Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

BOTLAR HAKKINDA (A’DAN Z’YE)

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bahadır abicim vertdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. anladığım kadarıyla liman bağlama kütüğü belgesi ve botun evrakları yeterli oluyor. peki botta plaka gereklimi ve motor kullanmasak sadece kürekle avlansak aynı belgeler gerekirmi?

selamlar
Fuat AYDIN
Sevgili Fuat,
Sadece bot durumunda bağlama kütüğü aranmıyor. Ama motorlu isen 2,5m üzeri bota kesinlikle isteniyor.
Ama yukarıda belirttiğim gibi tüm belgelere sahip olmama rağmen hala belgeyi alıp almamakta kararsızım. İlerideki yönetmelik değişiklikleri neyi getirir kim bilir.
Sevgi ve selamlarımla...

scirlin

Üye
Adı
Fuat AYDIN
Bahadır abi çok teşekkür ederim biliyorsun ki av bir nevi hastalık ve belgeleri alıncaya kadar avsız kalmamak niyetindeyim bu açıdan belgeleri alıncaya kadar motorsuz avlanmak niyetindeyim bu açıdan son bir şey daha sorsam motorsuz botla avlanmaya karar verdim ve botu şişirip küreklerime asıldım ve bir yerde kendimi bir şamandıraya bağladım ve balık avlamaya başladım bu durumda botun faturası dışında benden bir belge istenmiyor anladığım kadarıyla peki balık avcılığıyla alakalı bir amatör balık avcısı belgesi veya profesyonel balık avcısı belgesi istenirmi? bu son sorum. ilgin ve sabrın için teşekkürederim.

Sevgiler saygılar
Fuat AYDIN

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bahadır abi çok teşekkür ederim biliyorsun ki av bir nevi hastalık ve belgeleri alıncaya kadar avsız kalmamak niyetindeyim bu açıdan belgeleri alıncaya kadar motorsuz avlanmak niyetindeyim bu açıdan son bir şey daha sorsam motorsuz botla avlanmaya karar verdim ve botu şişirip küreklerime asıldım ve bir yerde kendimi bir şamandıraya bağladım ve balık avlamaya başladım bu durumda botun faturası dışında benden bir belge istenmiyor anladığım kadarıyla peki balık avcılığıyla alakalı bir amatör balık avcısı belgesi veya profesyonel balık avcısı belgesi istenirmi? bu son sorum. ilgin ve sabrın için teşekkürederim.

Sevgiler saygılar
Fuat AYDIN
Sevgili Fuat,
Öncelikle bu son sorun ise cevaplamayayım;) Neden son olsun, amacımız bildiklerimizi paylaşmak. Yoksa benim bildiklerimi ben zaten biliyorum;) Sen katkı koyacaksın, ben katkı koyacağım böylece konumuz gelişecek. Araya da bir hikaye sıkıştıralım;
Bilge bir arkadaşına şöyle der ;
"Senin bir yumurtan var, benim bir yumurtam var.Sen yumurtanı bana versen, ben de yumurtamı sana versem, yine senin bir yumurtan bemim de bir yumurtam olur.
Ama senin bir bilgin var, benim de bir bilgim var.Sen bilgini bana versen, benim bilgimle birlikte iki bilgim olmuş olur.Ben de bilgimi sana versem senin bilginle birlikte iki tane bilgin olmuş olur."

Anonim

Gelelim soruna; motorsuz botla avlanmada bot faturan hariç başka birşeye ihtiyacın yok. Avlanma ile ilgili belgeler şuan kalktı diye biliyorum. Benim de yok.

Sevgi ve selamlarımla...

scirlin

Üye
Adı
Fuat AYDIN
Sevgili Fuat,
Öncelikle bu son sorun ise cevaplamayayım;) Neden son olsun, amacımız bildiklerimizi paylaşmak. Yoksa benim bildiklerimi ben zaten biliyorum;) Sen katkı koyacaksın, ben katkı koyacağım böylece konumuz gelişecek. Araya da bir hikaye sıkıştıralım;
Bilge bir arkadaşına şöyle der ;
"Senin bir yumurtan var, benim bir yumurtam var.Sen yumurtanı bana versen, ben de yumurtamı sana versem, yine senin bir yumurtan bemim de bir yumurtam olur.
Ama senin bir bilgin var, benim de bir bilgim var.Sen bilgini bana versen, benim bilgimle birlikte iki bilgim olmuş olur.Ben de bilgimi sana versem senin bilginle birlikte iki tane bilgin olmuş olur."

Anonim

Gelelim soruna; motorsuz botla avlanmada bot faturan hariç başka birşeye ihtiyacın yok. Avlanma ile ilgili belgeler şuan kalktı diye biliyorum. Benim de yok.

Sevgi ve selamlarımla...
hahahaha :) abi çok saol içimi rahatlattın vallahi ben rahatsız ederim diye öyle yazmıştım sana bir gün ... balık ısmarlarım ozman ama balıkları beraber tutacağız ben botumu alayım yada sen davet edersen .... benden :) çok saol hakikaten iyi bir dost edindiğimi düşndürdün bana. bu hafta sonu kara burun tarafına kıyıdan yada tekneyle avlanmak niyetindeyim.

selamlar sevgiler

Moderatör tarafında düzenlendi:

fenerli

Aktif Üye
Adı
Cüneyt yetgin
Şişme botlar için uzun şaft motor olmaz derler sebebi nedirki. 5 hp bir mercury birde seagul makinam ikiside uzun şaft bir tane bot alsam uymazmı.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Şişme botlar için uzun şaft motor olmaz derler sebebi nedirki. 5 hp bir mercury birde seagul makinam ikiside uzun şaft bir tane bot alsam uymazmı.
Selamlar Cüneyt bey,

Botlar için (uzun şaft kullanılması gerekenlerde vardır) uzun şaft olmaz denmesi kat-i bir tespit değildir.Ancak,kullanım uygunluğu açısından önerilir.
Uzun şaft kullandığınızda sorun yaşamazsınız.Bu durumda dikkat edilmesi gereken husus, trim ayarını iyi yapmaktır.Trim kanadı bottan uzakta olacağı için olası hata sürat ve plaininge etki eder.
Çözüm yok değildir.Kıç tahtası kalınlığında bir sehpa ile motor yükseltilerek kullanılabilir.

fenerli

Aktif Üye
Adı
Cüneyt yetgin
Erdal abi bilgiler için teşekkür ederim.Seagul için ne dersin benim için hız önemli değil Altınoluk ta gece yemliye çıkmak için düşünüyorum.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Erdal abi bilgiler için teşekkür ederim.Seagul için ne dersin benim için hız önemli değil Altınoluk ta gece yemliye çıkmak için düşünüyorum.
Cüneyt ben Seagul kullanmadığım için net birşey söyleyemem.Kullanan arkadaşlar yazarsa daha aydınlatıcı olur .:)

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili Cüneyt,
"Şişme botlar için uzun şaft motor olmaz" yalnıştır.
Konunun içinde yer alan ve aşağıya iliştirdiğim gibi;
dikkat edilmesi gereken husus "uzun tip ayna"lı bot alınması gerekliliğidir. Eğer kısa tip ayna botta uzun şaftlı motor kullanmak isterseniz, Erdal beyin de belirttiği gibi bot aynasının üzerine ilave aparat yaptırmanız gerekir. Ki ben bunların çok sağlıklı olmadığını düşünüyorum.

Kendi kullandığım bot aşağıdaki son fotoğrafta mevcut ve uzun tip aynalı. İleride motorunuzu fiber teknelerde kullanmak veya fiber sahiplerine de satmak istiyorsanız(ben bunu düşünmüştüm) gayet de uygun bir seçim olur.

Sevgi ve selamlarımla...

Arka tarafta ise, iki tüp arasında uzanan ve tüplere sapasağlam bir şekilde monte edilmiş olan, benzinli ya da akülü motorun bağlanabileceği, sert ve kalın ağaçtan yapılmış bir panel yer alır. Buna aynı zamanda aynalık veya ayna da denmektedir.

Aşağıdaki fotoğrafta aynayı işaretlemeye çalıştım:

Buradaki önemli husus da şudur;
Piyasada kısa ve uzun tipte aynalı modeller mevcuttur. Eğer bu seçimi neye göre yapacağınızı bilmezseniz;
1)Satıcının elinde olan modeli alırsınız
2)Alacağınız motora göre seçilmesi gerektiğinden, motor aldığınızda sorun yaşayabilirsiniz. Bu ne demek? Şöyle ki; eğer uzun şaft motor alacaksanız aynanızın uzun tip olması gerekir. Eğer kısa şaft motor alacaksanız aynanızın kısa tip olması gerekir. İleride motor kısmında neden uzun şaft, neden kısa şafta dönmek üzere konuyu kapatalım.

bilenecmi

Yeni Üye
Adı
nazmi ünlü
kafamızdaki bulutlar dağıldı şimdi daha net ve kararlı düşünebiliyorum ilk başlıyan lar için bulunmaz bir bilgi haznesi teşekkürler bahadır kardeşim emeğine sağlık