Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Yemli Çinekop Takımı Hk

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Özcan bey, köstek boyunu kaç cm ayarlıyorsunuz, benim hazırladığım takım iğne dahil 28cm. kadar. Köstek boyu çok uzun olursa bedene dolaşması daha çok oluyor.
Birde fc misina yerine fc kaplı (fluorocarbon coated) misina deneyebilirsiniz, fc misinaya göre biraz daha az karışıyor gibi deneyimledim.

Saygılar
teknede köstek boyu en fazla sizinki kadar 0,25 cm geçmiyor. kamış boyu 2,10 cm. bu nedenle bedeni çok çok 1,80 - 1,90 gibi hazırlıyorum. dolayısı ile köstekleri fazla uzun tutmuyorum. tavsiyenize uyacağım. birde fc kaplı deneyeyim.

lapin

Daimi Üye
Adı
Mert S.
Bugün yaptığım takım sanki biraz daha iyi iğnelerin düğüm yerleri birbirinin içinde kalacak şekilde bağladım , bundan sonraki kurşun bedenine 1 kulaç fc misina yeterli mi akıntıya göre arttırmamız gerekir mi

AACDCDE9-4564-42C8-97CB-74C27FE19421.jpeg

agartan

Moderatör
Yönetici
Adı
Şeref
Ben çinekop-sarıkanat-lüfer takımında 2 farklı boy iğne kullanmayı tercih ediyorum.
İlk iğne tutucu iğne olarak kullanılıyor ve genellikle 4-5 numara.
Avcı iğneler 1 ya da 2 numara, genellikle siyah ve çapraz.
İğneleri çift kat ince misina ile bağlamayı tercih ediyorum. Zaman zaman ip misina da kullanmışlığım var ve onda da çift katı tercih ediyorum. Bu takımdan yanınızda bol miktarda olmalı. Aşınan ip ya da misinalı takım hemen yenisiyle değiştirilmeli ki balığı tam tam kaldırdığınızda balığın silkelenmesine dayanabilsin.

Yemi taktıktan sonra tutucu iğneyi mantara saplamayı tercih ediyorum ki yem daha düzgün dursun.
Mantarın arkasına stoper koymak şart olmasa da iğneyle mantarın birbirinden ayrılmasını engellediği için faydalı.
Mantarın hemen arkasına fırdöndü bağlamak yerine bir kulaç kadar misina bırakıp mantara, köpüğe ya da şimdilerde kolayca ve bolca bulunabilen yuvarlak takım mantarlarına bağlamayı seviyorum. Avlakta duruma göre misinayı ya kısaltarak ya da olduğu gibi kullanmak mümkün. Hep aynı yerlere gidiyorsanız iyi kötü derinliği ve ne kadar misinaya ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Yine de balık bazen farklı davranabiliyor. Bu durumda misinayı uzatarak ya da daha da kısaltarak kullanıyorum.

Aşağıda bu koşullara uygun bağlanmış bir takım var.
Epey bir zamandır çantada durmaktan hafif paslanmış ama örnek olması açısından yeterli.

IMG_5685.JPG IMG_5686.JPG

huseyind

Daimi Üye
Adı
Hüseyin
Bugün biraz daha geliştirdim ve düğüm yerlerine makaronla kapladım ve fosforlu mantar koydum
Makaron kaba düşmezse sorun olmaz gibi. Ama ne kadar teferruat olursa bu takımda o kadar az vuruyor sanki balık. Bu glow mantarın vuruşa etkisini bilmiyorum. Denediğim zaman oldu bu mantarı ama balık yoğun olduğundan herkes alıyordu. Şimdi ise hiçkimse alamadığı için yine anlayamıyorum. :)

lapin

Daimi Üye
Adı
Mert S.
Makaron kaba düşmezse sorun olmaz gibi. Ama ne kadar teferruat olursa bu takımda o kadar az vuruyor sanki balık. Bu glow mantarın vuruşa etkisini bilmiyorum. Denediğim zaman oldu bu mantarı ama balık yoğun olduğundan herkes alıyordu. Şimdi ise hiçkimse alamadığı için yine anlayamıyorum. :)
Balık yok takımlara sardım :)

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bugün yaptığım takım sanki biraz daha iyi iğnelerin düğüm yerleri birbirinin içinde kalacak şekilde bağladım , bundan sonraki kurşun bedenine 1 kulaç fc misina yeterli mi akıntıya göre arttırmamız gerekir mi

Ekli dosyayı görüntüle 101408
Bana göre hazırladığınız bu takım güzel.
Fazla cafcafa teferruatada gerek yok.
Ben genelde akıntı yoksa bir kol boyu 0,70 cm gibi köstek - akıntı fazla ise bir kulaç köstek uzunluğu yapıyorum. Makinadan gelen klipsten sonra 0,25-0,30 cm kadar ipten kurşunlu beden hazırlıyorum. Öne arkaya boncuk. Ortada kösteğe giden fırdöndü.

Ama hazırladığınız takım iş yapar.

ensaraydin

Daimi Üye
İstanbul hasretiyle Kangalda yaşayan Elazığlı
Adı
ensar
Kan Grubu
A Rh Pozitif

skahraman

Aktif Üye
Adı
Şakir
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Benim önerim 0,26-0,30 beden,iğne aralarına eski makinadan söktüğüm 0,35 civarı misina,üst iğne 4 alt iğneler 2 numara siyah eski seri mustad,mantarın fosforu yada parlak olması bi önem taşımıyor bi çok kez mantarın parlak jelatinini söktüm av açısından belkide daha verimli oldu,araya ip giren fırdöndü giren takımı bedava verseler kullanmam şahsen çünkü gerek yok,ayrıca ip daha çabuk aşınıp kesiliyor. Tabi stoperde epey yararlı ama olmasada olur. Eski seri siyah mustadlar çabuk paslansada bana göre yemli avda emsali yok,aşırı güven veriyor.