Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Shore Jigging Hakkında

yhymskrn

Aktif Üye
Adı
Yahya
Merhaba,

Yeni bir takım kombine yapmayı düşünüyorum yakın bir zamanda "shore jigging" ile ilgili; "Okuma Fd Cxt 40" ve "Savage gear MPP 274 cm 120gr (90gr da olabilir)" ayrıca ip olarak da 0,23mm x8 örgü... sizce uygunmudur bu kombi makina, kamış ve ip uyumu vb...

Öneri ve tavsiyelerinizi bekliyorum

Teşekküler

Son düzenleme:

MyDarko

Aktif Üye
Adı
Mehmet
Merhaba , bende mpp 90 ve rtx 55 kombini var. Kamış fazla sert gibime geliyor. 10-40 atarlı spin kamışım var ikisini de ava götürüyorum ondan dolayı böyle hissediyor da olabilirim. Başka farklı kamış kullanmadım. Yorumlarda ilk halkanın shore jig için makina yuvasına yakın olduğundan ve 274 cm değil de biraz daha uzun olması gerekiyor diyenlerin yorumlarını görmüştüm.

spinfisher

Aktif Üye
Adı
İbrahim
Kan Grubu
O Rh Negatif
Shore jig için kamış arıyorum, mpp yorumlarınız ve başka tavsiyeleriniz için konuyu takipteyim

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Merhaba , bende mpp 90 ve rtx 55 kombini var. Kamış fazla sert gibime geliyor. 10-40 atarlı spin kamışım var ikisini de ava götürüyorum ondan dolayı böyle hissediyor da olabilirim. Başka farklı kamış kullanmadım. Yorumlarda ilk halkanın shore jig için makina yuvasına yakın olduğundan ve 274 cm değil de biraz daha uzun olması gerekiyor diyenlerin yorumlarını görmüştüm.
aksine mpp90 shore jig için fazla esnek.

shore jig kamışları 25-90 , max 100 gr gibi atarlara sahip olurlar ve kuru drag kuvvetleri vardır min 3kg drag kuvveti gerekir .
savage gear çok amaçlı bir kamış tam bir shorejig kamışı değil iş görür ama shorejigte yapılan aksiyonlar için ucu fazla esnek kalır 3kg üstü balıkla mücadelesi de biraz zorlayabilir.

ama bizim sularımızda zaten çok güçlü balık olmuyor , shore jige giriş için masraflı olmayan bir kamıştır

Melih Peker

Daimi Üye
Adı
melih
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Shore jig için kamış arıyorum, mpp yorumlarınız ve başka tavsiyeleriniz için konuyu takipteyim
bütçe ne , ucu çok açık bir disiplin ama hakkını vermek için biraz feragat etmek gerekiyor maddi olarak.

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bende mpp 120 var ama henüz bir shore jig merasına gidip deneyebilmiş değilim. Jig atmadım ama 60-70 gramlık kurşunlarla avlar yaptım. Erim ve hissiyat açısından çok tatminkar.

Apathetic

Daimi Üye
Adı
Kyhn Kygl
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bende mpp 120 var ama henüz bir shore jig merasına gidip deneyebilmiş değilim. Jig atmadım ama 60-70 gramlık kurşunlarla avlar yaptım. Erim ve hissiyat açısından çok tatminkar.
170 gram olani da oyle, yemlide hissiyat inanilmaz.. bir kez de Yunanistan’da 45 gram jig ile lambuka kandirmistim, guzel bir mucadeleden sonra tekneye kaldirarak aldim, cok keyifliydi..

Muhayyer

Daimi Üye
Adı
Adem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
170 gram olani da oyle, yemlide hissiyat inanilmaz.. bir kez de Yunanistan’da 45 gram jig ile lambuka kandirmistim, guzel bir mucadeleden sonra tekneye kaldirarak aldim, cok keyifliydi..
Sizdeki 3 metreydi yanlış aklımda kalmadıysa.

yhymskrn

Aktif Üye
Adı
Yahya
Ben daha çok Savage Gear kamışları ve ürünlerini kullanıyorum ayrıca makina olarak da Okuma ama baktığımda Shimano'nun ürünleri Shore Jigginig için hem fiyat açısından da uygun gözüküyor daha önce hiç shore jiggining yapmadım bu yaz deneme yapacağım
Savage Gear kamışlarını beğeniyorum kaliteli malzeme ve ultra fast actions olması benim için avantaj 2,40 kullandım ama küçük geldi 2,74 olanları benim için uygun arkadaşlara tavsiye ederim
Makina için hala bir karar veremedim Daiwa'nın Legalis LT 2017 4000 DCXH modeli Shimano'nun catana 4000fc modeli (?) Okuma Fd Cxt 55 (?) bu üç model arasında kaldım aslında! eğer sizinde bu sekmentler de kullandığınız bir makina öneri ve tavsiyeleriniz olursa lütfen söyleyin aslında Daiwa’da eski tip 3500H, 4000H, yeni LT makinalarda 5000-6000 kafa özellikli makineler, Shimano’da 5000, 6000, Okumada 55’lik kafa boyunda makineler bu iş için en ideal kafa boyları olarak görünüyor ancak Okuma cxt 55 baktığımda ağır geldi bu iş için olur mu? bilmiyorum

Son düzenleme: