Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Tekne satış işlemleri hakkında yardımcı olabilir misiniz?

okara

Aktif Üye
Adı
Özgür K.
Uzun zamandır tekne arıyordum sonunda buldum , tekne Saroz tarafında, ancak Selimpaşa limanına kayıtlı bende tekneyi Erdek limanına kayıt ettirmek istiyorum. Liman kaydının devri için Selimpaşa limanına gitmem gerekiyormu, yoksa satıcının liman kayıt belgeleri ile Erdek limanına kayıt yaptırabilirmiyim?
noter den satış şartı varmı? tonilato belgesi şartmı?
teşekkür ederim.

sokrates

Aktif Üye
Adı
Murat Can
Kan Grubu
A Rh Negatif
Merhaba Özgür öncelikle satın alacağınız teknenin evraklarının tam olmasına dikkat edin evraklar tamsa bir noterde sahibi ile birlikte alım satımını gerçekleştirin teknenin evrakları ve alım satım belgesiyle birlikte hangi limana kayıt yaptırmak istiyorsanız oranın liman başkanlığına başvurun kayıdınız gerçekleşecektir eğer isim vs. değiştirmek istiyorsanız bağlı bulunduğunuz il veya ilçe tarım müdürlüğüne başvurmanız gerekeçektir.

sokrates

Aktif Üye
Adı
Murat Can
Kan Grubu
A Rh Negatif
Evraklar ise;
1-tolinato belgesi
2-denize elverişlilik belgesi
3-bağlama kütük no
4-yangın söndürme tüpü ve sertifikası
5-cansimitleri ve sertifikası
6-eğer tekne profesyonelse yani balıkcıysa ruhsat,ve vize tarihi geçmişmi yenimi.
Birde teknenizi karadan getirecekseniz anlaşmış olduğunuz kargo,nakliye şirket vs. den nakil işlem kağıdı eğer denizden gelecekse teknenizin boyuna göre kullanacak kişinin en az miço belgesi olması gerekiyor.

okara

Aktif Üye
Adı
Özgür K.
teşekkür ederim, o zaman bağlı olduğu liman ile işimiz yok ancak teknenin faturaları ve liman kaydı haricinde başkada bir evrağı yok ,
boyu 450 dolayısıyla sanırım profesyonel olmuyor,
bu evraklarla devir işlemi gerçekleşirmi?

sokrates

Aktif Üye
Adı
Murat Can
Kan Grubu
A Rh Negatif
Alım satımını yapmanız gerekli tekne başkasının üstüne kayıtlı olduğundan alım satım yapılmazsa kayıt yapmazlar.

BORABAY

Yeni Üye
Adı
BORA DERİCİ
özgür bey bu konu biraz uzun ve karışık. 2010 yılında teknelerin ruhsatlandırılması ile ilgili yasa degişti . en önemlisi teknenizin denizcilik müsteşarlıgından alınmış(baglı oldugu liman başkanlıgı)BAGLAMA KÜTÜGÜ RUHSATNAMESİ ve BAGLAMA KÜTÜGÜ NUMARASI olması şart.ayrıca liman başkanlıgındaki dosyasında bulunan belgelerin tekne üzerindeki motor ve fiber tekneyse ve faturası varsa seri numaralarını karşılaştırmak gibi pek çok detay var siz problemi net olarak yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.