Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çeşitli Avlar Için Makina Ve Kamış Tavsiyesi

Konu, 'Olta Malzemeleri ve Balık Avı Ekipman İncelemeleri' kısmında PATRON tarafından paylaşıldı.

1. PATRON

PATRON Yeni Üye

Öncelikle herkese selamlar,

Forumda bu ve benzeri pek çok konu olduğunu biliyorum ve bu konuyu açarken diğer konuları incelediğim halde, özellikle son yıllarda fiyatlardaki değişimlerden ve surf ile ilgili konuların genellikle İstanbul kurşun arkası disiplini üzerine sorulduğundan dolayı bana uygun olabilecek çok az cevap bulabildim.

Manisa' da yaşıyorum. Mera olarak İzmir ve çevresi 1, 2 saatlik mesafede pek çok avlak bulunuyor sizinde bildiğiniz gibi. Ayni zamanda dar zamanları değerlendirmek için tatlı su sazan avıda yaptığım oluyor.

Suan için sadece yemli uzak atış icin 2 ya da 3 surf takım almak istiyorum. Spin icin ileride istersem ayrı bir takım alırım.

Beklemeli av olacağından makina ve kamış ağırlığının çok bir önemi yok. Denizde hedef balık genel olarak çipura, karagöz tatlı suda sazan. İkisinin farklı malzemeleri olduğunu biliyorum fakat disiplin olarak benzer olduklarıni düşündüğümden ortak bir takım yapılabilir gibi geliyor. Aksi takdirde surf, spin , sazan derken 20 takim gerekicek gibi:)

Makina olarak sıfır olmamasi tercihim. Temiz bulduktan sonra (tabi kolay bir iş değil:)) ikinci el almak bütçe açısından daha iyi gibi. Şuan icin 2 ya da 3 adet buldukça okuma raw 2 65 almayı düşünüyorum. Kamış olarak 4.20 uzunlukta surf kamış özellikle parçalı uygun olur gibi ama sizlerin tavsiyesini de duymak isterim.
    Bütçe ikinci el makina 600 650 tl olsa 300 350 tl civarıda kamıs gibi düşünüyorum. Tabi bunlar kendi içerisinde değişebilir fakat kamiş+makina 1000 tl yi geçmemesi tercihim. Hem 2 , 3 takım alınacağından hemde daha misina iğne kurşun derken masraf devam edeceğinden.

Uzunca yazdim biliyorum. Okumaya zahmet eden, tecrübelerini paylaşan tüm ustalarıma teşekkürler, saygılar, sevgiler:)

Son düzenleme: 11 Temmuz 2019
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. erkanenginn

erkanenginn Üye

Surf Cast Makine Tavsiyesi

Surf Kamis Tavsiyesi

yukarıdaki 2 konuyuda ben açmaştım. okuyun derım. oldukca yararlı bılgıler ve kullanım tecrubelerı var. bende aliağada avlanıyorum. kullandığım kombınasyon bıraz ağır olsada beklemelı avlarda sorun yaratmıyor. bu kombınasyonu ortalama 850 tl civarında toplamıstım. yalnız bende 2.cı kamıs olarak 3 parçalı kamıs almayı düşüünüyorum. erim mesafesini göz onune aldıgınızda eğer taşıma sorunu çekmessenız 3 parcalı kamısları arastırın derım.. bende şuan yuki marka 3 parçalı surf kamışları arastıyorum. makıne alırkende 1 turda sardığı mısına uzunluğu benım ıcın onemlı. 1 turda 100 cm. altı sarım yapan makınalara pek bakmadım acıkcası.

4. yilmaz.40

yilmaz.40 Yeni Üye

uygun fiyatlı kamış olarak dam steelpower' ı incelemenizi öneririm henüz hakkında kötü bir yoruma denk gelmediğim kamıştır.

5. erkanenginn

erkanenginn Üye

DAM STEEL POWER 4.20 100-250 GR kamışı kullanıyorum bende. gayet memnunum. bırlıkte balığa gıttıgımız arkadasımda shımano alıvıo 4.20 200 gr. atarlı kamış var. 2 kamıs arasındakı farkı hızlıca anlatayım sıze. 2 kamısada 125 gr kursunla abanarak attıgımızda bendekı 120 mt. ip misina ve 8 mt.lik şok lider misinası bitiyor. yaklasık erım mesafem 120 mt. dıyorum. bendekı makıne okuma 8 k surf makınası. shımano da ıse ıp mısına hala makarada sarılı vazıyette duruyor makınası ıse shımano beastmaster 10000 lık....bariz 20 mt. re kadar erım mesafe farkı var. cogu kez test ettık durum bu. ve en sonunda kamıs okadar narın bı kamıskı ruzgarda trıpotun uzerınde düştü ve yuzuklerın ıcındekı butun porselenler kırıldı. ben defalarca dusurmusumdur kamısı yere hıcbı sorun yasamadım. yanı malzeme kalıtesı olarakta gayet saglam. ama 3 parcalı kamıslar sanırım atıslarda daha becerelı ama fıyat olarak bıraz pahalı

yilmaz.40 bunu beğendi.
  6. yilmaz.40

yilmaz.40 Yeni Üye

Kesinlikle 3 parça kamışlar farkı hissettiriyor. Bütçe düşünüldüğünde steelpowerda seçenek olarak değerlendirilebilir bence

erkanenginn bunu beğendi.
  7. PATRON

PATRON Yeni Üye

Erkan bey değerli yorumunuz için cok teşekkür ederim. Okuma surf 8k makina benimde cok hoşuma giden bir seçenek. Daha once forumda aradığımda konu başlığı olarak cok açılmadığından olsa gerek fazla kullanana denk gelememiştim. Siz oldukça memnunsunuz zannediyorum. Aldığınız yer sanırım almantra balıkçılık. Çok güzel bir fiyata almışsınız bugün hemen arayıp eğer ellerinde varsa ve hala yakın fiyat verirlerse hemen iki adet alacağım. Surf kafa bir makina okuma garantisiyle şuan tam ihtiyacım olan şey. Spin, lrf ve tekne avları için zaten ayrı bir takım almak istiyorum. O yüzden saf surf bir makine ideal olur. Makina ile ilgili tecrübelerinizden avantaj dezavantaj eklemek isteyeceğiniz birsey varsa da duymak isterim.

8. erkanenginn

erkanenginn Üye

anıl bey evet okuma surf 8k da karar kılmıstım bende. bu konuylada ılgılı detaylı olarak kullanıcı yorumu yazmıstım. tek handıkapı agır olması o da beklemelı avcılıkta sorun degıl. ıstanbul usulu av yapanlar ıcın tavsıye etmem ama beklemelı avcılık ıcın fıyat ve performans olarak gayet guzel memnunum. balığı kıyıya oldukca hızlı bır sekılde getırmesı bakımında ve atıs esnasında mısınanın kafadan hızlı akması bakımından oldukca guzel. actıgım konuyu okumanızı tavsıye ederım. lınkını paylastım bakarsınız
    Surf Cast Makine Tavsiyesi

9. PATRON

PATRON Yeni Üye

Dam steelpower hakkında da biraz bakındım. Gerçekten güzel bir kamış. Özellikle taşıma konusunda kapalı hali kısa olması büyük avantaj. Fakat benim taşıma skıntım yok ve sizlerin yorumlarından anladığım 3 parca bir kamış kullanmam atış erimi konusunda güzel bir avantaj sağlar gibi.
    Bütçe olarak biraz daha esnek bakarsanız olaya hangi parçalı kamışları önerebilirsiniz. Suan alamasamda hem başka arayıştaki arkadaşlara yardımcı olmuş olur hem de belki denk gelirse bana da uzun ömürlü parçalı bir kamış nasip olmuş olur. Tecrübe değerlidir:) şimdiden teşekkür ederim.

10. PATRON

PATRON Yeni Üye

Tamamını okudum Erkan bey emin olun:) Sizde yakın zamanda yaşamışsınız balık avında bir takımı almak birde balığı çekmek her seferinde heyecanlı iştir:)

11. erkanenginn

erkanenginn Üye

ben bu takımı kurmadan once yaklasık 1 ay arastırma yaptım. oncesınde arastırma yapmadan aldıgım fıyatı ucuz dıye almıstım. kudos 4,00 kamısı daha ılk atısta kırılmasından dolayı cok sorun yasadım gıttı yenısı geldı bıdaha kırıldı falan fılan derken lanet olsun dedım. en sonunda bu takımda karar kıldım . almadan oncede gıdıp av bayılerde kontrol ettım yanı dırek ınternetten bakıp sıparıs etmedım . gıdıp kontrol ettım malzeme kalıtesı olsun kullanıslılgı olsun epey kafa yordum.sagolsun forumdadanda cok kısı yardımcı oldu farklı marka onerılerı olsun dıger bılgılendırmeler olsun foruma bu konuda cok tesekkur ederım. takımı kurdugumdan berı yakaladıgım balık sayısı oldukca ıyı tabı kacırdıklarımı saymıyorum. ama kalıtelı malzeme herzaman bu ıste fark yaratıyor. markalara takılmamak lazım.av yapacagınız bolgeyı ıyı bılırsenız ona gore takım kurarsanız balık yakalama oranınız artıyor. ben kuzey ege bolgesınde taslık ve kayalık meraların cok oldugu yerlerde cıpura karaöz sargoz mercan mırmır vs. tarzı kıyıya yakın dıp balkları ıcın avlanıyorum ve takımımı buna gore kurdum . tavsıye edermısınız dıye soranlara kesınlıkle ederım . 3 parcalı kamıslar hakkında arastırmadayım şuan yuki marka kamıslara bakıyorum okuyorum bakalım kısmet butceyı duzeltebılırsek 2.cı kamıs olarak almayı dusunuyorum

SKARPİ66 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş