Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sırtıçeker için sırtıgüllesi dökümü (cannonball)

Konu, 'Kurşunlar (Ağırlıklar), İskandil ve Kurşun Çeşitlemelerine Genel Bakış' kısmında mgolebatmaz tarafından paylaşıldı.

1. mgolebatmaz

mgolebatmaz Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,
    Sırtı avını seviyorum biraz değişiklik yapmak için derinsu sırtısı da denemeye karar verdim. Bu nedenle sırtıçeker (downrigger) siparişi verdim. Siparişim gelene kadar boş zamanlarımda bir kaç tane yedek sırtıgüllesi (cannonball) yapmak istedim. Üst fotoğrafta görülen 4 kilo 150 gr. ağırlığındaki sırtı güllelerinden yaptım.
    El işçiliği de bir tür hobi olduğu için zevk alarak yaptım. İlgilenen başka arkadaşlar olabilir düşüncesi ile yapım aşamalarını fotoğrafladım.

Kalıbın iki yarısı içine tel yerleştirilmiş halde.

Kızımın oynadığı 85 mm çapındaki sert plastik topu gözüme kestirdim. Onun evde olmadığı bir gün topu ekseninden iki parçaya ayırdım, kalıp yapımında model olarak yararlandım. Kanatçıklar için iki adet 5 mm. levha kullandım.
    Alçı olarak dişçilerin kullandığı REVETMAN denilen ısıya dayanıklı alçıyı kullansam daha iyi olurdu fakat temini zor olduğundan KARTONPİYER alçısı kullandım.

Alçı kalıp döküme hazır.

Alçı kalıbı dökümden önce birkaç gün kuruttum. Döküm günüde 3 - 4 saat fırında tekrar kuruttum ve ısıttım.

Kurşun eritiliyor

Kurşunu eritmek için 4 TL aldığım alüminyum mutfak malzemesini pota olarak kullandım. Pota içine hurdacıdan temin ettiğim ve elimde bulunan yaklaşık 5 kg. hurda kurşun ekledim.
    Kurşunun dumanı zehirli ve yaptığım iş biraz tehlikeli olduğundan etrafta yanacak malzeme olmayan açık bir alanda bu işlemi yaptım. Kurşun kısa süre sonra erimeye başladı. Yüzeye çıkan cürufu bir kaşık ile dışarı aldım.

Kurşun dökülmüş, soğuması bekleniyor.

Erimiş kurşunu kalıpta bulunan yolluktan içeri döktüm. Kalıbın soğuması için bir saat kadar bekledim.

Döküm fena gözükmüyor.

Bir süre sonra kalıbı açarak “sırtı güllesi” ni kalıptan çıkarttım. Tesviyesi yapıldıktan sonra kullanıma hazır.

Tesviye işlemi yapılmış kullanıma hazır.

Kalıptan çıkan malzemenin çapaklarının temizliğini yapmak oldukça kolay. Tesviyesi tamamlanan gülle üzerine elimde bulunan sprey boya ile renk attım. Belki ilerde kanatlara dikkat çekmesi için yansıtıcı plaka vb. yerleştiririm.

Yaparken zevk aldığım bir uğraş oldu. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
    Sevgilerimle, rastgele…

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. biu

biu Aktif Üye

Elinize sağlık.

Siz üretirken zevk almışsınız bende okurken zevk aldım.

Görevini yapması dileğiyle.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    İmalat aşamasını mükemmel olarak anlatıp görüntülemişsiniz.
    Elinize sağlık

5. mgolebatmaz

mgolebatmaz Yeni Üye

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgiler…

Yorumunuz için teşekkür ederim. Beğenilmesine sevindim. Sevgiler…

6. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

süper bir çalışma olmuş gerçekten işi biliyorsunuz kalıpçılıkla uğraştığınızda belli tecrübeden yolluk demek başka türlü insanın aklına gelmez :D detaylar için teşekkürler abi
    yalnız kızınız için yeni bir top gerekli :D

7. hunter

hunter Daimi Üye

Merhabalar,öncelikle aramıza hoş geldiniz.

Bu işlerle haşır,neşir olduğunuz belli,insanın elinden bazı işelrin gelmesi ve sevdiği hobiye yönelik bir şeyler üzretmesi,uğraşması çok zevklidir.

Çok güzel detaylandırmış,resimlerle sunmuş,çok güzel anlatmışsınız,emeğinize sağlık,yalnız sizinde belirttiğiniz gibi bu işler tehlikelidir (kurşun eritme)uyarısında bulunalımda bimeyen arkadaşlarda burada okuyarak bilinçlensinler. :)

Bu arada umarım kızınız farkına varmadan yeni bir hediye alırsınız artık. :)
    Selamlar.

8. freefish

freefish Aktif Üye

çok güzel olmuş
    aslından pahalı olsa bile kendi el emeği daha çok zevk veriyor.

9. oktay16

oktay16 Moderatör

Hoşgeldin Mehmet abi, nasıl derler, bir insanın içinden gelecek, merakı olacak, sonuç kaçınılmaz oluyor eline sağlık paylaşım için teşekkürler...

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Güzel bir anlatım olmuş. Emekleriniz için teşekkür ederiz.

11. mgolebatmaz

mgolebatmaz Yeni Üye

Yorumunuz için teşekkür ederim.Tahmininiz doğru, daha önce teknik eğitim aldığım ve bir uzunca bir dönem teknik öğretmen olarak çalıştığım için gerekli bilgi ve tecrübeleri o yıllarda edindi. Aynı şekilde sizinde benzer bir iş kolunda olduğunuz anlaşılıyor :)
    Kızın gönlünü aldım. Sevgiler…

Yorumunuz için teşekkür ederim, aynı hobiyi paylaştığım arkadaşların arasında olmak ayrıca güzel. Sizin de haklı olarak dikkat çektiğiniz gibi kurşun ve onun dökümü tehlike içeriyor dikkat etmek gerek. Ama gerekli önlemler alındıktan sonra; talaşlı ve talaşsız her tür işlenmesi oldukça kolay bir metal olduğundan, çalışması ayrıca zevk veriyor ve çok kolay.
    Kızıma ödevinde biraz abartılı yardım ettim, işi ucuza kapattık :) Sevgiler…

Yorumunuz için teşekkür ederim.
    Görüşlerinize tamamen katılıyorum. Bu tür el çalışmaları çoğu zaman daha pahalıya çıkıyor. Bu ise aşağı yukarı bir çok hobi için geçerli olsa gerek. Balık avına çıkmak yerine, balıkçıdan balık almak da, muhtemelen daha pahalıya geliyor olmalı. Sevgiler…

Teşekkür ederim Oktay kardeş.
    Görüşlerinize katılıyorum. Merak olursa, sevgi de var demektir ve kişi o işi yapmaya daha fazla zaman ayırıyor. Sonuç dediğiniz gibi bir gün mutlaka başarılı oluyor. Sevgiler…

Yorumunuz için teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Sevgiler…