Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Zıpkın, Zıpkın parçaları

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Zıpkın

Zıpkın üzerindeki şişi hedef balığa atmaya yarayan bir av gerecidir.Tarihine bakıldığında çok eskilere dayayna zıpkın gelişen teknoloji ile parelel olarak gelişimini devam ettirmiş ve günümüzde pekçok marka,model olarak biz kullanıcıların kullanımındadır.
Zıplınlar Havalı ve lastikli zıpkınlar olarak ikiye ayrılırlar.Yakın zamana kadar yaylı zıpkınlarda kullanılmaktaydı.Ancak bu zıpkınların düşük olan performansları nedeniyle kullanımı hemen hemen bitmiştir.
Zıpkın;Kabze,gövde,kafa,lastik,palamut ve şişten oluşur.Şimdi bu parçaları kısaca tanıyalım.

Kabze

Kabze zıpkının elimizde tuttuğumuz ,şişi tutan ve üzerinde bir tetik mekanızması bulunan bölümdür.Ahşap olabileceği gibi çeşitli şekiller verilmiş sert plastikten imal edimişde olabilir.İçindeki şişi tutan mekanızma genellikle kromdan imal edilsede sert plastikten imal edilmiş olanlarıda mevcuttur.Ancak bu işi uzun zamandır yapan tecrübeli dalıcıların tercihi ahşap ve metal mekanızmalı yapıda olanlardır.

Soldaki resim:Ahşap kabze,Ortadaki resim:plastik kabze,Sağdaki resim:Kabze içinde kullanılan tetik mekanızma örnekleri

.

Gövde

Zıpkınlarda Kullanılan Gövdeler 3 ana başlıkta toplanabilir.Bu gövde tipleri Ahşap gövdeler,aliminyum(metal gövdeler) ve Karbon gövdelerdir.

Ahşap Gövdeler

Ahşap gövdeli tüfekler adındanda anlaşılacağı üzere birkaç ağacın lamine edilmesiyle oluşturulmuş ve üzeri epoxy ile kaplanılarak suyla izolasyonu sağlanmış gövdelerdir.Ençok kullanılan ağaşlar,sapelli,iroko gibi ağaçlardır.Bu ağaçların özelliği zaman içinde oluşabilecek deformasyonlara karşı dirençli olmalarıdır.
Ahşap gövdelerin en büyük avantajı kütleleri sayesinde atış anında sergiledikleri stabil duruştur.Bu nedenle çift lastik kullanılan güçlü zıpkınlarda tercih edilirler.Kullanılırken kaya yada taşıma esnasında özen isterler.

Aliminyum (metal) Gövdeler

Aliminyum gövdeler zıpkınlarda ençok kullanılan tiptir.Bu zıpkınlar ucuz maliyetleri ve kolay işlenebilir olmalarıyla nedeniyle üreticilercede tercih edilir.Genellikle alimnyumdan imal edilirler.Ancak bazı üretici firmalar gerek koruma gerekse görünüm açısından dış kaplama yapmaktadırlar.Bu gövdeler Şiş kanallı ve şiş kanalsız olarak imal edilirken bazı firmalar sonradan ilave edilebilen şiş kanallarıda üretmektedirler.Şiş kanalı Şişin bir kanal içinde lastik tarafından sürülmesine ve dolayısıyla isabet oranının artırılmasına yardımcı olur.Bu gövdelerin 100cm'ye kadar olan zıpkınlarda kullanımı yaygındır.

Karbon Gövdeler

Bu yapıdaki gövdeler sağlam ve hafifliği ile ön plana çıkan gövdelerdir.Karbonun sağlamlığı ile güçlü lastiklerde bile Rijit yapılarını korurlar.Son dönemde ülkemizdede üretilmeye başlayan bu gövdeler özellikle Kalamar gövde denilen ve hareket kabiliyeti yüksek olan zıpkınların üretiminde kullanılmaktadır.
Bu zıpkınların dev avantajı ise hafif olan kütleleri nedeniyle atış anındaki tepmeyi abserve edememeleridir..
Soldaki:Karbon gövde,Ortadaki Aliminyum gövde,sağdaki ahşap gövde

..

Zıpkın Kafaları

Zıpkınlarda kullanılan kafalar açık kafa,kapalı kafa ve yarı açık kafa olmak üzere üç ana başlıkta açıklanabilir.Açık kafalar Aşağıda açıkladığımız Şişler'den güldiken yada shark fin şişlerin kullanımına olanak sağlar.Bu kafalarda şişi zıpkın ipi tutmatadır ve özel bir ip atlatma yöntemi kullanılmaktadır.Görüş açısı en iyi olan kafa tipidir.Ahşap tüfeklerde uç kısma verilen şekil ile bu kafa gövde ile tümleşiktir.Açık kafalar tek yada çift çevirme lastik kullanımına imkan tanır.Kapalı kafalar ise şişin geçtiği bir deliğe sahiptir.Bu kafalarda kaplinli dediğimiz iki parça lastik kullanılır.Kapalı kafalarda çentikli şişler kullanılır.Yarı açık kafalar ise kaplinli lastiklerle kullanılabilirken kafanın yapısından dolayı açık kafalardaki gibi güldiken, sharkfin yada çentikli şişlerin kullanımına uygundur.

Soldaki:Kapalı kafa,Ortadaki Yarı açık kafa,Sağdaki :Ahşap açık kafa

..

Şişler

Şişler zıpkının en önemli parçasıdır.Çünkü bizi balığa ulaştıran parçadır.Şişler Çentikli,güldiken yada sharkfin olarak adlandırılırlar.Çentikli şişler metal palamut ile kullanılırlken güldiken ve shark fin şişler ise ip palamut ile kullanılabilirler.Güldiken şişler açık kafa yada yarı açık kafalarda kullanılabilir.Çift lastikli tüfeklerde genellikle güldiken yada şharkfin şiş kullanılır.Sertlik dereceleri HRC olarak belirtilirken Ph olarakda belirtilir.52hrc şişler sert ve sağlamdır.Her iki şişdede uç kısımda kelebek olarak anılan ve vurulan balığın kaçmasını önleyen bir mekanızma vardır.Bu mekanızma balığı delip geçtikten sonra açılarak balığı almamıza yardımcı olur.

Sol ve Orta Güldiken sağdaki Çentikli şiş

..

Zıpkın Lastikleri ve Palamutlar

Zıpkın lastikleri doğal yada sentetik malzemeden imal edilmişlerdri.14mm ile 21mm arasında çaplara sahip olan bu lastikler zıpkınlarda çevirme yada kaplınli olarak kullanılırlar.Açık kafalı tüfeklerde çevrirme lastikler kullanılır.Kapalı kafalarda ise kaplinli lastikler kullanılır.Zıpkın lastiklerinin bazılar çift compenentli olarak üretilmiştir.Bu lastikler ana malzeme üzerine yapılan kaplama ile hem deniz suyuna hemde güneşin olumsuz etkilerine karşı korumalıdır.Zıpkın lastikleri metal palamut yada ip palamut ile kullanılabilir.

..

.

Adı
Cenk Bayraktar
Zıpkında senden başka bir Prof. daha tanıyorum ben , aramızda kalsın adı :)

Ediz Dülger :D:D

Ediz Dülger

Aktif Üye
Adı
Ediz Dülger
Estagfrullah Cenk cim Erdal da gayet iyi bir zipkinci oldugunu yaptigi avlarla kanitlamistir..

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Zıpkında senden başka bir Prof. daha tanıyorum ben , aramızda kalsın adı :)

Ediz Dülger :D:D
Cenk'cim zıpkın konusunda ben bırak prof olmayı çırak bile değilim..Heleki Ediz hocam (hacım:D) gibi bir zıpkıncıyla aynı cümlede adımın geçmesi gramere bile aykırı..:D

Sevgili Ediz bu konuda tecrübeli,bilgili,söz sahibidir.:);)

Estagfrullah Cenk cim Erdal da gayet iyi bir zipkinci oldugunu yaptigi avlarla kanitlamistir..
Hacım sağolasın. Ama senin bilginin,tecrübenin yarısı bende olsa başka birşey istemem.Bu işin ustası sensin.:)

cherokeu

Yeni Üye
Adı
Okan Bettas
Iyi günler.Ben zipkinla avcilik konusunda sorum oldugu icin sizi rahatsiz ediyorum lütfen kusuruma bakmayin.Ögretmenim ve Hamburg da yasiyorum bir kac ay önce sigarayi biraktim ve simdi bir hobi edinmek istiyorum hem sigarayi biraktigim icin kilo almak da istemiyorum hem de balik tutmayi seviyorum, bir sürü olta, takim ne ararsaniz var ama simdiki merakim dalis ve zipkincilik ögrenmek; bir kursu var midir, sadece videolari izleyerek de ögrenilebilir mi,bulundurulmasi gereken bir belgesi var midir ben gercekten yazlari türkiyede tatilimi böyle aktivitelerle gecirmek istiyorum biligi verebilirseniz sevinirim.

Tesekkür ederim

Okan Bettas

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Iyi günler.Ben zipkinla avcilik konusunda sorum oldugu icin sizi rahatsiz ediyorum lütfen kusuruma bakmayin.Ögretmenim ve Hamburg da yasiyorum bir kac ay önce sigarayi biraktim ve simdi bir hobi edinmek istiyorum hem sigarayi biraktigim icin kilo almak da istemiyorum hem de balik tutmayi seviyorum, bir sürü olta, takim ne ararsaniz var ama simdiki merakim dalis ve zipkincilik ögrenmek; bir kursu var midir, sadece videolari izleyerek de ögrenilebilir mi,bulundurulmasi gereken bir belgesi var midir ben gercekten yazlari türkiyede tatilimi böyle aktivitelerle gecirmek istiyorum biligi verebilirseniz sevinirim.

Tesekkür ederim

Okan Bettas
Selamlar Okan bey ,hoşgeldiniz :)

Türkiye'de zıpkınla dalış kursu veren birkaç yer var.Ancak,Almanyada olup olmadığı konusunda fikrim yok.
Ülkemizde zıpkınla balık avı amatör olarak yapılabildiğinden yasal olarak edinilmesi gereken belge yok.
Önerim;Serbest dalış malzemesi satan yerlerden kurs hakkında bilgi alabilirsiniz.Yine aynı yerlerden Almanyadaki yasal düzenlemeler ile ilgili bilgi alıp,gerekli evrak varsa temin edebilirsiniz.

A.Bülent KUTLUCA

Aktif Üye
Adı
Adınızı Soyadınız
Sevgili Erdal,,,hayatımda eline kaç kere zıpkın aldın desen,,,telefon açar eşe dosta sorarım;),,,bu işde çook ayrı bir iş ,zor,zevkli,yetenek isteyen,dikkat ve güç isteyen bir iş bunlar sende fazlası ile var:)daha fazlasınıda görmedim zaten,,,çok meraklıyım aslında daha öncede yazmıştım birgün elime zıpkın alıp avlanmayı planladı isem emin ol o planın başlığında senin adın,yol haritasıda varış noktası senin oralar işaretli olur,,,inşalllah:),,,çok güzel bilgiler bunlar ARŞİVLİK,,,

cherokeu

Yeni Üye
Adı
Okan Bettas
Bilgiler icin cok tesekkür ediyorum Erdal Bey.Almanya da dalis kurslari oldugunu biliyorum ancak bu kurslar tüplü dalis kurslari ve zipkinla balik avciligi burda denizlerin soguk ve bulanikligi sebebiyle popüler degil o yüzden burda o imkan yok ,o sebeple yaban tv nin internette yayimladigi videolarla ögrenicez baska caresi yok galiba.Bir sorum da techizat-malzemeler le ilgili.Internetten baktigim kadariyla dalis kiyafet ve malzemeleri ile zipkinlarin fiyatlari bi hayli el yakici.Bütcemizi fazla zorlamadan bu malzemelere erisebilecegimiz bir yer biliyor musunuz?

Hsnky17

Yeni Üye
Adı
Hasan kaya
Kan Grubu
O Rh Pozitif
İyi gunler diliyorum butun ustalara.zipkin konusunda sormak istedigim bir husus var.apnea rebel 90 acik kafa zipkinim var.lastik seciminde yardimci olabilirmisiniz lutfen

Ersen

Daimi Üye
Adı
ersen özkan
Mrb çanakkaledesiniz galiba. Eger oraaydanız mert sub var ozan önen ona gidin derdinizi anlatın gerisine karışmayın