Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Suya bırakılan ispendeğin sürüyü dağıtması hakkında!!

fatih33

Üye
Adı
fatih pınarbaşı
Merhaba Sevgili Balık Sevdalıları,
Avlak bölgesinde yakalanan ispendek suya geri bırakıldığında o bölgedeki diğer levrekleri oradan götürür düşüncesi doğrumudur ???
Arkadaşlarla balığa gittiğimizde yakaladığım ispendeği suya bırakma isteğim olmasına rağmen diğer arkadaşlar yukarıdaki nedenden dolayı bıraktırmamaya çalıştılar. Bu konu uzun zamandır aklımı kurcalıyordu. Siz saygıdeğer abilerimin ve kardeşlerimin fikirlerine sunuyorum..

Teşekkürler/Saygılar

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Yakın zamanda karşılaştığım bir durumu anlatayım.
Ben merada at çek yaparken yanıma bir kişi daha geldi ve o da başladı at çek yapmaya.
Derken bir tane yasal limitlere uygun ama yakalayanın limitlerine uygun olmayan bir boydaki ispendeği fotoğraf bile çekmeden suya salıverdi.
Yaklaşık 10 dakika sonra da 1.5 kg civarındaki bir levreği yakalayıp avına son verdi.

duzensiz

Daimi Üye
Adı
Hüseyin Susulu
bende liman içinde avlanıyorum (levreği tuttuğum bölge sabit) saldığım ispendekler öyle bir hıyarlık etmediler daha :)

ozi

Daimi Üye
Adı
Ozan Dağlı
bende liman içinde avlanıyorum (levreği tuttuğum bölge sabit) saldığım ispendekler öyle bir hıyarlık etmediler daha :)
Salmadan önce balıkları nasıl tehdit ettiğinide anlatsana Hüseyin.
Seni salıyorum ama başkasına burda olduğumu söylersennn...

Cüneyt Hoca

Daimi Üye
Adı
Cüneyt YILMAZ
İskele, mendirek, Liman içi gibi yerlerde zıpkınla yaralanmış İspendek ve Levrekler civardaki diğer türdeşlerini kaçırabiliyorlar. At çekle, oltayla yakalanmış, akabinde salınmış balıklar diğer balıkları kaçırmazlar.

oktay16

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Oktay GEZEK
Sevgili evren'in karagöz avı ile ilgili raporunda, kaçan karagöz'ün merayı dağıttığı ile ilgili bir bilgi hatırlıyorum sanki, aynı durum levrek için geçerlimidir.:confused:

BİROL

Daimi Üye
Adı
Birol
Yakın zamanda karşılaştığım bir durumu anlatayım.
Ben merada at çek yaparken yanıma bir kişi daha geldi ve o da başladı at çek yapmaya.
Derken bir tane yasal limitlere uygun ama yakalayanın limitlerine uygun olmayan bir boydaki ispendeği fotoğraf bile çekmeden suya salıverdi.
Yaklaşık 10 dakika sonra da 1.5 kg civarındaki bir levreği yakalayıp avına son verdi.
Eee adam 10 dakikada 2 levrek tutarken sen ne yapıyordun :D

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Merhaba Sevgili Balık Sevdalıları,
Avlak bölgesinde yakalanan ispendek suya geri bırakıldığında o bölgedeki diğer levrekleri oradan götürür düşüncesi doğrumudur ???
Arkadaşlarla balığa gittiğimizde yakaladığım ispendeği suya bırakma isteğim olmasına rağmen diğer arkadaşlar yukarıdaki nedenden dolayı bıraktırmamaya çalıştılar. Bu konu uzun zamandır aklımı kurcalıyordu. Siz saygıdeğer abilerimin ve kardeşlerimin fikirlerine sunuyorum..

Teşekkürler/Saygılar
Ben böyle bir tarafı olduğu noktasına katılmıyorum.Aynı gün defalarca ispendek saldığım avlaktan güzel balıklar aldığım çok olmuştur.Özellikle kış aylarında ispendeğin bol olması yakında irilerinde olduğu bir sürünün habercisidir.

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Salınan levrek,yakalanmanın stresinin ardından açığa doğru kaçma,kurtulma deparı atacağı için diğer levrekleri de tedirgin edip peşinden sürükler tezinden bahsediyorsun Sevgili Fatih.
Bulanık suda mümkün olabileceğini düşünmüyorum.Fakat meraklı levrek yine de merakına yenilecek,tadına bakmak için atak yapacaktır.Merakının kurbanı olmaya devam edecektir.Açlık,hayvanlar dünyasında karşı konulamaz en önemli dürtü.

Levrek,su üstü bir kandırıcının cazibesinden kendini karaya atacak kadar hırslıdır.Kıskandırılınca gözü kararan bu korkak yırtıcı,avlarınızda kullandığınız ve daha önce takip ettiği bir kandırıcıyı yemeyecek kadar da akıllıdır.