Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sarı Kağıt (Su Ürünleri Ruhsat Teskeresi) Nasıl alınır?Ne yapmak Gerekir.?

Konu, '3/2 Numaralı Amatör (sportif) Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ 2012/66' kısmında BİROL tarafından paylaşıldı.

1. ahmed

ahmed Yeni Üye

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. turna

turna Aktif Üye

Kendi özel teknemin plakasının olması şart, bu benim ticari olduğumu ifade etmez, sarı kağıt demek mesleği balıkcılık olanlara aitttir, bu ticaridir, arabamın da plakası var ama ticari değil, ben taksi kullanırsam ticaridir, kimseye ben bu arayla geziyorum kime diyemem. Sarı kağıdı aldığınız yerler sizi SGK bildiriyor, maliye 5 sene sonra ortaya çıkınca derdinizi nasıl anlatacaksınız, böyle ceza ödeyen binlerce amatör balıkcı var.

4. turna

turna Aktif Üye

150 tl ver, balıkcı sarı kağıdı al, bağkur yani SGK kayıt ol, yaşın küçük resmi ve özel bir işte çalışamazsın haberin varmı.? sonra da bağ kur ödemediğin pirimleri çatır çatır alır haberin olsun, böyle bir şey yapma derim.

5. ahmed

ahmed Yeni Üye

Ben yaptıracağım demedim zaten.ssk lıyım ayrıca..yapan primleri öder her ay herhalde..vergi konusunda sıkıntı olur ilerde bence.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Sanırım plakayı yanlış anladınız.
    Balıkçılık teknelerinin ayrı bir ruhsatı vardır ve plakası tahditlidir.
    Gidip bir tekne alıp ben bununla balıkçılık yapacağım deyip denize açılamazsın.
    Diyelim bu ruhsatlı tekneyi satın aldın; o zaman da miço kağıdı ve o sarı kağıt olmadan ona binip avlanamazsın. Hatta gezmeye bile gidemezsin.

Bahsettiğiniz plaka özel teknelere verilen Özel Tekne Belgesi olarak adlandırılan liman kağıdı sanırım.

Sarı kağıt yüzünden cezalandırılanlar varsa eminim ki bunun nedenleri farklıdır.

Siz bir kursa katılır ve başarılı olursanız bir belge alırsınız. Diyelimki elektrik kursuna katıldınız. Bu kurs sonunda size verilen belgeyle elektrikle ilgili bir işte çalışabilirsiniz veya dükkan açabilirsiniz.
    Dükkan açarsanız Bağkurlu olursunuz, çalışırsanız ssk lı olursunuz ama belge elinizdeyken çalışmazsanız da kimse sizi vergi mükellefi yapmaz, yılar sonra da gelip sizden ceza istemez.

Sarı kağıt en başta da belirttiğim gibi ticari teknelerde çalışabilmek için gerekli olan kağıttır.
    Biz aldığımız sarı kağıtları ise sadece ticari tekneleri av maksadıyla kiralayabilmek için kullanırız. Sarı kağıt olmaksızın o teknelere binersek tekne sahibi başta olmak üzere herkese sağlam bir ceza verilir.

ÖTB bir tekneyle de sarı kağıdınız dahi olsa limit dışı balık yakalayamaz, yakaladıklarınızı satamazsınız.

7. agartan

8. turna

turna Aktif Üye

Kusura bakma bu iş artık böyle değil, T.C. numası ile sorgulamak yetiyor. Vergi dairesine müracaat ancak cezasız vergi vermek isteyenler için, isterseniz müracaat etmeyin maliye sizi eliyle koymuş gibi buluyor.

Bu sitede hiç maliyeci yok galiba.?

Valla benden söylemesi, kimsenin canı yanmasın.

9. agartan

Adminlerimizden biri maliyeci. :)
    Polemik olsun istemem ama kimse kimseye bir belge sahibi diye ceza yazamaz.
    İş ki o belge bir yerde hatalı olarak kullanılmamış olsun.

10. sinarit_baba

sinarit_baba Aktif Üye

"böyle ceza ödeyen binlerce amatör balıkçı var" dediniz. Neredeler?! siz nerden biliyorsunuz? açıklar mısınız?
    Rastgele...

11. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Arkadaşlar araştırdım ancak yasada gerçek kişilerin aldığı su ürünleri ruhsat tezkeresi sahiplerine dair bir vergi zorunluluğu bulamadım..
    Emin olmamakla birlikte;
    Sanırım gerçek kişiler için ruhsat tezkeresi ile gemiler için ruhsat tezkeresini karıştırıyoruz.
    Gerçek kişiler için verilen belge yeterlilik belgesidir.Tıpkı meslek kurslarına gidip aşçılık,terzilik gibi belgeler alındığı gibi. Gemiler için verilen ise o geminin ruhsat tezkeresi tarihinden sonra ticari faaliyet yapacağı anlamındadır ve vergiye tabidir.Lokanta ruhsatı,terzihane ruhsatı gibi.Aşçılık belgesi alanın lokanta açamayacağı gibi sarı kağıt alanda tekneye atlayıp ağ dökemez.Diğer gerekliliklerin sağlanması gerekir.

Tabi bu yazdıklarımız mantık dahilinde vardığımız sonuçlar.Eğer elinde somut bir belge yada kanun maddesi olan eklerse daha net sonuç alabiliriz.

Sayfayı Paylaş