Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shore jig takimim

Beyefendi

Daimi Üye
Adı
ALİBABA TROFER
Makine konusunda kararınızı vermiş olduğunuzdan şu ve ya bu demeye gerek görmüyorum.

Bu gibi donanımlarda ağırlığa bakarak, kullanımın yorucu olup olmayacağına göre değerlendirme yapmak yurdum balıkçısının çok büyük bir hatasıdır. Buradan hareketle hiç yorulmamak için 1000 kalibre mikro spin bir makineyle sarıkuyruk yakalamaya gidelim...olur mu? Olmaz tabii. Kullanılacak donanımın sahip olması gereken nitelikler hedeflenen balığa göre belirlenmek durumundadır. Gerekirse kollarım kopsun yorgunluktan ama yakaladığım balığı kıyılatacak gücü üretebilsin.

Sonuç olarak: bana ne tutabileceğinizi söyleyin, size ne kullanmanız gerektiğini söyleyeyim.

İyi şanslar dilerim...

Yine bir salih bey klasigi ve yerinde yanitlar umarim beraber bir kahve iceriz karsilikli.

Hedef balik akdeniz kiyilarinda adrasan kemer camyuva civari torik akya palazi sinarit palazi lahoz vb kumsaldan aciga
Sarozda torik levrek sinarit palazi kaya ustu komur limani civari

Zannedersem 6000 hg yerinde bir karar olacak ki ilerleyen zamanda tekne avlarinda da yemli kullanabilecegim bir makine olur. 6000 ile 5000 arasinda 5 gr agirlik farki var o yuzden line kapasitesi acisindan 6000 daha dogru.

Tek cekincem kamisla daiwa jig caster 10-60 ile uyumsuz olup dugum sorunu yaratmasi umarim bu olmaz.

B

BS Okuru

Misafir
Madem av yeri Akdeniz, kesinlikle 6000 boy makarayı tercih edin. Zaten Shimano standardında 5000 ve 6000 makineler aynı gövde ve rotoru paylaşıyor, makara büyüklükleri farklı sadece. Yani 5000'e 6000 makarayı, 6000'e de 5000 makarayı takıp kullanabilirsiniz. Mesela ben 5000 Saragosa almıştım, üstüne bir de 6000 yedek makara aldım. 5000'de 0,18mm 6000'de 0,24mm ip yüklü. Hedef balığım ve kullanacağım sahte yeme göre değiştirip kullanıyorum, iki makinem varmış gibi oluyor. Stella'nın yedek makarasını getiriyorlar mı bilmiyorum ama böyle bir imkan varsa siz de 6000 alıp, 5000 yedek makara alabilir, bu şekilde yerine göre değiştirip kullanabilirsiniz. 5000 ve 6000'de gövdenin yüksekliği aynı olduğundan ip kusma (windknot) sorunu da yaşamazsınız diye düşünüyorum.

Nitekim Jigcaster'da kemikli kamıştır, 4000 yakışmaz, küçük durur. (Hayırlı/Bereketli olsun bu arada.)

İyi şanslar dilerim...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Beyefendi

Daimi Üye
Adı
ALİBABA TROFER
Madem av yeri Akdeniz, kesinlikle 6000 boy makarayı tercih edin. Zaten Shimano standardında 5000 ve 6000 makineler aynı gövde ve rotoru paylaşıyor, makara büyüklükleri farklı sadece. Yani 5000'e 6000 makarayı, 6000'e de 5000 makarayı takıp kullanabilirsiniz. Mesela ben 5000 Saragosa almıştım, üstüne bir de 6000 yedek makara aldım. 5000'de 0,18mm 6000'de 0,24mm ip yüklü. Hedef balığım ve kullanacağım sahte yeme göre değiştirip kullanıyorum, iki makinem varmış gibi oluyor. Stella'nın yedek makarasını getiriyorlar mı bilmiyorum ama böyle bir imkan varsa siz de 6000 alıp, 5000 yedek makara alabilir, bu şekilde yerine göre değiştirip kullanabilirsiniz. Her iki makaranın çapı aynı olduğundan ip kusma (windknot) sorunu da yaşamazsınız diye düşünüyorum.

Nitekim Jigcaster'da kemikli kamıştır, 4000 yakışmaz, küçük durur. (Hayırlı/Bereketli olsun bu arada.)

İyi şanslar dilerim...
Nokta atisi yaptin salih kardesim

Beyefendi

Daimi Üye
Adı
ALİBABA TROFER
Madem av yeri Akdeniz, kesinlikle 6000 boy makarayı tercih edin. Zaten Shimano standardında 5000 ve 6000 makineler aynı gövde ve rotoru paylaşıyor, makara büyüklükleri farklı sadece. Yani 5000'e 6000 makarayı, 6000'e de 5000 makarayı takıp kullanabilirsiniz. Mesela ben 5000 Saragosa almıştım, üstüne bir de 6000 yedek makara aldım. 5000'de 0,18mm 6000'de 0,24mm ip yüklü. Hedef balığım ve kullanacağım sahte yeme göre değiştirip kullanıyorum, iki makinem varmış gibi oluyor. Stella'nın yedek makarasını getiriyorlar mı bilmiyorum ama böyle bir imkan varsa siz de 6000 alıp, 5000 yedek makara alabilir, bu şekilde yerine göre değiştirip kullanabilirsiniz. Her iki makaranın çapı aynı olduğundan ip kusma (windknot) sorunu da yaşamazsınız diye düşünüyorum.

İyi şanslar dilerim...

5000 ile 6000 ayni fiyat gramajdaki 5 grlik fark muhtemelen spool kafa farki kafa capi ayni aslinda 5000 ile 6000 sadece 6000 lim spo icten biraz daha ince.

Tam ters mantikta olur aslinda yani 5000 lik makina alinip harici 6000 lik kafa

B

BS Okuru

Misafir
Beşaltıbinlik! Stella'nız şimdiden hayırlı olsun o zaman...İyi günlerde kullanın.

adil kaan

Aktif Üye
Kan Grubu
O Rh Pozitif
öncelikle hayırlı olsun. güle güle kullanın inşallah.
sormak istediğim bir soru var. bu kamışı bende bir süre önce aradım ama hiçbir dükkanda bulamadım. acaba yurtdışından mı getirtiniz?

Beyefendi

Daimi Üye
Adı
ALİBABA TROFER
Olta makinasından,diğer makinaya geçerseniz bende geçerim.

Silahlar cok guzel ama favorim tabii colt 80 serie kabze beyaz isi bos tetik. Resimlerinde var.
SILAH GUZELDIR LAKIN EMNIYET KURALLARINA UYULURSA
SILAHI SEYTAN DOLDURMAZ INSAN DOLDURUR VE ATESLER
HER SILAH DOLUDUR
SILAHLAR BOS DAHI OLSA DOLU GIBI EMNIYETINIZI ALINIZ
SILAHI ELDEN ELE VERIRKEN NAMLU CANLIYI GOSTERMEYECEK SEKILDE VERINIZ
EVDE SILAH BULUNDURURKEN MUHAKKAK SARJORU VE MERMILERI AYRI BIR YERDE MUMKUNSE KASADA VE SILAHIN TETIK MEKANIZMASI HARICI SATILAN SIFRELI KILITLERLE MUHAFAZA EDINIZ.
SILAHLAR TEMIZLENMEDEN ONCE DEFALARCA KONTROL EDILIP BOS OLDUGUNDAN ETRAFTA MERMI OLMADIGINDAN EMIN OLUNUZ.
SILAH DOLUYKEN HOROZU ELLE CEKTIGINIZDE NAMLU AGZINDA FISEK VAR ISE HOROZ PARMAGINIZDAN KACIP DUSTUGU ANDA IGNE FISEGI ATESLER BU EN COK YAPILAN HATADIR.
SILAH TASINIRKEN EGER NAMLU AGZINDA FISEK VAR ISE AMERIKALILARIN EN SEVDIGI YONTEM OLAN KURULU TETIK SEKLINDE TASIMAMAYA OZEN GOSTERILMELI

VE BIR DIGER ONEMLI MESELE YORGUN MERMI GERCEGI
EGER SIZ 90 DERECELIK BIR ACIYLA HAVAYA ATES ETTIGINIZDE MERMI CEKIRDEGI YERE SERBEST SALINIMLA DUSERKEN BIR INSAN KAFATASINI PARCALAYABILECEK BIR GUC VE HIZDA DUSTUGU UNUTULMAMALIDIR.

konu disi ama bunlari soylemeden edemedim.

Hic bir insan hayati hic bir seyden onemli degildir

Beyefendi

Daimi Üye
Adı
ALİBABA TROFER
öncelikle hayırlı olsun. güle güle kullanın inşallah.
sormak istediğim bir soru var. bu kamışı bende bir süre önce aradım ama hiçbir dükkanda bulamadım. acaba yurtdışından mı getirtiniz?

Kiymetli dostum uskudarda bir dukkanda son ellerinde kosede bekliyordu ama siddetle tavsiye ederim kamisi elinize aldiginizda bu kamisin 600 700 tl olduguna sasirabilirsiniz.

Bu kamisin uretimi durmus bildigim kadariyla lakin lateoyuda inceledim lateo daha pahali ama bu kamistaki kalite hissini vermedi.

Internetten bulabikeceginizi dusunuyorum 643 tl ye satan bir site vardi.

Rapalacı

Daimi Üye
Adı
FURKAN ®
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Merhabalar,
Shore jig için; shimano grubunda 5000-6000 daiwa grubunda ise 3500-4500 arası makinalar uygundur. Her ne kadar shimano stella - daiwa saltiga iyi olsada, shimano biomaster 5000sw de gayet işini yapan makinadır.
Şahsen fikrim, stella saltigadan daha kuvvetli ve pürüssüz çekiyor, her iki makinayı da bolca denedim. Stella,saltiga,twinpower,catalina,biomaster serileri bu iş için uygundur diyelim.
Kamış konusu bence bu işteki en önemli unsur, atış erimi jig'e verilen aksiyonlarda kamışın bayılmaması, tabii ki balıkla mücadele.
Bir iki örnek verecek olursam; Major'de xride ve kg evo. lsj serileri, yamaga blanks blue sniper, zenaq defi muthos serileri, hatta plaisir answer 99 da güzel jigliyor. Diğer markalar bana güven vermiyor, ya takoz gibi kalıyor yada çok yumuşak. :)
Jig olarak 25-60 gr arası her 7-10 cm arası hemen her jig iş yapıyor tabii aksiyonunu iyi vermek gerek. :)
İp kalınlık olarak 1.5 2.0 pe arası 3-7 kg arası avlara uygun, hemde güzel erim sağlayıp dibi rahat buldurur. Godzilla için 2.0-4.0 pe arası hayvanın dişini çeker :)
Rastgele.

Son düzenleme: