Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Solunar takvimine göre...!!

Musti.barut

Daimi Üye
Merhaba dostlar

geçenlerde @Hamdi abinin de açmış olduğu konuda göstermiş olduğu solunar takvimi, ve alçak basınç balık ta yapmış olduğu etkiyi herkez okumuştur bu çalışmadan yola çıkarak kendimce bir araştırma yaptım..
Bazı internet verileri vede uygulamalara bakarak geride bıraktığımız haftada hava basıncı oldukça yülsekti ve boğaz içinde çok ta güzel avlar oldu.. ama dün geceden itibaren basınç düşüşe geçti..
ama hava güzel su yatak gibi solunar da balığı üst seviyede gösteriyor.. önceki konuda hamdi abininde vermiş olduğu 1 ci uyarıyı takiben 1020 pa aşağı balığa gitmeyin demekte ancak takvimlere göre bugün balığın tavan yaptığı verilere göre dayanıyor bende yabancı uygulamaların türkiye üzerinde ne derece doğru ne derece yanılma var buna bakarak bu konuyu açmaya karar verdim aşağıda eklediğim resimlerde sabah ve akşam üstü istanbul ve istanbul dışı çevresi tek tek önemli meraları işaret ederek baktım sonuç aynı balık hat seviyede..
konunun amacı bügün yaptığınız av raporlarını forumda paylaşırsanız bu veriler de ne kadar gerçek ne kadar yanılma var görmüş oluruz

herkeze rastgelsin

Son düzenleme:

Eray Aksoy

Aktif Üye
Adı
Eray Aksoy
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Manavgat bölgesi için %95 verimlilik gösteriyordu.Ancak basınç değerleri bizim Meteoroliji ile tutmuyor.Hava durumu için de aynısı geçerli.Güneşli bir gün gösterirken meteoroloji yağmur gösteriyordu ve bizim kurumumuz tahmininde doğruydu.Neyse zaten konumuz bu değil.Epeydir balık çıkmadığından şikayetçi buradaki balıkçılar.Ancak LRF başlığında aldığım lokum,pisi,çatal kuyruk ve levreğin resmini paylaştım.Esasen çok daha güzel bir av olabilecekken takımları kopartan balon balığı illeti yüzünden kısa kesmek durumunda kaldım.Yani solunar takviminin hava durumu için değilse bile bizim mevzumuz olan tutulabilirlik oranı konusunda doğru veriler verdiğini tespit etmiş oldum.Tabi denemeye ve kontrol etmeye devam edeceğim.Ancak sistemin doğru olduğuna inaniyorum.

B

BS Okuru

Misafir
Bende birkaç gündür bu solunar teorisi hakkında bayağı kafa yordum desem yalan olmaz:) bu konu hakkında yazılmış çeşitli makaleleri okudum.
Bilimkurgu filmleri ve romanları çok okuduğumdan mı nedir,bu teori beni bayağı sardı vesselam.
İşe bizim meteoroloji sitesini kurcalamaktan başladım daha sonra yabancı sitelerin hava durumları ve solunar ile ilgili siteleri tavaf ettim:).
Bu fizibilite çalışmalarını bir kaç gün evvelden yapıp bu gün için durumları analiz etmek istedim.Malum hafta sonu balık tutucam:D
Edindiğim bilgiler doğrultusunda bu gün için istanbul anadolu yakası 10 ile 13 arası majör saatler diyordu''boğazı bilemem orada üç akıntı var orayı tutturamazlar zaten basınçmış masınçmış ay durumları bizim boğaz yemez bunları'':D
1.jpg
Anadolu yakasında bu saatlerde on mera gezdim sonuç hüsran:D
Amaaaaaa!! şaka bir yana bu basınç olayını kesinlikle takip etmekte yarar var kanaatindeyim.Çünkü bu gün basınç değerleri 1016 'dan itibaren zaten düşme eğililimine geçmiş
10152 görüp dahada dibe inmeye başlıyor salı günü düşmemin zirvesinde yerli ve yabancı basınç değerlerine göre.
Benim teorilerime göre çarşamba ve ertesi günler bir değişiklik olmazsa kıyıdan av yapmak sağlıklı olur:)
Turgay Karaaslan üstad belirtmemiş zaten
69.jpg

Musti.barut

Daimi Üye
Manavgat bölgesi için %95 verimlilik gösteriyordu.Ancak basınç değerleri bizim Meteoroliji ile tutmuyor.Hava durumu için de aynısı geçerli.Güneşli bir gün gösterirken meteoroloji yağmur gösteriyordu ve bizim kurumumuz tahmininde doğruydu.Neyse zaten konumuz bu değil.Epeydir balık çıkmadığından şikayetçi buradaki balıkçılar.Ancak LRF başlığında aldığım lokum,pisi,çatal kuyruk ve levreğin resmini paylaştım.Esasen çok daha güzel bir av olabilecekken takımları kopartan balon balığı illeti yüzünden kısa kesmek durumunda kaldım.Yani solunar takviminin hava durumu için değilse bile bizim mevzumuz olan tutulabilirlik oranı konusunda doğru veriler verdiğini tespit etmiş oldum.Tabi denemeye ve kontrol etmeye devam edeceğim.Ancak sistemin doğru olduğuna inaniyorum.
Öncelikle LRF avınız için Tebrikler
sizinde ifade ettiğiniz şekilde basınç değerleri hava tahminleri hatta atmosfer basıncı dahil tutmuyor bugün sabah hava kapalı öğleye dogru bol bol güneşli akşam saatleri ise dehşet bir yağmurla karşılaştım bizim burda bugün için verilen tüm tahminler hatta saat olarak bile tam bir fiyasko diyebilirim basınç bugün 1014 hpa yı gösterirken tam olarak poseidona bakınca 1019 hpa idi
ben solunar takvimi ni yanılıyo diye umarken aldığım haberlere göre marmara boğaz içi karadeniz kıyıları harika balık yapmış..
burdan şunu anlıyorum öncelikle poseidon uydu hava raporuna bakıp sonra solunara bakıp ava çıkmak sonuç verecektir diye düşünüyorum

Musti.barut

Daimi Üye
araştırmaların çalışmaların çok güzel bayağı kafa yormanda ayrıca bir mühendislik ;)
gerçekten basınç olayı balıkta etki ediyosa bu hafta balık değerleri raporları en düşük seviyede olması lazım..
ve seninde dediğin gibi alçak basınca geçiş yaptık 10 gün boyunca basınç değerleri hep 1020 hpa altında gösteriyor ve solunara bakılırsa da on gün boyunca balık çok zayıf bu iki değeri tutturduğumuzda tekrar bir müzakere yapalım :)

Eray Aksoy

Aktif Üye
Adı
Eray Aksoy
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle LRF avınız için Tebrikler
sizinde ifade ettiğiniz şekilde basınç değerleri hava tahminleri hatta atmosfer basıncı dahil tutmuyor bugün sabah hava kapalı öğleye dogru bol bol güneşli akşam saatleri ise dehşet bir yağmurla karşılaştım bizim burda bugün için verilen tüm tahminler hatta saat olarak bile tam bir fiyasko diyebilirim basınç bugün 1014 hpa yı gösterirken tam olarak poseidona bakınca 1019 hpa idi
ben solunar takvimi ni yanılıyo diye umarken aldığım haberlere göre marmara boğaz içi karadeniz kıyıları harika balık yapmış..
burdan şunu anlıyorum öncelikle poseidon uydu hava raporuna bakıp sonra solunara bakıp ava çıkmak sonuç verecektir diye düşünüyorum
Yazımda yanlış yazmışım.Balıkları LRF ile değil yemli takım ile aldım.Balon balıkları silikon yemleri duman ettiğinden yemli takıma dönmek zorunda kalmıştım.Yanlış anlamanıza sebebiyet vermeyeyim yani :)

Evet.Solunar takvimi basıncı da tutturamiyor.Mesela burası için 900 küsür değer verirken meteoroloji 1022 değerlerini gösteriyordu.Yani aslında olay basit.Solunar takvimde orana,hava durumu ve basınçta da meteorolojiye bakmak gerek.Şahsen ben iki uygulamayı da indirdim ve bu şekilde bakacağım artık.Poseidon uydu hava raporunu kullanmadım ve bilmiyorum.Değerlerindeki doğruluk oranı hakkında da yorum yapamam bu yüzden.Ancak içimizden ve yerel olması ve ilk olarak yurtiçini hedef alması bakımından meteoroloji bana biraz daha güvenilir geliyor.Tabi yağmur gösterip de tam tersi çıkmıyor da değil hani :)

Son düzenleme:
B

BS Okuru

Misafir
Belkide bizimkisi züğürt tesellisi;) denizlerimizi hızla kirletiyoruz bir çok balık türünü yok etmişiz teknolojinin bütün nimetlerinden yaralanıyoruz( yok etmek için) yasaklar kanunlar hepsi boş.
Bana otuz sene evvel bu teorileri söyleseler bayağı gülerdim, o zamanlar balık her daim vardı malzeme yoktu şimdi her türlü malzeme ve farklı farklı av metodları var balık arada bul:(