri poşete doldurup içine tam 10 paket vanilya atıyordum en az 3 gün bekletiyordum süper balık avladım herkese öneirim

hypermood

Yeni Üye
sazan avında kullandığım ve yüksek verim aldığım yemlerin başında solucan,ekmek içi ve 2 gün dısarda beklettiğim ciger geliyor. ben çok faydasını görüyorum tavsiye ederim arkadaşlar..