Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

shimano EXAGE 10000fb sıfır !!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç

SEMSS

Aktif Üye
Adı
Bülent
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bildiğim kadarı ile bir fark yok Süleyman Ağabey. Televizyonlardaki gibi yeni ürün çıktığında harf değişiyor. Yani bu makinanın ilk sürümü FA sonra her yeni versiyonda FB, FC şeklinde gidiyor diye biliyorum. Ama her zaman yeni sürüm beğenilmiyor kullanıcılar tarafından. Yani FB de iyi olabilir FC de, yapılan değişikiğe göre. Hatırlarsan geçenlerde bir konu vardı Maria Prences GX2 aranıyordu. Ama eski sürüm, yenilerin renkleri bozulmuş falan demişlerdi.;)
Haklısın Sabahattin her sene yenilenen katalogda eğer ürün üzerinde yeni değişiklikler yapıldı ise alfabetik olarak son harf kodu değişiyor.

Mesela bende Bestmaster 7000 XTA var son sürüm diye almıştım. XSA serisi daha iyi satış rakamı yakaladı ama 2013 te renklendirdiler makinayı XTA'dan daha çok satıyor :)

Sanırım FC modellerinde İP kullanımı daha uygun makinalar..Bu yüzden İP kullanıcıları FC modelıne talep ediyorlar sanırım..

Ahmet'in de dile getirdiği gibi örgü misina için değişillikler yapılmış olabilir kullanıcılarından daha net bilgi alınabilir ;)

erkan_

Yeni Üye
Adı
Erkan
Sanırım FC modellerinde İP kullanımı daha uygun makinalar..Bu yüzden İP kullanıcıları FC modelıne talep ediyorlar sanırım..
Ben çok sevdiğim 1 arkadaşımın tavsiyesiyle FC sini almıştım geçen sene üstüne de şuan kalınlığını hatırlayamadığım fakat gayet ince olduğunu bildiğim 8kat powerpro sardım 2. kafada da mono mesina var. Her ikisinin de sarımları çok düzgün. İpten aldığım randımanı size anlatamam, bu kadar iyi olabileceğini tahmin bile edemizdim. Ayrıca Mersinde büyük balıkta kullanırken kalama acayip güzel çalışıyor. Çok ince ayar yapabiliyorsunuz çıt çıt. :harika: Bu makinaya hasta oldum resmen hem ipi bana sevdirdi hemde atış mesafemi rahat %25~30 arttırdı. Tabi 4.20 Salina'nın da faydası oldu :)

FB ile arasındaki tek ARC spool ise ip kullanımında önemli bir detay olabilir. Ama bu FB nin kötü olduğu anlamına gelmez. Ama biri 316 TL biri 275 TL. Keşke elinde olup kullanan biri yorum yapsa yada FB nin ip sarılı bir resmi olsa ARC ın farkını sarımdan görsek.

Bence teklifin sıcak olması için 200 lere inmesi lazımki bende FC ye yedek olarak düşünebileyim :) Kol, kafa aynıdır büyük ihtimalle.:rolleyes:

Bendeki FC nin Mono sarılı yedek kafanın fotosunu aşağıda:

Moderatör tarafında düzenlendi:

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Ben çok sevdiğim 1 arkadaşımın tavsiyesiyle FC sini almıştım geçen sene üstüne de şuan kalınlığını hatırlayamadığım fakat gayet ince olduğunu bildiğim 8kat powerpro sardım 2. kafada da mono mesina var. Her ikisinin de sarımları çok düzgün. İpten aldığım randımanı size anlatamam, bu kadar iyi olabileceğini tahmin bile edemizdim. Ayrıca Mersinde büyük balıkta kullanırken kalama acayip güzel çalışıyor. Çok ince ayar yapabiliyorsunuz çıt çıt. :harika: Bu makinaya hasta oldum resmen hem ipi bana sevdirdi hemde atış mesafemi rahat %25~30 arttırdı. Tabi 4.20 Salina'nın da faydası oldu :)

FB ile arasındaki tek ARC spool ise ip kullanımında önemli bir detay olabilir. Ama bu FB nin kötü olduğu anlamına gelmez. Ama biri 316 TL biri 275 TL. Keşke elinde olup kullanan biri yorum yapsa yada FB nin ip sarılı bir resmi olsa ARC ın farkını sarımdan görsek.

Bence teklifin sıcak olması için 200 lere inmesi lazımki bende FC ye yedek olarak düşünebileyim :) Kol, kafa aynıdır büyük ihtimalle.:rolleyes:

Bendeki FC nin Mono sarılı yedek kafanın fotosunu aşağıda:
"ARC" nin sarımla ilgisi yok; atış esnasında salım ya da salma ile ilgisi var ve Shimano bu salımın çok daha düzgün ve güvenli olduğunu iddia ediyor; elbet mesela ipte bu tip makaralarda blok çıkış ya da kuş gözü; ya da arap saçı veya herne ise olma ihtimali iddiaya bakılırsa olmayacaktır; çıkışın daha düzgün olmasından dolayı da atış erimi bir miktar daha fazlalaşacaktır kuşkusuz; çünki sürtünmenin de daha az olduğu iddia ediliyor; hem sürtünme daha az; hem daha düzgün çıkış sanırım bu iki olasılığı etkileyecektir...

Tabii bu tartışmaya açık bir konu...

flap

Aktif Üye
Adı
m.murat dagci
200 lere inmis zaten 250 istedim :) saka bir yana bana maliyet fiyatini yazdim sorun degil satilmasada olur. .

nuri özçelik

Aktif Üye
Selamın aleyküm
Arc kafalı olan i bendede var 3 ay önce forum dışı bit arkadastan aldım hiç çizik dahi yoktu yaninda 2 tanede yedek kafada vardı biri boş diger kafada ise 0.35 misina sariliydi. Orjinal kafada ise 300mt 0.28 ip sariliydi toplam 200tl ye aldim kargosunu ben ödedim.
Kimse yanlış anlamasin ancak bilgilendirmek amaciyla söyledim.
Ve makine çok saglam ve kullanışlı büyük balik avinda parasının hakkını veren bir makina.

erkan_

Yeni Üye
Adı
Erkan
Bugün çektiğim Akya 80cm ve 5.560 gr geldi ve inanın yukardaki mono mesinalı motorun ipli kafasıyla ve 4.20 salinayla çok rahat çektim kıyıdan.

Biraz reklam gibi olcak ama bugün bu motorla çektiğim balık bu:

Yani diyeceğim o ki makina gayet güçlü ve kullanışlı, azcık ağır ama o da çok normal

erkan_

Yeni Üye
Adı
Erkan
Selamın aleyküm
Arc kafalı olan i bendede var 3 ay önce forum dışı bit arkadastan aldım hiç çizik dahi yoktu yaninda 2 tanede yedek kafada vardı biri boş diger kafada ise 0.35 misina sariliydi. Orjinal kafada ise 300mt 0.28 ip sariliydi toplam 200tl ye aldim kargosunu ben ödedim.
Kimse yanlış anlamasin ancak bilgilendirmek amaciyla söyledim.
Ve makine çok saglam ve kullanışlı büyük balik avinda parasının hakkını veren bir makina.
Nuri Bey,

Aynından bulursanız hemen alırım, hem çift yedek kafa, hem ip, hemde FC. Tadından yenmez walla, 1 saniye bile düşünmem direkt alırım :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...