Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

BOTLAR HAKKINDA (A’DAN Z’YE)

adil99

Yeni Üye
bAHADIR ABİ BENDE SENİN GİBİ 3,6METRE BOYUNDA BİR BOT VE 8 HP YA DA 9.8 HP BİR MOTOR ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. BU MOTOR VE BOT İLE 2 KİŞİ UZUN YOLCULUK YAPABİLİR Mİ? ÖRN: İSKENDERUN SAHİLİNDEN MERSİN SAHİLİNE HATTA ANTALYA SAHİLNE GİDEBİLİNİR Mİ? BU KONULARDA ACEMİ OLDUĞUM İÇİN DENİZ YOLCULUĞUNDA GPS CİHAZLARI YÖN GÖSTERİCİLER VS.. KULANIŞLI CİHAZLAR VAR MI?.. AYRICA PİYASA DA BULUNAN BOTLARDAN HANGİ MARKALARI TAVSİYE EDERSSİN. YADA İNTERNETSİTESİNİ..

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
bAHADIR ABİ BENDE SENİN GİBİ 3,6METRE BOYUNDA BİR BOT VE 8 HP YA DA 9.8 HP BİR MOTOR ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. BU MOTOR VE BOT İLE 2 KİŞİ UZUN YOLCULUK YAPABİLİR Mİ? ÖRN: İSKENDERUN SAHİLİNDEN MERSİN SAHİLİNE HATTA ANTALYA SAHİLNE GİDEBİLİNİR Mİ? BU KONULARDA ACEMİ OLDUĞUM İÇİN DENİZ YOLCULUĞUNDA GPS CİHAZLARI YÖN GÖSTERİCİLER VS.. KULANIŞLI CİHAZLAR VAR MI?.. AYRICA PİYASA DA BULUNAN BOTLARDAN HANGİ MARKALARI TAVSİYE EDERSSİN. YADA İNTERNETSİTESİNİ..
Sevgili Adil,
Botlarla ilgili yazımda da belirttiğim gibi;

Bot plaka değerleri;

Her cihazda olduğu gibi botumuzda da botumuzun teknik bilgilerini içeren plaka değerleri mevcuttur. Plaka üzerindeki kavramların pek çoğunun ne manaya geldiğini anlayabilmekteyiz. Ben bu kısımda pek çok kişi tarafından bilinmeyen bir konuyu açmak istiyorum.” bot tasarım sınıfı(boat design category)” Bu konu ciddi tekne firmaları tarafından plaka üzerinde bildirilmektedir. Hem botlar hem diğer teknelerde geçerlidir.

Bu kısım botun plakasında aşağıda belirten kısmıdır.

Botun plakasında bahsetmiş olduğumuz bölüm ” bot tasarım sınıfı(boat design category)” diye geçer. Bunlar sırasıyla A, B, C, D olarak imal edilirler. Botun tasarım ve yapılışının hangi tür denizcilikler için olduğunu gösterir. Sınıflar(kategoriler) kendi içinde denizcilik türü ve rüzgar kuvveti&dalga yüksekliğine göre ayrılırlar. Aşağıda bu sınıflar için verilmiş tabloya göre değerlendirilir.

Diğer kısımlarla ilgili sorular olursa yardımcı olmaya çalışırım.
Davam edecek….
Sevgi ve selamlarımla…

Yukarıdan da anlayacağın üzere, bizim botlar C sınıfıdır. Yani; inshore(iç kıyılarda) kullanılmak üzeredir. Yani bahsettiğin türde seyahatler için uygun değildir. Ama yapamaz mısın? Ben yaptım oldu şeklinde yapabilirsin. Ama doğru değildir. Çok tehlikeli olur. (Güvenlik vs önlem alırım desen de ben doğru bulmam.)
Marka zikretmiyorum. Piyasada en iyisinden en ucuzuna uzanan yelpaza mevcut. Burada etken senin kesen, yani bütçen;) 1500-2000TL civarı bir bot işini görecektir.
Tavsiyem; yazımı dikkatlice tekrar okuman. Aradığın cevaplar içinde mevcut.
Tekrar hayırlısı olsun, sevgilerimle...

night fisher

Daimi Üye
Adı
fatih h
Benim,3.40 airdeck quick silver botum var.Sanırım zodiac la aynı sistem siboplu.

5YILDIR metro gross marketten aldığım 12 volt elektrikli pompayla 5 dakkikada şişirip(gerginlik için her bölüme el pompasıyla bir iki basıyorum o kadar yetiyor) 3 dakikadada indiriyorum(özellikle indirmede çok pratik) 1. resimdeki basma ucunu direk sibop yuvasına bastırıp(çapları tam denk geliyor) anahtarı açıyorum.

indirme (vakumlama) işleminde ,pompanın emme tarafını siboba bastırarak havasını tamamen boşaltıyorum

pompaların 12 volt yada 220 volt olması gücünü belirtmez,gücün değeri watt la ölçülür.100 watt lık santrfüj hava pompası hertürlü botu şişirir.

ÇOK pratik bir yöntem,herkese tavsiye ederim,
Elektrikli pompalrı kullanmayıp,bota binmeden önce ter içinde ve bel ağrısıyla başbaşa kalmanın alemi yok.Süper marketlerin camping bölümlerinde zaman zaman gözüme çarpıyor 35 tl civarı(ben 15 tl ye 2 adet almıştım bozulur mozulur diye ,ne ısınıyor ne de herhangi bir problem yaptı senelerdir şişme yataklarımı arkadaşların yataklarını ,botumu şişirip duruyor).

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
pompaların 12 volt yada 220 volt olması gücünü belirtmez,gücün değeri watt la ölçülür.100 watt lık santrfüj hava pompası hertürlü botu şişirir.

Sevgili Fatih Bey,
Yazının girişinde de belirttiğim gibi ; ben kendi tecrübe ve bilgilerimi aktarıyorum.;) Dediğim gibi 12VDC gerilim ile çalışan(ki araba çakmak çıkışından kullanılan) piyasada satılan pompalardan ben verim alamadım ve tavsiye etmiyorum.
Siz de kendi tecrübenizi yazmışsınız. Arkadaşlar için ışık tutacaktır.
Bu arada elektrik mühendisi olarak, gerilim ile güç arasındaki farkı biraz bilirim;)
Selamlarımla...

night fisher

Daimi Üye
Adı
fatih h
Sevgili Fatih Bey,
Yazının girişinde de belirttiğim gibi ; ben kendi tecrübe ve bilgilerimi aktarıyorum.;) Dediğim gibi 12VDC gerilim ile çalışan(ki araba çakmak çıkışından kullanılan) piyasada satılan pompalardan ben verim alamadım ve tavsiye etmiyorum.
Siz de kendi tecrübenizi yazmışsınız. Arkadaşlar için ışık tutacaktır.
Bu arada elektrik mühendisi olarak, gerilim ile güç arasındaki farkı biraz bilirim;)
Selamlarımla...
Bahadır bey,burada bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz.Bot konusunda verdiğiniz bilgiler gerçekten çok değerli ve faydalı.25 Yıldır teknem,10 yıldırda botum var,inanın bilmediğim bir çok noktayı yazınızdan öğrendim,değerli çalışmanız için size teşekkür ederim.Sanırım kötü bir pompa tipi ile olan deneyiminiz,sizi inverter ve 460 wattlık bir pompa almaya kadar götürmüş.Fenamı olmuş ayrı konu:)
Ben ise ilk aldığım pompadan,mucizevi sonuçlar(tam bir ızdıraptı ,şişiririrken canım çıkar külçe gibi atardım botun içine kendimi,sudan çıkınca indirirkende aynı ızdırap,beni bottan soğutuyordu) alınca ,yıllarca çil çil duran botun hakkını verip,ege,akdeniz her gittiğim tatilde,kısa süreli balık kamplarımda kullanmaya başladım.
Başka bir sitede,pompa konusunda yardım isteyen bir arkadaşa cevap olarak yazdığım bu yorumu,faydalı olur beklentisiyle,balıksevdam da da paylaşmak için,sabit konu üzerine kopyasını paylaştım.
Amacım,Bahadır sarıca nın,bu işi bilmediğini,wattla voltu ayırd edemediğini vurgulamak değildi tabiiki.Watt olayına yorumu okuyanı bilgilendirmek gayesiyle girdim.
Lütfen,konuyu bu yönden değerlendiriniz.SELAMLAR:)

Bahadır Sarıca

Daimi Üye
Adı
Bahadır Sarıca
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili Fatih Bey,
Estağfurullah. Değerli katkılarınızdan dolayı, ben teşekkür ederim. Konu üzerinde ne kadar çok arkadaşımız yazar, çizerse konu o kadar gelişecektir. Sizin de şişirme konusunda; kullanmış olduğunuz 100W santrüfüj pompa demek ki işinize yaramış. Dediğim gibi okuyan arkadaşlara ışık tutacaktır...
Muhakkak ki hiçbirimizin amacı karşılıklı polemik yaşamak değil, faydalı bilgiler sunabilmektir. Konu benim tarafımdan anlaşılmıştır.;)
Sevgi ve selamlarımla...

Ediz Dülger

Aktif Üye
Adı
Ediz Dülger
Ben zıpkıncıyım,botumu nefesle şişiriyorum hem de antrenman oluyor :D

yabaskurt

Yeni Üye
Yoğun iş yükü ve stres altında çalışma ve hayatın monotonluğunun vermiş olduğu sıkıntıdan kurtulmak amacı ile iki kuzen amatörce balık av merakına bulaştık. Kıyıdan avlanmak üzere olta takımlarımızı düzdük ve haydi balığa fakat her gittiğimizde yeterli ve umduğumuz gibi balık tutamayınca açılarak balık tutmak için alternatifleri baktık. Bu anlattığım iki yıllık süreci kapsamaktadır. Sonunda zodiac tipi bot ve dıştan takma deniz motoru almaya karar verdik. Fakat bu konuda da hiçbir bilgimiz yok idi. İki ay boyunca sürekli internetten araştırma yaptık ve saatlerce bu konu hakkında bilgi edinmeye çalıştık. Ve ayrıca bu sektördeki ilgili satıcılarla da telefonla ürünler hakkında bilgi almaya çalıştık. Manisa da yaşamaktayız bu nedenle bize en yakın İzmir firmaları ile görüştük. Nihayet elde ettiğimiz bilgiler neticesinde bir günümüzü ayırarak ve sanal ortamda gördüğümüz bot ve motorları fiziksel olarak görmek ve satıcılarla yüz yüze görüşmek amacıyla 22/09/2012 tarihinde İzmir’e gittik. Sonuç olarak 330 cm ahşap tabanlı cais marka bot ve 5 hp kısa şaft tohatsu marka motorda karar kıldık ancak kafamızda daha tam olgunlaşmadığından almadan geri döndük.
Neden cais, neden tohatsu motor. Yukarıda bahsetmiş olduğum araştırmalarımızın neticesinde hemen hemen tüm zodiac botlar Çin de üretilmektedir. Kumaş ve işçilik Çin. Hemen hemen de hepsi aynı, fark olarak Açıkcası Cais de aksesuar biraz daha fazla olması bizi cezp etti. ( iki adet oturma tahtası, burun makarası, tente takma aparatı, tutma aparatları vs) Birde ithalatçı firmanın bot hakkında internetde video olarak bilgi vermesi ve geniş açıklamalarda bulunması bizi bu botu almaya itti. ( korktuğumuz nokta şu oldu sizde belki araştırdığınızda önünüze çıkacaktır. Cais hakkında bir kullanıcı bu bot hakkında olumsuz görüş vermiş. Hatta sanırım firma ile mahkemelik de olmuş. İşte botun bazı yerleri açıldığını söylüyor. Açıkcası bu durum bizim çok kafamızı bulandırdı. ancak bunun gibi birkaç daha olumsuz yorum okumuş olsaydık belki bu bottan vazgeçecektik. Satıcı ithalatçı firmaya da bu durumu bahsettik firma bunun kullanıcı hatası olduğunu bize söyledi. Kullanıcı güneşin altında aylarca teknenin arkasında botu bıraktığını ve denizden hiç çıkarmadan botu suda bıraktığını bundan dolayı kıç aynasında açılma olduğunu belirtti. Sonuç itibariyle pvc malzeme güneş altında sürekli güneşe ve tuza maruz bırakıldığında olabileceğini düşündük. Ben bir sezon kullanmadığım bir bisikletimi balkonda bırakmıştım baktım ki bisikletin kauçuk lastikleri bile parçalanmış. Yeni lastik almıştım. Bir de bir firma çinden bir mal ithal ediyor ise üç beş adet ithal etmez. En az bin adet iki bin adet bir konteynır ithal eder. Sonuç olarak iç piyasada da bunu sattı ise de ve sadece bir kişinin olumsuz yorumu kararımızı değiştirmede etkili olmadı. Bir de piyasayı dolaşırken diğer bazı firmaların fotokopi olarak çoğaltmış olduğu şikayet kağıdını bayrak gibi bize göstermesi karalama kampanyası gibi algıladık ve bu olumsuz yoruma kıymet vermedik.
Motora gelince motorumuzu 2 zamanlı olmasını tercih ettik, nedeni ise daha basit bir teknoloji olması taşıma problemi olmaması kilo olarak 4 zamanlı motorlara göre daha hafif olması bakımı daha az masraflı ve basit olması torku daha yüksek olması nedeniyle 2 zamanlı motorda karar kıldık. Ancak 2 zamanlı motorların ithalatı 01/01/2012 tarihi itibariyle yasaklanması nedeniyle ve kalan stoklardan bulmanız biraz zor oluyor. Biz bir adet 5 hp tohatsu bulabildik ve Japon malı olması nedeniyle bu markayı tercih ettik. 02/10/2012 tarihinde 330 cais ahşap taban zodiac tipi bot ve tohatsu motoru aldık. 3500,00 TL bütçe ayırmıştık ancak 4.250,00 TL ye mal oldu hepsi. Çapası, can yeleği 12 volt şişirme motoru, ilave benzin bidonu, çapa ipi, Ayına ve yıldızına kurban olduğum TÜRK Bayrağı hepsi içinde. 2 zamanlı motor almadan önce size tavsiyem liman başkanlıklarında motorun seri numarasını kontrol ettirin. Daha sonra motorunuzu alın. Çünkü motor seri numarası liman başkanlıklarına bildirilmediyse kayıt yaptıramıyorsunuz. Biz 20 gün uğraştık motorumuzun seri numarası liman da çıkmadı ve çok uğraştık.
Netice itibariyle motorumuzu ve botumuzu Foça da denedik. Çok zevkli ve harikaydı. Tüm stresinizi atıyorsunuz. Yine balık tutamadık çünkü durmadan mavi sularda gezdik.