Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Spinning Hakkında yardım

Palamut sürüsü geçtiği bir yere tekrar geri döner mi ?

• Evet

• Hayır

• Balık bu ne yapacağı belli olmaz

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Spinner7

Yeni Üye
Adı
Serdar gönül
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İyi forumlar, abilerim kardeşlerim arkadaşlarım.

Yaklaşık 2 hafta önce spinning yapan bir kaç kişiyi görüp merak saldım. Biraz araştırdıktan sonra kendime bir takım ayarladım.
Ryobi Ecusima 8000 makina
Captain 400
Ve ipek sardırdım.

Ben nu konuda daha yeniyim ve yeterli bilgiye sahip değilim. Şu aralar Atatürk parkı kuğulu park aşağısında günde 1-2 saat gidip tekli çapari ile at-Çekler yapıyorum ve 2 haftadır sadece dün bir palamut sürüsü (6-7 kadar) kovaladı fakat biraz acele ettiğimden yemi aldıramadım.. Arkasından 1 saat daha heyecanla atmaya devam ettim yeşil bir şey takip etti, sarmayı biraz yavaşlattım, takibe devam edip bıraktı.
Ben biryerlerde hata mı yapıyorum acaba bilemedim..

At-Çek ile tutabileceğim balıklar nelerdir tam olarak bilmiyorum, kullanmam gereken takımlar ne olmalı, yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim, bir sevdadır gidiyor. Bilgiyle süslemek lazım diye düşünüyorum. Çok araştırıyorum ama çok farklı bilgilere ulaşıyorum. Bir yerde birşey için olur denilirken başka bir yerde ise olmaz deniyor. Ama bu forumda tezat yorumlar görmedim pek.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Antalya/Muratpaşa

scorpion26

Daimi Üye
Ryobi 8000 ile at çek olmaz. Spin tekniğinde en fazla 4000 lik makinalar kullanılır ülkemizde. Bu takımlarlada sahte balık ve silikonlar ile at çek yapılır. Yemli ya da çapari avcılığı tamamen farklıdır. At çek ile marmarada levrek lüfer zargana harici birşey tutman zor. Egede akdenizde ise ek olarak akya lambuka sinarit hatta melanur çipura gibi balıklarda seçenekler arasına ilave olur.

Spinner7

Yeni Üye
Adı
Serdar gönül
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ryobi 8000 ile at çek olmaz. Spin tekniğinde en fazla 4000 lik makinalar kullanılır ülkemizde. Bu takımlarlada sahte balık ve silikonlar ile at çek yapılır. Yemli ya da çapari avcılığı tamamen farklıdır. At çek ile marmarada levrek lüfer zargana harici birşey tutman zor. Egede akdenizde ise ek olarak akya lambuka sinarit hatta melanur çipura gibi balıklarda seçenekler arasına ilave olur.

Takımları topladığım yerdeki arkadaşa ne için kullanacağımı anlattım ve bu takımların iyi olacağını söyledi bana, denemelerimdede gayet güzeldi kullanış olarakta. Akyanın kıyıdan gelmesi zor diye biliyorum, jig ile geliyor diye duymuştum. Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Arkadaş Antalya'da avlanıyor Murat.
Palamut'tan kastı da sanırım Tombik..
Kıyıdan açığa atmak için büyük makina ve uzun kamış faydalı olabilir..

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Elindeki takımla çapari yapmak, yemli avlanmak ve kamışın atar durumuna uygun kaşık ve jig atarak avlanmak mümkün.
Bununla birlikte yemli av dışındaki yöntemler sürekli at çek gerektirdiği için kısa sürede avcıyı yoracak takımlar olduğu da rahatlıkla görülebiliyor.
Elindeki takımın benzeri her avcıda olması gereken takımlardan biri. Bu nedenle yanlış alışveriş olarak da bakma bence.

Her avcıda olması gereken bir takım daha var. O da hafif bir spin takım.
Bu takımı oluştururken en çok avlandığın bölgenin özelliklerini dikkate almalısın.
Eğer yüksekçe bir yerden avlanıyorsan nispeten uzun (3.00 -3.30m), suya daha yakın yerden avlanıyorsan daha kısa (2.40-2.70m) bir kamışa ihtiyacın var. GEnel olarak en çok tercih edilen boy 2,70m ile 2,90m arasıdır. Bu kamışın atar aralığı yine kullanacağın yemlere göre seçilmeli. Burada da en çok tercih edilen aralık 10-30gr arası kamışlardır. Hedefte Tombik (sizin yerel isme göre Palamut) olduğuna göre 10-60gr arası atabilen geniş aralıklı bir kamış en doğru seçim olacaktır.
Bu kamışa uygun bir makine de eklemek gerekecek. Buna uygun makineler de ortalama 3000-4000 lik olarak geçen makinelerdir. Devir sayısı 1:5,1 ile 1:6,0 arası olanlar tercih edilebilir.
Bu makineye de ortalama 10-12 kg çekeri olan kaliteli ama çok pahalı olmayan bir ip misina sarmak gerekir.

Bu takımla kıyıdan jig atarak eğer avlandığın bölgede varsa Akya, lahoz bile avlamak mümkün.
Bu takımın diğer hedef balıkları da yine bölgene göre;
Levrek, Lüfer-Kofana, Iskarmoz (Barakuda), Zargana ve Tombik gibi balıklardır.
Rast gelsin

Spinner7

Yeni Üye
Adı
Serdar gönül
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Elindeki takımla çapari yapmak, yemli avlanmak ve kamışın atar durumuna uygun kaşık ve jig atarak avlanmak mümkün.
Bununla birlikte yemli av dışındaki yöntemler sürekli at çek gerektirdiği için kısa sürede avcıyı yoracak takımlar olduğu da rahatlıkla görülebiliyor.
Elindeki takımın benzeri her avcıda olması gereken takımlardan biri. Bu nedenle yanlış alışveriş olarak da bakma bence.

Her avcıda olması gereken bir takım daha var. O da hafif bir spin takım.
Bu takımı oluştururken en çok avlandığın bölgenin özelliklerini dikkate almalısın.
Eğer yüksekçe bir yerden avlanıyorsan nispeten uzun (3.00 -3.30m), suya daha yakın yerden avlanıyorsan daha kısa (2.40-2.70m) bir kamışa ihtiyacın var. GEnel olarak en çok tercih edilen boy 2,70m ile 2,90m arasıdır. Bu kamışın atar aralığı yine kullanacağın yemlere göre seçilmeli. Burada da en çok tercih edilen aralık 10-30gr arası kamışlardır. Hedefte Tombik (sizin yerel isme göre Palamut) olduğuna göre 10-60gr arası atabilen geniş aralıklı bir kamış en doğru seçim olacaktır.
Bu kamışa uygun bir makine de eklemek gerekecek. Buna uygun makineler de ortalama 3000-4000 lik olarak geçen makinelerdir. Devir sayısı 1:5,1 ile 1:6,0 arası olanlar tercih edilebilir.
Bu makineye de ortalama 10-12 kg çekeri olan kaliteli ama çok pahalı olmayan bir ip misina sarmak gerekir.

Bu takımla kıyıdan jig atarak eğer avlandığın bölgede varsa Akya, lahoz bile avlamak mümkün.
Bu takımın diğer hedef balıkları da yine bölgene göre;
Levrek, Lüfer-Kofana, Iskarmoz (Barakuda), Zargana ve Tombik gibi balıklardır.
Rast gelsin
Takımı dediğim gibi av malzemesi satan arkadaştan kullanacağım yere göre önermesini istedim. Bu takımları verdi. Ve gittiğimde etrafımda benzeri ürünleri görüyorum, 360-390-400-420 kamışlar var genelde acaba bizim bölgeyle alakalı bir durum falan mı var ki tam anlamadım olayı.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, dediğim gibi henüz acemiyim ve meraklıyım, öğrenmenin peşindeyim sizin gibi insanlar yardımcı oldukça sanırım hedefe ulaşabileceğim.

Spinner7

Yeni Üye
Adı
Serdar gönül
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Kullandığım çaparide bu falezin 25-30 mt yükseklikten attığım için tekli atmamı, aksi takdirde yukarıya çekemeyeceğimi söylediler, siz ne düşünürsünüz bu konuda.

Ekli dosyalar

Nut

Aktif Üye
Adı
Göksel
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Spin ayrı bir kategori.. Kullanılan ekipman maksimum 500 gr.. Surf ve genel kullanım takımları ile kurşun bağlayıp rapala atanlar var.. Spin takım olmazsa çabuk yorulursunuz.. Amacınız atcek yapmaksa gezer kurşunu rapalanin 1.5 metre arkasında kullanarak şansınızı deneyebilirsiniz..