Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sonarda(balık bulucuda) balıklar nasıl görünüyor?

Konu, 'Balık Bulucular ( Sonarlar ) Fish Finder' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. kontiki

kontiki Yeni Üye

çok emek vermişsiniz harika fotoğraflar.bunlar dikey sonarlar olduğu için tek balıkta altatıcı olurlar.sesdalgası ile çalıştığı için denizdeki en ufak yabancı cismi balık diye algılar. bu hava kabarcığı veya otta olabilir.sürü balıkta yanılma şansı çok az olur. sürüyü buldunmu balığı buldun demektir.balığın cinsi her sonarın yapısına bağlı olarak deneyimle saptanabilir.kimi ay biçimimde kimi içeri kıvrık kimi dışarı kimi düz v.s.sonarı kullanan zaman içersinde bunu keşfeder.balık avlamak için dipte taş kaya dıragana topuğu gibi bir yükselti veyaçukur buldunuzmu hemen demirleyin oraların yamaçları balık yapar.yinede nasip herkese rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Daimi Üye Gold Üye

Fuat, çıtayı biraz daha yükseltip, garmin 160 C veya fruno 620 alırsan pişman olmazsın ikisininde kullanımını gördüm gayet başarılı....

Bu arada akın kaptan, paylaşım için teşekkür ederim yararlıbir konu oldu...

4. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör Gold Üye

Resimli görsem birşeyler söyleyebilirim.

5. AKIN KAPTAN

Üzgünüm. Hiç kullanmadığım bir cihaz olduğundan yardım edemiyorum. Balıkların bulut şeklinde göründüğü oluyor. Özellikle mercan ve küpez gibi balıklar sürü halinde olduklarında.

6. mgolebatmaz

mgolebatmaz Yeni Üye

Bende Garmin 160C kullanıyorum. Zıpkınla dalış yaptığım için zeminini iyi bildiğim yerden aldığım iki görüntü, sanıyorum size de fikir verecektir.
    Kumlu zemin daha ince kırmızı, kayalık zemin daha kalın kırmızı, otlar ise mavi gibi soğuk renklerde gözüküyor. Sizde benzer şekilde zeminini iyi bildiğiniz yerlerde; sonarı çalıştırır ekranını okursanız daha kısa sürede aleti çözersiniz.
    Sevgiler...

7. AKIN KAPTAN

Pervaneden önceki bir noktaya monte edin. Bu sayede dümen suyundan (köpüklü sudan) kurtulmuş olursunuz. Ben sancak tarafa tam ortaya taktım. 20 santim kadar suyun içine soktum. Böylece tekne yalpaya düşütüğünde ayna suyun dışına çıkmıyor. Pancar motorun titreşimi etkilemiyor. Sökülüp talılabilen birşey yapacaksanız sağlam olmasına dikkat edin. Herhangi birşeye takıldığında veya çarptığında kırılmayacak gibi olsun. Yoksa kabloyu kopartabilir. Bence aynayı sabit yapın. Kolay kolay sökemezler. Sadece makinayı eve götürüp aynayı sürekli takılı bırakkmak daha kolay olur. Ama çok hırsızlık olan bir limanda veya aşırı yosunlaşma olan biryerde iseniz sökmek daha iyi olur. Güle güle kullanın. Hep rastgelsin.

8. Murat Sağlam

Murat Sağlam Üye

Sevgili Akın Kaptan, ben bu bilgileri 1 seneden fazladır arıyorum. Allah senden razı olsun :)
    ağzım kulaklarımda desem yeri var. Bu eşsiz bilgiler için defalarca teşekkür ederim. Selamlar saygılar....

9. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

3 senedir kullanıyorum. 2 sene eagle, geçtiğimiz sene de humminbird kullandım.
    ben epey faydalanıyorum.

öncelikle kılavuzunu baştan sona hatmetmek gerekiyor. hatmetmek derken önce okuyup, sonra yanınıza alıp sadece bu iş için dolaşıp menudeki hangi tuşlar ne işe yarıyor, görüntü nasıl değişiyor, hangi modda kullanmak sizin hedef balığınız için verimli onu bulmak gerekiyor.

dip cinsini çizgi kalınlığı ile gösteriyor ya da çizginin ardındaki (yerin altına doğru olan tonlama ile) bu pek kullanışlı ya da gerçekçi mi bilemiyorum. zira bizim orada kayalık-midyelik yerler zaten hateketli 1-2 mt inip kalkıyor dip, kumda ya da eriştelikte böyle olmaz. zaten anlıyorsunuz altınızın kaya olduğunu.

balık ID üç tipe ayrılmış, büyük orta küçük diye, ancak faydalı değil. en faydalı tarafı 2 ayrı frekansı aynı anda yayıyor. buradan anlatması uzun ve çok teknik olacak, o yüzden özetleyeyim. bir frekans tam altınızdaki bir koniyi taraken diğer daha geniş bir koniyi tarıyor. tam altınızdakileri siyah, diğerlerini içi boş balık olarak gösteriyor.

özellikle sürü halinde istavritte, inanılmaz avantajlar elde ettim. tabiri caiz ise ki caizdir; balığın üzerine bindim. altımda ya da çevremde balık geçti ise hızla hareket edip o sürüyü ya da başkasını bulup vakit yitirmedim.

sürüyü buluyor ama cinsini anlayamıyorsunuz. anlamak için avcı olta sallandırmalı. bir kere çok kalabalık bir sürü yakaladım derken kolyoz imiş o sıkışıklık. birden çok kere sürü buldum ama çaça mıydu her ne idi ise çapari balığı değil idi mesela. ama istavriti bulmakta avantajlı mı? dev avantajlı. hem de derinliği bildiğiniz için direk belirtilen derinliğe oltayı indirip oyalanmadan alma şansınız var. aynı derinlikte 3 dk sonra balık dipliyor ya da yüzeye yaklaşıyor geçen sürü parçaları. hepsini ıskalamadan isabet ettiriyorsunuz. takılmazsa mucize.

mercanı karagözü pek zor. ihtimaller şöyle: eğer bir yerde seyrederken arada tek balık ya da iki dip balığı sinyali alırsanız çıpa atmadan yemliyi akışta sallandırın dibe. isabet ederse hemen gps ile işaretleyip aynı noktaya geri dönüp çıpa atın. işte yeni meranız. ancak 5 kereden birinde ya yanlış alarm oluyor. ya da oltanıza vurmadığından yanlış alarm zannedip akıp gidiyorsunuz.

balık bulucu yararlıdır, ufak teknelere mekanizma yapımı açtığım konularda mevcuttur. bu hususta bilgi veren herkese de ayrı ayrı teşekkürler...

rastgele...

Ekli Dosyalar:

osmançubuklu bunu beğendi.
  10. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Fuardaki Lowrance tanıtımından sonra hiç ilgi duymamama ragmen alma fikrim var, mükemmel bir alet o Elit 5 denen cihaz :D

11. seikott

seikott Üye

Merhabalar konu bence değerli bir paylaşım olmuş. Bende önümüzdeki ay uzak doğuya gidiyorum başta balık bulucu olmak üzere bazı akipmanlar alacağım. Araştırdığım kadarıyla balık bulucular yurt dışında daha cazip fiyatlarla alınabiliyor.
    Amatör olarak kullanabileceğim ama gitmişken aldığıma değecek bir balık bulucu arıyorum. Garmin ,hub..elect.. vs.. bana önerebileceğiz bir marka ve model varmıdır? Çok profesyonel işi aramıyorum sonucta 4.5 mt tekneye monte edeceğim.
    Konu için tekrar teşekkürler..

Sayfayı Paylaş