Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sarı belge

Beysehir42

Yeni Üye
Sa arkadaşlar benim dayımın kayığı var benim bu kayığa binmem yasakmış avcı kayığı olduğu için sadece dayım binebilir sarı belge alcaktım yaş 18 tutmadığı için vermediler başka ne yapabilirim

Dündar

Daimi Üye
Adı
.........
Aleyküm selam bilgili arkadaşlar cevap vereceklerdir.
Bu arada TANIŞALIM bölümüne kendinizi tanıtan bir konu açarsanız size isminizle hitap edebiliriz.
Keyifli paylaşımlar.

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
18e kadar bekleyeceksin mecburen...
Ya da dayın ceza yemeye razı olacak.. :)

Beysehir42

Yeni Üye
Bu belge neden gerekli yani ben gezmek için dayımla gidemezmiyim ağ atmıyacaz zaten

leventturksoy

Yeni Üye
Adı
leventturksoy
Nerede oldunu bilmiyorum karadenizde belgen yoksa basın agrır kontroller cok sıkı
marmarada daha hic duymadım belge soruldugunu:)

mamuli

Yeni Üye
Adı
Fatih Akbaşak
Dayının teknesi ticari ruhsatlı bir tekne olduğu için içindeki kişilerde balık tutsun yada tutmasın profesyonel sayılıyor ve bu ticari amaçlı su ürünleri tezkeresini (Sarı Kağıt derler) istiyorlar. Eğer dayının teknesi özel tekne statüsünde olsa idi böyle bir kağıda ihtiyaç yoktu. Ayrıca yaşının 18 e gelmesi sarı kağıt alman için yeterli olmayıp herhangi bir balıkçı derneği kayıt yaptırıp bu vatandaşın profesyonel olarak balıkçılık yaptığını gösterir yazıyı alman gerekiyor ve daha sonra dernekten aldığın belge ile su ürünleri müdürlüklerine giderek sarı kağıdını alabilirsin.

Horozbina

Daimi Üye
Adı
Bülent
18 yaşına gelince 50-60 tl ve 2 vesikalık resim vererek dayının kayığına bindiğin zaman ceza ödemekten kurtulacaksın.

Bunun için sınava girmene, balıkçılık, denizcilik ve güvenlik hakkında hakkında bir şeyler öğrenmene gerek yok.
Sadece biraz para ver, gelecek cezalardan kurtul.

Dayının ise çeşitli belgeleri var. Ayrıca denizci belgesi olması gerekiyor. Bu ise tam teşekkülü hastahaneden göstermelik rapor, göstermelik kurs, göstermelik sınav ve 2000 tl kadar para harcayarak alınıyor.
Sınav sözlü, ve grup halinde. Sınavdaki kaptanlar da sınava giren gariban balıkçıların durumuna acıyarak hepsine belge veriyor.

Aynı lise, üniversite göstemelik diplomaları gibi bu belgeye sahip olanların durumu. Tek farkı havadan sudan anlamaları. Denizcilik kurallarından habersizler.

Bilgi edinmeden, birkaç bilinen soruyu kavramadan ezberleyip sınav sonrası unutarak aldığın diplomaların benzeri bu diploma.
En önemli benzer yanı eline bu kağıtlardan birini aldıktan sonra o konularda hiçbir şey bilmemen.

4 aydır makine mühendisi arıyoruz. Makine mühendisi diploması olan 5-600 kişi başvurdu. Henüz mühendis bulamadık. :eek:

Hocha

Yeni Üye
Adı
Ali
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Aynı sorunla ben de karşılaştım. Canlı balıkla (kalamar, sübye) av yapan, ve genelde iyi verim alan bir tekneci ile tanıştım. o da bana aynısını dedi. sarı belge almazsan seni tekneme alamam dedi.
bende bir telaş. kaç gündür bu belge için uğraşıyorum. ben öğretmenim, tam alacaktım, diğer öğretmen arkadaşlar aradı; o belge ticari bir belge, biz memur olduğumuz için için o belgeyi alamayız, alırsak, ek iş yaptığımız için ceza yeriz, dediler ve vazgeçirdiler.
ben duramadım, vergi dairesine gittim sordum; orda da tam tatmin edici cevap alamadım. balıkları satarak ticaret yaptığın anlaşılırsa başın belaya girebilir, gibi şeyler dediler.
belgeyi alıp o tekne ile balığa çıkmayı çok istiyorum. ama sonuçta memur olduğumdan, o belge de ticari belge sayıldığından başıma bir şey gelmesinden korkuyorum.
bu konuda bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirse çook memnun olurum. net olumlu cevap verene ve beni tatmin edene yakaladığım 3. balığı hediye edeceğim... :)

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Aynı sorunla ben de karşılaştım. Canlı balıkla (kalamar, sübye) av yapan, ve genelde iyi verim alan bir tekneci ile tanıştım. o da bana aynısını dedi. sarı belge almazsan seni tekneme alamam dedi.
bende bir telaş. kaç gündür bu belge için uğraşıyorum. ben öğretmenim, tam alacaktım, diğer öğretmen arkadaşlar aradı; o belge ticari bir belge, biz memur olduğumuz için için o belgeyi alamayız, alırsak, ek iş yaptığımız için ceza yeriz, dediler ve vazgeçirdiler.
ben duramadım, vergi dairesine gittim sordum; orda da tam tatmin edici cevap alamadım. balıkları satarak ticaret yaptığın anlaşılırsa başın belaya girebilir, gibi şeyler dediler.
belgeyi alıp o tekne ile balığa çıkmayı çok istiyorum. ama sonuçta memur olduğumdan, o belge de ticari belge sayıldığından başıma bir şey gelmesinden korkuyorum.
bu konuda bilgisi olan varsa beni aydınlatabilirse çook memnun olurum. net olumlu cevap verene ve beni tatmin edene yakaladığım 3. balığı hediye edeceğim... :)
Öyle bir çapraz araştırma yapacaklarını hiç sanmıyorum ama gün olur kulp ararlar onu bulurlar.. :(
Bu belge olmaksızın binip avlanabileceğin tekneler de var. Bunlar turizm ruhsatlı ve balık turu yapan tekneler.
Bütün Ege'de mevcut. Bu teknelerle irtibatlanmaya çalış bence..

oguzhand

Aktif Üye
Adı
OĞUZHAN DOLUCAN
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Geçen hafta aldım bir resim 62 TL ödedim başka hiçbirşey istemediler