Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tatlı Su Balıkları Mantar Hastalığı 2015 Sezonu

menopiko

Aktif Üye
Adı
İbrahim GÜÇLÜ
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Arkadaşlar bu sene gerçekleştirmiş olduğum bir kaç sayıda ki tatlı su avımdan edindiğim gözlemler neticesinde şunu farkettim ki, Turna, Tatlı su levreği ve kızıl kanat balıklarının üzerine mantar hastalığı mevcut hepsi değil ama azımsanmayacak kadar bir kısım balık bu hastalığa yakalanmış.
En son Tatlı Su levreği (Testere (Perch)) avımdan 6 adet balık yakaladım. Yakala bırak avcısı olduğum için balıkları alıkoymam genelde lakin bu sefer farklı bir amaç için alıkoydum; akvaryum için. Resimlerde çok belli olmuyor ama 6 balığın 6 sında da mantar var. Ufak bir araştırmayla ilaç ve bir kaç bilgi edindim. Sanırım su derecesinin arttırılması bu hastalığa neden olan paraziti öldürüyor. Buradan da şunu çıkardım bu sene havaların soğuk olması bu hastalığın yayılmasına neden olmuş olabilir. Tabiki benim ki varsayım ve sadece tek sorunda suyun soğuk değil, pis olması vs bir kaç neden daha bunların arasında.
Şu an tedavi aşamasındayım, gözle görülür ufakta olsa iyileşme var balıklarda. Bu hastalığın neden olan parazitin tam olarak insanda ne gibi bir sonuç yaratacağını bilmiyorum. Ama şu an için yenmemesinde fayda var diye düşünüyorum, sonuçta hastalık, bir parazit taşıyor...

Son düzenleme:

eylmz

Daimi Üye
Sularımızı kirletecek kendi ayağımiza sıkıyoruz uyardığın çok iyi olmuş kesinlikle dikkat etmek gerekiyor
Balıklarda dahi bu tarz durumların karşılaşılması durumun ne kadar vahim olduğunun göstergesi
Bu arada hangi bölgede avlanıyorsunuz

menopiko

Aktif Üye
Adı
İbrahim GÜÇLÜ
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sularımızı kirletecek kendi ayağımiza sıkıyoruz uyardığın çok iyi olmuş kesinlikle dikkat etmek gerekiyor
Balıklarda dahi bu tarz durumların karşılaşılması durumun ne kadar vahim olduğunun göstergesi
Bu arada hangi bölgede avlanıyorsunuz
İstanbul Arnavutköy, Taya Kadın, Terkos bölgesi genelde...

Alper Saraçoğlu

Aktif Üye
Balıklarda oluşan hastalık fotoğraflardan belli değil ama uzun yıllar akvaryum balıklarını beslediğim için dış parazitlerin sebep olduğu bir çok hastalığın tedavisi su ısısını periyodik olarak yükseltmek. Birçok parazit sıcak suda yaşamını sürdüremiyor. Havaların ısınmaya başlamasıyla doğal olarak sularda ısınacak ve doğa kendi tedavisini uygulayacaktır. Bu balıkları gözlemlemek için mi akvaryuma koydunuz ? yoksa daha önce de deneyiminiz var mı? Doğal ortamı dışında bu balıklara müdahale etmek yada akvaryumda beslemek ne kadar doğru orası da tartışılır.

menopiko

Aktif Üye
Adı
İbrahim GÜÇLÜ
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Balıklarda ki mantarın fotoğraflarda belli olmadığını zaten yazmıştım. Suların soğuk olmasından dolayı hastalığın mevcut olabileceğini, haliyle sular ısınınca hastalığın ortadan kalkacağı da belli oluyor. Son olarak balıkları beslemek için akvaryuma koydum, doğruluğunu tartışmaya da gerek yok, çünkü 2/2 tebliğde günlük avlanma limitiniz yazıyor, ister doğal yaşamlarından ayırıp mideye indirirsiniz ister beslersiniz. Ki zaten ben çok temiz bir suda avlanmadıkca tatlı su balığı yemiyorum yakala bırak yapıyorum.

Alper Saraçoğlu

Aktif Üye
Balıkları yakalarsınız istediğinizi yaparsınız o tarafı ne beni nede başkasını ilgilendirir. Balıkların dış parazitleri ile ilgili bildiklerimi paylaşmak istedim sadece. Ayrıca ben mesajımı yazarken siz balıkları akvaryumda besleyecenizi belirtmemiştiniz o yüzden daha önce deneyiminiz varmı diye sordum. Yine mesajınızı değiştirmeden önce yazınızdan balıkları akvaryumda iyileştirip doğaya salacağınızı düşündüm. Yıllarca akvaryum hobisi ile uğraştım ve ciddi olarak (turna, tatlısu levreği) gibi yerli balıkların hobi olarak beslenip beslenemeyeceği aklımın bir yerinde vardı. Neyse niyetim ne akıl vermek nede sizi yermekti. Balıklarınızı sağlıkla büyütün. İyi niyetli uyarınız için teşekkürler.