Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Minn Kota Tavsiyesi Rica Ediyorum

emrhdl

Yeni Üye
Adı
emrah dil
Merhabalar

Bende 4-5 senedir tam otomatik olan ulterra modelinin 36 volt 72 inç şaft uzunluğu olan modelini kullanıyorum. 12 volt modelin teknenize yeterli geliceğini düşünmüyorum. Birde şöyle bir durumu düşünmek gerekiyor, eğer ilerde daha büyük bir tekneye geçersem bu cihazı çıkarıp onda kullanabilirmiyim! Bu mantıkta bakıcak olursak, güçü ne kadar yüksek olursa, şaftı ne kadar yüksek olursa o kadar iyi! Birde şaftın uzun olmasının şöyle bir artısını görürsünüz; dalgalı havalarda teknenin burnu kalkıp indiğinde uzun şaft sudan kurtulmaz ve devamlı bir tutunma sağlar! Eğer sudan kurtulursa ne kadar güçlü olursa olsun sizi yerinizde tutamaz veya bir yerden bir yere götürenez. Gelelim akü konusuna en iyi seçenek jel ve agm aküler bu iş için! Yoğun kullanımda Daha iyi performans verirler ve kullanmadığınız zaman güç kayıpları çok düşüktür, yani şarj edip bırakıp bir ay uğramadınız tekneye, kayıp bir ayda sadece yüzde bir diye hatırlıyorum, ben agm kullanıyorum, hiçbir sorun yaşamadım! Aküleri büyük tutarsanız o kadar verim alırsınız, çünkü bir aküyü dibine kadar kullanırsanız hem ömrü erken biter hemde %50 doluluğun altına inerse performansı düşer! İyi bir havada bütün yenen 90 amper bir akü çok akıntılı bir günde günün yarısında size benden bu kadar diyebilir! Eğer 24 volt versiyonunu alırsanız, size aküler seri bağlıyken birbirinden ayırmadan şarj edebilen minn kotanın kendi orjinal redresörü gerekecektir! Ben her limana geldiğim zaman kesinlikle karadan şarj ederim! Akülerden minn kotaya gidecek kabloların kalınlığı aradaki mesafeye göre değişiklik gösterir, buna çok dikkat edin!!! İnce kablo yangın bile çıkartabilir, kafanıza göre kalınlığı belirleyenezsiniz. Harcadığı ampere kaldırabilen denize uygun bir fiş koyarsanız araya herhangibir problemde söküp çıkarması kolay olacaktır.

Bu cihazların otomatik olanları maalesef çok arıza verebiliyor, elle indirilenlerinde bir sıkıntı duymadım. Ben yine alıcak olsam elektrikli alırım, çünkü çok konforlu.

Bu cihazların i-Pilot ve i-Pilot link olarak iki versiyonu mevcut, link olanları humminbird balık bulucular ile uyumlu, ekstra özellikler sunuyor, harita üzerinden bir derinlik seçip o derinlikten sırtı çek diyebilirsiniz, veya aşağıda
Bir gemi batığını haritaya yazdırıp, çıkan kontürlere göre bunun etrafında şu hızda dönerek sırtı çek diyebilirsiniz, veya sonar görüntüsünden bir kaya işaretleyip tam üstüne git diyebilirsiniz, liste uzayıp gider :))
Benim nacizene tavsiyem şudur; yerinizde olsam minimum
24 volt 80 lb versiyonun en uzun şaftını seçerdim, yanına 2x 145 amper agm akü
İşlem tamam :)

Son olarak başında riptide yazan ve rengi beyaz olan modeller tuzlu su için, siyah renkteki modeller ise tatlı su için üretilmişlerdir.

Kolay gelsin
Merhaba
bende 36w 72inch minnkota mevcut. nasıl bir güneş enerjisi paneli kullandınız acaba?

Izgara_balık

Yeni Üye
Adı
Yusuf Atakan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Selamlar şuan hali hazırda minn kota kullanan arkadaşlar memnun mu ? Marmara da kullanan varmı ?

Gelici

Üye
Adı
Hüseyin Gelici
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Abilerim,kardeşlerim,
Ben Gökova körfezi ,Milas Ören tarafında 4.95m boyunda Marin Boat teknem(25HP Mercury motorlu) ile senede 1 ay olan tatil zamanımı balık avında (Özellikle sırtı) geçiren bir amatör kardeşinizim.Bu sene Slow Jig merakıma yenilerek hatrısayılır bir takım hazırladığımı düşünüyorum.(Maxel Transformer 30,Maxel SPJ kamış v.s).Ayrıca derin av için Daiwa Leobritz 500S elektrikli çıkrık makina ve takım hazırladım ki hem deep drop hem de sırt veya canlı jig için kullanmayı planlıyorum.Lütfen hatam varsa veya yanlış yoldan ilerliyorsam düzeltiniz.Bulunduğum meranın derinlikleri çok fazla ve değişken olduğundan dolayı tekneyi taş veya av bölgesi üzerinde tutmak ve sırtı çekerken daha sakin ve sessiz,yavaş olması açısından Minn Kota i pilot 12V Terrova almayı düşünüyorum.Minn Kota hem sırtı çekerken balıkların ourboard motordan ürkmelerine engel olacak hemde haha sakin ve yavaş seyir yapabileceğimi ve mera üzerinde bana çapa görevi göreceğini düşünüyorum.Ayrıca benzinli motoruma da yedek olacağına karar verdim .(Geçmişte deniz ortasında motorum istop etti ve bir süre çalışmadı). Siz konuyu bilen arkadaşlarımdan hatam var ise düzeltmenizi veya yeni tavsiyelerde bulunmanızı rica ediyorum.Hepinize Saygılarımla
Merhba arkadaslar fatih arkadasimiz minkota hakkinda bilgilenmek uzere bir konu basligi acmis ancak bazi arkadaslar bunun disinda baska konularida bu baslik altinda paylasmislar balon baligi aslan baligi vs . Lutfen konu basligina dikkat edin hem basligi acana saygisizlik etmemis olur hemde yapilan yorumlar diger kullanicilar icin daha verimli olur diye dusunuyorum.