Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Akvaryumda Teke (palaemon Serratus,karides) Besleme

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sık sık değiştirirler evet, akvaryum içinde kabuk değiştiren karideslerin saklanacağı ufak dekor parçaları olsa aslında daha iyi olur, çünkü kabuk atınca yenisi sertleşene kadar strese giriyorlar.
bir o eksiğim kaldı onuda en yakın zamanda koyacağım farklı deniz kabukları var onların gözeneklerinde saklanabilirler sanırım.
tuğla koyacaktım görsellik anlamında tuğla biraz acayip olacak :) onun yerine daha doğal bişiler olsun istiyorum

katilhamsi

Daimi Üye
Adı
Kadir
Kan Grubu
O Rh Pozitif
*** SON DAKİKA HABERİ***

az evel bir tanesi kabuk attı keşke videoya çekebilseydim :)
hemen sizinle paylaşmak istedim.

bunlar bukadar sık kabuk değiştiriyor mu ?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sübhanallah yaa, o incecik bacaklar ve diğer ayrıntılar nasıl çıkıyor kabuk bozulmadan, video çekebilirseniz harika olur...

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Sübhanallah yaa, o incecik bacaklar ve diğer ayrıntılar nasıl çıkıyor kabuk bozulmadan, video çekebilirseniz harika olur...
bidaki sefere dekgelirse kabuktan sıyrılırken video çekeceğim ıkınma hareketlerini çözdüm

Çırak

Daimi Üye
Adı
Melih
Kan Grubu
O Rh Pozitif
bir o eksiğim kaldı onuda en yakın zamanda koyacağım farklı deniz kabukları var onların gözeneklerinde saklanabilirler sanırım.
tuğla koyacaktım görsellik anlamında tuğla biraz acayip olacak :) onun yerine daha doğal bişiler olsun istiyorum
En doğal görüntüyü canlı kaya ile dekore ederek sağlayabilirsiniz. Oyuklar, mağaralar, tüneller v.s. gibi dekorlar ile canlıların gizlenecekleri yerler oluşturabilirsiniz. Canlı kayaların dekorun yanı sıra asıl en önemli görevleri de Aerobik ve Anaerobik bakterilerin yaşamasına ortam oluştururlar, üzerlerinde yaşayan bu bakteriler sebebi ile isimleri canlı kaya'dır. Akvaryuma koyduğunuzda mutlaka canlı olmaları gerekmiyor zaten 1 ay sonra cap canlı olacaklar :) Yeterki uygun yapıda olsun.

BaşMinekolos

Moderatör
Adı
Hakan Kayhan
Kan Grubu
O Rh Pozitif
@Çırak canlı kaya aklımda bulabilirsem öncelikle onu koymayı düşünüyorum deniz akvaryumunun olmazsa olmazı gibi bişey sanırım en çok tavsiye bu yönde

Çırak

Daimi Üye
Adı
Melih
Kan Grubu
O Rh Pozitif
@Çırak canlı kaya aklımda bulabilirsem öncelikle onu koymayı düşünüyorum deniz akvaryumunun olmazsa olmazı gibi bişey sanırım en çok tavsiye bu yönde
Deniz akvaryumunun olmazsa olmazı kesinlikle ve kesinlikle canlı kaya'dır evet. Ama akvaryuma koyduğunuz ilk andan itibaren canlı olmak zorunda değil, uygun yapıda ölü kaya bile olsa belirttiğim gibi en geç 1 ay sonra (Cycle süresi sonrası) zaten canlı kaya olacaklar. Önemli olan akvaryumun canlı kaya ile kurulması değil, önemli olan canlı kaya veya canlanmış kaya ile sürdürülmesi.

Alminaro

Aktif Üye
Adı
Aytekin Çelik
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Güzel gelişmeler olmuş konuyu takip etmeyeli :), Tuz oranını el/göz kararı ile tutturmak biraz riskli değil mi?. Ben akvaryumumdaki iletkenlik seviyesini 1024-1025 seviyelerine dijital tuz ölçer ile kontrol ederek sabitliyorum, siz şuan mercan veya balık beslemediğiniz için uygun fiyatlı bir refraktometre de işinizi görecektir ama göz kararı olmaz bence. Hidrojen Peroksit doz olarak fazla gelirse tank içindeki orp değeri ani veya aşırı yükselebilir ve canlılarınız bu duruma olumsuz tepki verebilirler bunlar teke karidesi,midye gibi dayanıklı türler olsa bile. Ben redoks kontrol cihazı olmadan böyle bir uygulama yapmazdım şahsen. Dinoflagellates, Cyano, Yosun veya diğer alg istilası gözlemlemediğim için soruyorum tamamen bilgi edinme mahiyetinde; bu tankta neden Hidrojen Peroksit uygulaması yapılacak?.

Canlı kaya temini konusunda, Bursa'da deniz akvaryumu sistemleri üzerine faaliyet gösteren bir firma var "Aquablue", firma yetkilisi Kıvanç bey, ulaşırsanız elinde olma ihtimali yüksek.
Hocam eywallah dediğim dozlar çok değil dediğim miktarı girsin zaten suyu da deniz den aldığı için ve kış dönemimde olmamaızı da göz önünde bulundurarak verdim dozajlamaları

Alminaro

Aktif Üye
Adı
Aytekin Çelik
Kan Grubu
B Rh Pozitif
En doğal görüntüyü canlı kaya ile dekore ederek sağlayabilirsiniz. Oyuklar, mağaralar, tüneller v.s. gibi dekorlar ile canlıların gizlenecekleri yerler oluşturabilirsiniz. Canlı kayaların dekorun yanı sıra asıl en önemli görevleri de Aerobik ve Anaerobik bakterilerin yaşamasına ortam oluştururlar, üzerlerinde yaşayan bu bakteriler sebebi ile isimleri canlı kaya'dır. Akvaryuma koyduğunuzda mutlaka canlı olmaları gerekmiyor zaten 1 ay sonra cap canlı olacaklar :) Yeterki uygun yapıda olsun.
Bu ARADA hedefimiz palaemon Serratus dan yavru almak o yüzden akvaryum da organik yükü çok da artırmak istemiyorum normalde biz bu çalışmaları cam cam tanklarda yaparız yaşam döngüsü sump da olur bizde

Alminaro

Aktif Üye
Adı
Aytekin Çelik
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Güzel gelişmeler olmuş konuyu takip etmeyeli :), Tuz oranını el/göz kararı ile tutturmak biraz riskli değil mi?. Ben akvaryumumdaki iletkenlik seviyesini 1024-1025 seviyelerine dijital tuz ölçer ile kontrol ederek sabitliyorum, siz şuan mercan veya balık beslemediğiniz için uygun fiyatlı bir refraktometre de işinizi görecektir ama göz kararı olmaz bence. Hidrojen Peroksit doz olarak fazla gelirse tank içindeki orp değeri ani veya aşırı yükselebilir ve canlılarınız bu duruma olumsuz tepki verebilirler bunlar teke karidesi,midye gibi dayanıklı türler olsa bile. Ben redoks kontrol cihazı olmadan böyle bir uygulama yapmazdım şahsen. Dinoflagellates, Cyano, Yosun veya diğer alg istilası gözlemlemediğim için soruyorum tamamen bilgi edinme mahiyetinde; bu tankta neden Hidrojen Peroksit uygulaması yapılacak?.

Canlı kaya temini konusunda, Bursa'da deniz akvaryumu sistemleri üzerine faaliyet gösteren bir firma var "Aquablue", firma yetkilisi Kıvanç bey, ulaşırsanız elinde olma ihtimali yüksek.
Tuz oranını el/göz kararı ile tutturmak biraz riskli değil mi? Demişiniz Değil deneymimlerime dayanarak söyledim bunu ayrıca bulunduğu bölgedeki tuzluluk oranı kış ayında olmamız sebebiyle 1000/10 kadar düşdü verdiğim oran çok gelmeyecektir
Bu arada 30 yılık tecrube olunca redoks cihazına ihdiyacı kalmıyor insanın
@hakan Kayhan beyin elinde refalktro metre yok ,Ph metere , oksijen metre, iletkenlik ölcer, Gh,Kh, test kitleri de ihdiyacı da yok eğer suyu denizden getirmeye devam ederse he belki uv cihazından suyu gecirirse süper olur zararlı patajenlere karşı ama çanlılar zaten F0 bu arda mercan polib vb şeyler koymayacağımz için dosajpompası ona da ihdiyacımız yok
Dehliz ve mağralar konusunda daha önce görüşümü bildirdim en azından ilk etap da tuğla koysa bile çok iyi olur dedim şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar
Ha not olarak sistem tamamen bedava yada çok az bir bütçe ile ayakta durması bizim ilk hedefimiz