Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

UMUTLAR DEV BİR HUNİDE

Konu, 'Genel Konular' kısmında Berkay tarafından paylaşıldı.

 1. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Antalya
  [​IMG]
  Deniz Altına Yerleştirilecek Huni Şeklinde Metalden Bir Baca İmal Ettiriliyor.

  BP, çöken platformdan yayılan petrol sızıntısını kontrol etmek için deniz altına yerleştirilecek huni şeklinde metalden bir baca imal ettiriyor.

  Meksika Körfezi'nde büyük çevre tehdidi oluşturan petrol sızıntısının önüne geçmek için umutlar deniz altına yerleştirilecek huni şeklinde metalden bir bacaya bağlandı.

  Petrol sızıntısı, İngiliz şirketi BP'nin işlettiği deniz platformunun çökmesi ardından iki haftayı aşkın süredir devam ediyor.

  Kıyı şeridi denize karışan dev miktarda petrolün tehdidi altında kalan Louisiana eyaletinde, BP'nin ısmarladığı dev bacanın dökümü yapılıyor.

  Şirket, 98 ton ağırlığındaki metal bacanın çarşamba günü tamamlanacağını ve sızıntının kaynağına bu hafta sonu yerleştirilmesinin planlandığını söylüyor.

  Meksika Körfezi açıklarındaki Deepwater Horizon adlı petrol platformunda meydana gelen patlama bütün yapının sulara gömülmesine ve 11 işçinin ölümüne yol açtı.

  Patlama ertesinde deniz yatağında kırılan borulardan günde yaklaşık 5 bin varil petrol suya karışmaya başladı.

  BP, petrol sızıntısının temizlenmesinden kendisinin sorumlu olduğunu, ancak platformu batıran kazadan şirketin sorumlu tutulamayacağını söylüyor.

  BP yöneticisi Tony Hayward, 22 Nisan tarihinde meydana gelen kazada hatalı teçhizatın Transocean şirketine ait olduğunu belirtti.

  Her iki şirket de önümüzdeki günlerde büyük miktarlarda tazminat davaları açılmasını bekliyor.

  ABD Başkanı Barack Obama, petrol sızıntısının eşi benzeri görülmedik bir çevre felaketi olma yolunda ilerlediğini açıkladı.

  Deniz tabanına 74 tonluk oda

  Meksika Körfezi’nde çevre felaketinin önüne geçebilmek için sıra dışı bir plan: BP, 74 ton ağırlığındaki beton ve çelikten yapılma dev bir yapıyı deniz tabanına indirip fışkıran petrolü borularla yüzeye aktaracak

  ABC televizyonunda yayınlanan “This Week” adlı programda konuşan BP Amerika Başkanı Lamar McKay, birincil önceliklerinin yüzeyin bin 520 metre altında bulunan sızıntıyı kaynağından durdurmak olduğunu açıkladı.

  Proje kapsamında, yaklaşık 12 metre yüksekliğinde, 7 metre genişliğinde ve 4 metre enindeki beton ve çelikten yapılma dev bir oda, 6 ila 8 gün içinde okyanus tabanına oturtulacak.

  Fışkıran petrol, odanın içine akacak, buradan da borular aracılığıyla deniz yüzeyindeki mavnaya aktarılacak. Ancak daha önce sadece sığ sularda denenen metodun, bu derinlikte işe yarayıp yaramayacağı henüz bilinmiyor.

  Olası bir tehlike anında petrol sızıntısını önlemek amacıyla tasarlanan, ancak bu olay esnasında çalışmayarak muazzam bir felakete neden olan mekanizmanın tamiri için çalışmaların sürdüğü öğrenildi. McKay, içinde bulundukları durumun güçlüğünü “1500 metre derinlikte, karanlıkta, uzaktan kumandalı robot denizaltılarla açık kalp ameliyatı yapmak gibi” sözleriyle ifade etti. Sızıntı nedeniyle denize her gün 200 bin galon ham petrol karışıyor.

  Faturayı BP ödeyecek

  Olayların ardından ABD Başkanı Barack Obama, Meksika Körfezi kıyısındaki Louisiana eyaletinin Venice kentine gitti. Obama, sızıntı olayından BP şirketinin sorumlu olduğunu ve faturayı da yine BP’nin ödeyeceğini açıkladı. BP ise yaptığı son açıklamada, petrolün körfezde yarattığı zarar nedeniyle temizleme bedelleri dahil ne gerekiyorsa ödemeye hazır olduklarını bildirdi.

  İran yardım eli uzattı.

  Petrol kâbusunun ortasındaki ABD’ye, İran’dan beklenmedik bir el uzandı. Ulusal İran Sondaj Firması, yaşananların “ekolojik bir felaket” olduğunu belirterek yardım teklif etti. Firma direktörü Haydar Bahmani, “Petrol sondajı uzmanlarımız Meksika Körfezi’ndeki sızıntıyı kontrol altına almak için harekete geçebilir ve dünyanın bu bölgesindeki ekolojik felaketi önleyebilir” dedi.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  Çok üzücü bir çevre felaketi yaşanmakta. Uzun süredir sızıntıyı engelleyemediler :(
  Doğa bu zararı kaç yılda telafi edecek kim bilir. Boru hattı üzerinde çeşitli noktalara emniyet vanaları konulmuş fakat en dipten böyle bir sızıntı yaşanabileceği hesap edilmemiş herhalde.
  Bu fekaletin sorumlularının gereken cezayı almaları lazım. Doğaya bu zararı vermeye hiç kimsenin hakkı yok...
   
 4. tanbey41

  tanbey41 Aktif Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  102
  Beğeniler:
  2
  Yanardağlar, petrol sızıntıları, kısa süre önce yaşanılan 8 şiddetindeki depremler Dünyamızın muazzam dengesi bozuluyor. Sonumuz hayır olsun.
   
 5. ERKAN DÖNER

  ERKAN DÖNER Aktif Üye

  Yaş:
  25
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  3
  Bu dengeyi bozmkata olan insanoğlu herşeyin farkına ancak ortaya çıktığında varabiliyor
   
 6. Volkan

  Volkan Daimi Üye

  Yaş:
  36
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.565
  Beğeniler:
  42
  Şehir:
  Ankara, Bandırma
  Maalesef huni işe yaramadı. Günde 757 bin litre petrol denize karışmaya devam ediyor :(
   
 7. Berkay

  Berkay Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  80
  Beğeniler:
  17
  Şehir:
  Antalya
  Son bilgiye göre hunide bugün kü yapım aşamalarında bi patlama meydana gelmiş