Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tekne oltası nasıl olmalı nasıl bir takım kurulmalı?

Aron

Üye
Adı
Onur S.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle tüm balıksevdam üyelerine merhaba aranıza yeni katıldım daha önceden zıpkın avcılığı yapan olta balıkçılığına yeni geçen amatör bir deniz sevdalıyım.Didimde 5 metre tekne sahibiyim aşağı yukarı 17 senedir teknem olmasına rağmen olta balıkçılığının keyfini 2 sene önce keşfettim ve yılları boşa geçirdiğimi farkettim :)
Bu sene daha bilinçli olmayı bu işi öğrenmeyi kafama koydum siz üstad ve tecrübeli arkadaşların yardımlarına çok ihtiyacım olacak şimdiden yardımcı olan herkese çok teşekkür ediyorum.

İlk sorum başlıkta yazdığım gibi olta takımım nasıl olmalı?

Akya,kofana,Lagos,mercan,sinarit gibi balıklar hedefinde,birkaç oltam var fakat tecrübesizlikten görüp tipini beğendiğim makara ve kamışları aldığımdan hiçbirinin amaca hizmet etmeyeceğini biliyorum o sebepten tavsiyelerinizle baştan bir takım yapacağım.
2. Sorum
Fotoğraf ta paylaştığım 12+1 bilyalı 5000 lik bir makina aldım yurt dışından bu makina nerde ne şekilde faydalı olur bana bu makaraya nasıl bir kamış tavsiye edersiniz?

Herkese rastgele bol avlar...

Ekli dosyalar

karga

Daimi Üye
Adı
Bahadır bozer
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Tekne avcılığından çok anlamam ama sanırım size shore jig tarzında bir kamis lazim makina yeterli gibi

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Onur öncelikle aramıza hoş geldin.Güzel paylaşımların olmasını dilerim. Konuya güzel girmişsin, sonra bugüne kadar yaptığın hataların bilincinde olduğunu , amacını ve beklentilerini anlatmış ve tavsiyelerimizi sormuşsun. Buraya kadar çok iyide bundan sonrası felaket !
2. sorundan ben şunu anladım: Görüp tipini beğendiğin ama amaca hizmet etmeyecek bir ürün daha almışsın. O makarayı ,daha önce aldığın ve amaca hizmet etmeyen kamışlardan biriyle eşleştirebilirsin kardeşim.Uzun bir kamışın varsa ona tak ,15 lik çapariyle iyi istavrit tutarsın. 18 dolarlık HAIBIN 3 rulman makinadan da bundan fazlası beklenmez.
İşin özüne gelirsek ,eğer gerçekten akya,kofana,lagos,mercan,sinarit hedef balıklarınsa bu makinayı bir kardeşine hediye et.
Kişisel tavsiyem light jig ,Heavy spin piçi 2.10 -2.50 arası kamış ve jig spin piçi bir makina .
Tabiki jig kamış ve jig makara tavsiyesinde bulunan üstadlar olacaktır. Ama bu seçimin size hitap ettiğini düşünmüyorum. En azından bu seviyede.

Aron

Üye
Adı
Onur S.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hoşbulduk eşref bey teşekkürederim

Aron

Üye
Adı
Onur S.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bahadır bey tavsiyeniz için sizede teşekkürler

Aron

Üye
Adı
Onur S.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Akif bey öncelikle açıklamalı anlatımınız için teşekkürederim benim için faydalı olacak ve mutlaka dikkate alacağım açıklamalar yapmışsınız fakat 2. Sorum da sanırım yanlış anlaşılma olmuş şöyle açıklayayım 1. Sorumla bağlantısı yok yani ben bilya sayısına aldanıp amatörce aldığım bir makinayı nasıl değerlendireceğimi sordum mesela mercan avında kullanırsam nasıl bir kamış ile kullanmamı tavsiye edersiniz sanıyorum ki mercan içinde yeterli olacaktır çünkü 50 liralık olta takımlarıyla kilolarca mercan tutulabiliyorsa benim 30 $ A aldığım çokta fena olmayan HAIBIN 5000 lik makina fazlası ile yeterli olur diye düşünüyorum :) pozitif eleştirinizide gayet tabi anlıyorum

Aron

Üye
Adı
Onur S.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Anladığım kadarıyla jig makina ve kamış olacak seçimim spin kamış olursa sanırım hafif olduğundan dolayı avantaj sağlayacak aynı zamanda at çek avında da kullanılabilir Carbon güzel bir kamış tavsiyesi alma gerekecek amaca hizmet eden marka Model belirtebilirseniz daha faydalı olur benim için tabi öyle baştan bir takıma 1000-2000 tl vermek istemiyorum,olabildiğince makul amaca hizmet eden ve kaliteli bir takım oluşturabilirsem ilerleyen süreçte edindiğim tecrübeyle kendime uygun doğru takıma hakkettiği parayı harcamaktan da çekinmem sonuçta bu özel bir zevk tavsiyelerinizi bekliyorum değerli üstadlar

reelmaster

Daimi Üye
Adı
M.AKİF
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Akif bey öncelikle açıklamalı anlatımınız için teşekkürederim benim için faydalı olacak ve mutlaka dikkate alacağım açıklamalar yapmışsınız fakat 2. Sorum da sanırım yanlış anlaşılma olmuş şöyle açıklayayım 1. Sorumla bağlantısı yok yani ben bilya sayısına aldanıp amatörce aldığım bir makinayı nasıl değerlendireceğimi sordum mesela mercan avında kullanırsam nasıl bir kamış ile kullanmamı tavsiye edersiniz sanıyorum ki mercan içinde yeterli olacaktır çünkü 50 liralık olta takımlarıyla kilolarca mercan tutulabiliyorsa benim 30 $ A aldığım çokta fena olmayan HAIBIN 5000 lik makina fazlası ile yeterli olur diye düşünüyorum :) pozitif eleştirinizide gayet tabi anlıyorum
Onur kardeşim, ben sizin ne demek istediğinizi anlayamamışım. Özür dilerim . Problem sizin mercandan anladığınız la ,benim mercandan ne anladığım ve
sizin 30 dolardan ne anladığınız la ,benim 30 dolardan ne anladığım ?
Tekrar özür diliyorum. Yaşıma verin .:)

Aron

Üye
Adı
Onur S.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Estağfurullah akif abi siz haklısınız benim amacım sadece öğrenmek ve benim gibi amatörlerin bu başlık altında merak ettikleri bu konu hakkında bilgi sahibi olması.bunun dışına yersiz ve anlamsız polemikler yaratmak değil sanıyorum kendimi doğru ifade edemedim sizin anladığınız mercanın peşindeyim yardımınıza ihtiyacım var yoksa 30 $ heryerde aynı :)) 2. Sorumu yok sayın siz :)