Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Tatlı Su'da Kullanılan Yemler.

Konu, 'Tatlı Su Balık Avcılığında Kullanılan Yemler' kısmında C@feran tarafından paylaşıldı.

 1. C@feran

  C@feran Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Ankara
  SOLUCANLAR:
  Tatlı sularda kullanılan tüm yemlerin arasında en geniş kullanma alanı olan yem hiç kuşkusuz solucandır.İri ve canlı renk görünümlü solucanlar her zaman güzel av verir.Solucan özellikle bahar ve yaz aylarında iyi yemdir.

  TOPRAK SOLUCANI:
  (Oligochaeta)
  [​IMG]
  Akarsu yakınlarında, ya da çeşme civarı gibi nemli yerlerde her mevsimde bolca bulunan toprak solucanları, kürekle toplanabilen, çıkarılması kolay, nemli toprak içerisinde uzunca saklanabilen, özellikle de; sazan, yılan balığı gibi tatlı su balıklarının avında en çok yararlanılan, dayanıklı bir yemdir.
  Toprak solucanı veya yağmur solucanı; Ilık gecelerde nemli çayırların üzerinde fenerle aranır. Toprağın dışına çıkmış olan solucan görüldüğünde elle toplanır. Ormanlık yerlerde nemli yaerleri dikkatlice kazarak da bulunabilir. Oldukça irilerini bulmak mümkündür. İğneye bütün veya parçalar halinde de takılabilir. İriliği neden ile özellikle yayın avında tercih edilir.

  GÜBRE SOLUCANI:
  (Oxyuris)
  [​IMG]
  Genelde büyükbaş hayvanların en az bir haftalık beklemiş gübreleri altında bulunur. Taze gübre de bulunmaz. Gübre yığınının kürekle alt üst edilmesi sonucu bulunup toplanır. Pek iri değildir. Toplaması biraz zahmetlidir ama parlak kırmızı rengi ve kokusu ile ideal bir yemdir. İri balıklar için iğneye bir kaç tane takılabilir, küçük balıklar için tek tek de olur.

  YAPRAK SOLUCANI:
  [​IMG]
  Dere ve göllerin kıyılarındaki ağaçların dökülmüş ıslak yaprakları altında veya aralarında bulunur. Ufak boydadır, iğneye takılışı gübre solucanı gibidir. Ağaçlarla çevrili sularda bu solucanlar o suda yaşayan balıkların doğal yemi olduğundan toplanıp kullanılırsa çok başarılı sonuçlar almak mümkündür.

  BÖCEKLER

  Böcekler tatlısu balıklarının geri çeviremeyeceği kadar onları cezbedici bir yemdir.Bunlara örnek vermek gerekirse Çekirge,Danaburnu,Mayıs Böceği,Sinekler,helikopter böceği v.s Avlağın civarında yaşayan her türlü böcekler balığın iştahını kabartır.

  DANABURNU:

  [​IMG]

  MAYIS BÖCEĞİ:
  [​IMG]
  [​IMG]


  HELİKOPTER BÖCEĞİ:

  [​IMG]

  TATLISU KARİDESİ:
  (Metapenaeus monoceros)
  [​IMG]
  Şeklen deniz karidesini andırır. Kullanımı da aynen olabilir. özellikle sudak için gayet iyi bir yemdir.Tatlı sularda daha çok karidesin etini kullanma alışkanlığı vardır, ama sudak için yapılacak sürütmede aynı canlı olarak da oltaya takılabilir

  KEREVİT:
  (Astacus leptodactylus)
  [​IMG]

  Üstte görüldüğü gibi deniz istakozunun küçüğü gibidir ancak farklı bir türdür. Sığlıklarda taşların altlarında elle toplanabilir veya iki kişi tarafından bide sürülerek çekilecek kör gözlu bir ağ parçası ile de toplamak mümkündür. Eti özellikle yayın balığı için değerli bir yemdir. İstenirse karides gibi canlı olarak da takılabilir. Bu durumda kuyruk yüzgecini mutlaka dibinden kesmek gerekir. Çünki kerevid de kariden veya mamun gibi kuyruğunun sert bir hareketi ile anında gözden kaybolabilir. Kuyruk kesilmez ise takımı dolaştırarak zarar verir. Nemli tutulmak kaydı ile uzun süre canlı olarak muhafaza edilebilir. Kerevit aynı zamanda lezzetli eti ile sofralarımızın da değerli bir yiyeceğidir. Ekonomik değeri yüksektir.

  KARASİNEK LARVASI:
  (Musca domestica)
  [​IMG]
  Karasinek Larvası : Ülkemizde pek kullanılmayan ancak Avrupalı amatörler arasında oldukça yaygın olan ve balık malzemesi satan dükkanlarda da satılan bu yem özellikle sazan ailesi için bahar ve yaz aylarında çok iyi yemdir.

  SİVRİSİNEK LARVASI:
  (Anopheles gambiae)
  [​IMG]
  Sazan ailesi için sonbahar ve kış aylarında ideal yemdir. Toplanması ve temini oldukça zordur. Çamurlu dere veya göl dipleri kazınarak toplandıktan sonra özel eleklerle birkaç kez yıkanarak süzülür. Son süzme ve yıkamadan sonra sivrisinek larvaları süzgeç içinde kalacaktır. Baştan sona su içinde yapılan bu işlemler özellikle soğu havalarda yürütüldüğünden hem çok yorucudur hem de romatizmaya davetiye çıkartır.Özel ince elekler ve malzeme gereği de düşünüldüğünde temininin zorluğu daha iyi anlaşılır. Yurdumuzda şimdilik pek kullanılmamaktadır, veya yöresel olarak kullanımı varsa bunu bilemiyorum. Yanda bir grup larva görülmektedir, koyu olan tarafları baş taraflarıdır. İğneye kuyruk tarafından takılır ve uzun süre canlı kalabilir, Kullanılacak iğnenin ince telli olması şarttır.

  GÜMÜŞ BALIĞI:
  (Atherina)
  [​IMG]
  Gümüş balığı dişli balıklar grubundan olan her balığın afiyetle yiyebileceği bir yemdir.Bu balıklara örnek olarak;Turna,Sudak,Levrek,Yayını sayabiliriz.Pek nadir olmakla beraber Dişsiz balıklarında gümüşe geldiği gözlemlenmiştir.
  PARÇA BALIKLAR:
  Bu yemlerde genellikle avlakta bulunan ayrı tür balıklar kullanmak koşuluyla fleto şeklinde kesilerek iğnenin taşıyabileceği ölçüde balıklar dilimlenerek avlanılır.Bu yöntemdede dişli balık grubuna hitap eder.
  DANA CİĞERİ:
  Özellikle akarsu avcılığında kullanılan bu yöntemde ciğerin taze ve kanlı olması balığın kokuyu hemen almasını sağlıyor.
  SALAM,SUCUK,KAŞAR PEYNİRİ:
  Bu yöntemlede gözlemlemelerim ve duyumlarıma göre balığın bu tür yemlere az ama iri balıkların oltaya geldiğini gördüm.
  DUT:
  Eğer avlakta dut ağacı varsa hiç durmayın.Kum kurduna benzediğinden ve suya dökülen dutların balığın istemedende olsa severek yemesine sebeb oluyor.İğnenize bir tane takarak suya gönderin.Alacağınız verim sizleride şaşırtacaktır.;)
  CİVCİV YEMİ:
  Bu sistemi uygulayabilmek için 1 kilo civciv yemine 5 adet ufak paketlerde satılan şeker vanilyası,4 adet yumurta,belirli bir miktarda normal un katılarak hamurun çok sert olmaması koşuluyla
  sazan yayı'na takılarak atılır.1-2 saat arayla yem değiştirlir.Eğer yem erimemişse yaptığınız hamuru biraz daha yumuşatın.Bu sistemin özelliği hem yemleme yapmak; hemde balığın yayın etrafındaki iğnelere takılmasını beklemektir.;)
  MISIR:
  Genellikle sazangiller türünden olan balıkların severek ve büyük iştahla yediği bir yemdir.Kaynamış veya konserve olarak iğneye takılmalıdır.

  Genel olarak incelediğimizde balıkların sevdiği yemler aşağıda listelenmiştir.
  Bölgesel olarak balıkların yem alışkanlıkları farklılıklar gösterir...
  Turna Balığı:Gümüş Balığı,meps,rapala,kaşık...
  Sazan Balığı:Mısır,Solucan,Hamur...
  Kadife Balığı:Mısır,Solucan,Hamur...
  Levrek:Gümüş Balığı,meps,rapala,kaşık...
  Amerikan Levreği(Pörç):Gümüş Balığı,meps,rapala,kaşık...
  Yayın Balığı:Sülük,Solucan,Canlı Balık,Kurbağa,Dana Burnu...
  Bekir Balığı:Solucan,Canlı ve cansız balık,Dana Ciğeri...
  Tatlısu Kefali:Meps,Hamur,solucan ve sahte yemlerle atçek yapılarak.
  Siraz Dere Balığı:Hamur,solucan
   
  Ustam61 ve BILAL007 bunu beğendi.
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Muptela

  Muptela Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  Paylaşım için teşekkürler, özellikle resimle vurgulamanız iyi olmuş
   
 4. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.563
  Beğeniler:
  9.501
  Şehir:
  İstanbul
  Cafer güzel bir çalışma olmuş, teşekkür ederim.
   
 5. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.776
  Beğeniler:
  6.714
  Şehir:
  İstanbul
  Eline sağlık Cafer
  Çok güzel bir çalışma
   
 6. enis59

  enis59 Daimi Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.211
  Beğeniler:
  4
  teşekkürler paylaşım için
   
 7. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Emeğine sağlık Cafer, faydalı bir paylaşım oldu ;)

  Bu başlık altına sazan için hamur tariflerini vs. ekleyebiliriz.
   
 8. C@feran

  C@feran Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  89
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  Ankara
  Amatör balıkçılığa birazcıkda olsa katkımız olabiliyorsa ne mutlu bizlere...:)
  Yorumlar için teşekkürler...
   
 9. doğan

  doğan Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  19 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  79
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  çorum
  sazana en basit tarif benden olsun mısır unu tuz yumurta :D bu en basit olanı tabi buna irmik soya unu ve süt tozuda ekleyip daha zengin bir mönü hazırlanabilir :D
   
 10. bedri

  bedri Aktif Üye

  Yaş:
  66
  Kayıt:
  21 Ocak 2011
  Mesajlar:
  130
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  DÜZCE
  Balık sevdası dostları,Balık marketlerinde paketler içinde kurutulmuş BORU KURDU satılıyor,kurutulmuş boru kurtlarını 5 dakika suda bekletin sonra kullanın deniyor bu şekilde kullanan arkadaşlar varmı,randıman alınıyormu bilgilendirirseniz sevinirim.Hepinize selamlar.
   
 11. onurcaa

  onurcaa Yeni Üye

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  4 Haziran 2013
  Mesajlar:
  4
  Beğeniler:
  0
  Sizlere tavsiyem avlak alanında imkanınız varsa ve bulabılıyorsanız yeşil çekirge türü. Genellikle böğürtlen yapraklarının üzerinde ilkbahar ve yaz aylarında bulunur. Tabii böğürtlenler bırazcık dikenlı olduğundan canınız acıyabılır :) Bu yemi tatlı suda bulunan kefal ve sazanların reddettiğini hiç görmedim.