Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hangisi daha iyi tavsiye Humminbird Helix 5 Dı, Dragonfly 5.7 ve LOWRANCE ELİTE 5

causerkan

Yeni Üye
Adı
Serkan KURT
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Birde Lowrance Elite 5 HDI ile LOWRANCE ELİTE 5X CHIRP arasında ne far vardır? Hangisini tavsiy edersiniz?

Son düzenleme:

Marmarasinariti

Aktif Üye
Adı
Tuncay Kuşcu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ben olsam sadece dip yapısı yerine yanal tarama yapan cihazları tercih ederdim! böylece yeni meraları keşfedebilir, taşın yapısını yani nekadar büyük geniş bir alana yayıldığını görmek isterdim. humminbird ün helix serisinin HELIX 5 SI GPS modeli var. Onada bir bakın derim.

Son düzenleme:

causerkan

Yeni Üye
Adı
Serkan KURT
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Ben olsam sadece dip yapısı yerine yanal tarama yapan cihazları tercih ederdim! böylece yeni meraları keşfedebilir, taşın yapısını yani nekadar büyük geniş bir alana yayıldığını görmek isterdim. humminbird ün helix serisinin HELIX 5 SI GPS modeli var. Onada bir bakın derim.
Aslında o modelide inceledim biraz pahalı geldi. ben bu cihazı darıca bayramoğlu eskihisar yani körfezde kullanacığım burda avlak alanlarımız küçük ve derinliklerimiz azdır. Cihazı kullanma amacım balığıda biraz görmek bu cihazlar genelde dip yapısını görüntülemek için kullanılıyormuş ve balık görmek istiyorsan cok yüksek maliyetleri var diyorlar. Bazı arkadaslarda bu cihazlarda tecrübe kazanarak balıklarıda cihazdaki renk ve bulutlanma gibi görüntülerden çözebilirsiniz diyor. Oyüzden sadece dip yapısnı görmek içinse bu kadar maliyetli cihazlara gerek yok diyor bazı arkadaslar.
Birde bu yeni CHİRP teknolojisi var diyorlar bu teknolojide balıklarıda görebilirsin diye duydum suan fiyat olarak hem ucuz hemde kaliteli olarak LOWRANCE ELİTE 5 CHIRP BALIK BULUCU almayı düşünüyorum sadece kafamı karıştıran CHİRP teknolojisi ile Dı (Down Imaging) arasında fark varmıdır ikiside dip yapısnı gösteren cihazlarmıdır yani biraz tecrübe kazanıp balığı görmemiz hangisinde daha verimli olur.
Biraz uzun yazdım ama işte bu cihazları tam bilmeyince insanın baya bi kafası karışıyor ne alacağına karar veremiyor bide bu hummird helixlerde kampanya var hepside dip yapısını göreceksek bu marka daha ağır basıyor neden fazla ücret ödeyelim ki!

Marmarasinariti

Aktif Üye
Adı
Tuncay Kuşcu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
peki o zaman bilgim dahilinde biraz daha merak ettiklerini yanıtlamaya çalışayım. 50 metre derinliğe kadar birçok cihaz balıkları gösterebilir. Fakat gördüğün balıklar devamlı hareket ettiğinden dolayı sen oltayı indirene kadar o balık senden uzaklaşmış olur! Fakat ben istavrit sürüsünü bulmak istiyorum dersen o ayrı tabi, ama ben taşlarda yaşıyan balıkları tutacağım dersen o zaman dip yapısı senin için önemlidir. Taşlarda devamlı olarak yaşıyan balıklar olur, taşın yapısına göre büyük veya küçük. Küçük balıklar varsa eğer buralarıda avlanmak için gelen büyük balıklar ziyaret eder! Taş balıkçılığında bu taşları gps ile kaydeder sonrada bu noktaları ziyaret edersin. buradada yanal tarama hayati önemlidir, çünkü dikey taramayla yeni taş bulabilme ihtimalin %90 düşer!

Chirp teknolojisi basit olarak şöyle; eski sistem aynalar örneğin 1 sinyal atıp onun geri dönmesini beklerken, chirp onlarcasını arka arkaya atıp yakalamaya çalışıyor. böylelikle daha detaylı bir görüntü sunuyor bize. Bu aynı zamanda kayıkla hızlı seyir ederken dibi kaybetmememizi ( kıça takılı aynalarda bu olmayabilir ) sağlıyor. Ayrıca çok güçlü chirp aynalarla çok derindeki balıkları da yazdırabilme olanağı sağlanıyor.

Sığ su için gereklimi diye sorarsan, tabiki daha iyidir ama ben olsam yanal ı tercih ederdim.

Son düzenleme:

dusty35

Aktif Üye
peki o zaman bilgim dahilinde biraz daha merak ettiklerini yanıtlamaya çalışayım. 50 metre derinliğe kadar birçok cihaz balıkları gösterebilir. Fakat gördüğün balıklar devamlı hareket ettiğinden dolayı sen oltayı indirene kadar o balık senden uzaklaşmış olur! Fakat ben istavrit sürüsünü bulmak istiyorum dersen o ayrı tabi, ama ben taşlarda yaşıyan balıkları tutacağım dersen o zaman dip yapısı senin için önemlidir. Taşlarda devamlı olarak yaşıyan balıklar olur, taşın yapısına göre büyük veya küçük. Küçük balıklar varsa eğer buralarıda avlanmak için gelen büyük balıklar ziyaret eder! Taş balıkçılığında bu taşları gps ile kaydeder sonrada bu noktaları ziyaret edersin. buradada yanal tarama hayati önemlidir, çünkü dikey taramayla yeni taş bulabilme ihtimalin %90 düşer!

Chirp teknolojisi basit olarak şöyle; eski sistem aynalar örneğin 1 sinyal atıp onun geri dönmesini beklerken, chirp onlarcasını arka arkaya atıp yakalamaya çalışıyor. böylelikle daha detaylı bir görüntü sunuyor bize. Bu aynı zamanda kayıkla hızlı seyir ederken dibi kaybetmememizi ( kıça takılı aynalarda bu olmayabilir ) sağlıyor. Ayrıca çok güçlü chirp aynalarla çok derindeki balıkları da yazdırabilme olanağı sağlanıyor.

Sığ su için gereklimi diye sorarsan, tabiki daha iyidir ama ben olsam yanal ı tercih ederdim.
+1

dusty35

Aktif Üye
Tuncay çok güzel açıklamış konuyu.
DI - Down imaging.
SI - Side imaging.

Bu taramalarda yüksek frekaans kullanılır 455 Khz / 800 Khz. Dolayısıyla görüntü netliği artar ve daha çok detay görürsünüz. Derinlik azalır.
SI en fazla 50 m ye kadar çalışır ve genelde sırtıcılar, levrek avcıları için iyi olduğu söylenir. Tatalı su avcıları için biçilmiş kaftan.
Tuncay'ın dediği gibi taşı tanımak ve hakkında bilgi edinmek için de kullanılabilir. 180 derece açıyla tarama yapar.
DI - aynı şey fakat dibe yönelik.

CHIRP - Esas etkili olduğu şey balıkları birbirinden ayırmak. Hedefleri daha net görmek. Birden fazla frekans kullanılır. Frekans yelpazesi değiştirilebiliyor. Daha derine inmekten ziyade daha derindekini daha net görebilme imkanı verir. 50Khz de de balık sürüsünü görürsün , ama bulut şeklinde olur. CHIRP'te ise bu bulutun içindekilerini daha net görürsün.
Mucize beklemeyin.

causerkan

Yeni Üye
Adı
Serkan KURT
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Arkadaslar ayrıntılı bilgileriniz için çok tşklr olay anlaşılmıştır sezona bi acalım duruma göre artık ya chrip ve SI almak lazım şuan sadece istavrit, mezgit, sardalye ve kırlangıç avlıyoruz ozaman CHRİP daha ağır basıyor acıklamalarınız için takrardan tşklr.

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Balik bulucu arastirma asamasinda biri olarak cok guzel bilgiler vermissiniz..bende saroz da sirti 've jig avi ile zipkin avi yapiyorum..bu okuduklarima gore chirp ozelligi benimde tercih etmem gereken bir ozellik sanirim...birde sormak istedigim Raymarine dragonfly nasil bir balik bulucudur.tavsiye edermisiniz.kullanan arkadaslar varmidir.

Marmarasinariti

Aktif Üye
Adı
Tuncay Kuşcu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Balik bulucu arastirma asamasinda biri olarak cok guzel bilgiler vermissiniz..bende saroz da sirti 've jig avi ile zipkin avi yapiyorum..bu okuduklarima gore chirp ozelligi benimde tercih etmem gereken bir ozellik sanirim...birde sormak istedigim Raymarine dragonfly nasil bir balik bulucudur.tavsiye edermisiniz.kullanan arkadaslar varmidir.
Dragonfly' ın birkaç versiyonu muvcut. sitesinde teknik bilgileri detaylı olarak göremedim. Dragonfly modelinde sadece dikey görüntüleme var diye biliyorum. Bu cihazın dikey taramada 180 metreye kadar inebildiği yazıyor. Boat Show da raymarine in yeni yanal tarama yapanlarınıda gördüm. Fakat ben görüntü kalitesi renk tonlarından hoşlanmadım cihazın. Tabikide teknesine takıp gerçek görüntülerle test etmiş birisi size daha çok yardımcı olabilecektir.

Ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim.bu konuda bilgili olduğunuzu belli oluyor. Bu bilgilerden faydalanmak anlamında ben de tavsiyeleri Nizi bekliyorum. Gökova körfezinde kullanmak üzere kayaları bulmak ve hem yemli hemde jiğ avı yapmak istiyorum. Körfezin 50 metrelik yerleride var 200M Üstün de olan yerleride var.bugüne kadar 90 yüz metre üstünde avlanmadı m.ama bundan sonra avlanmayı düşünüyorum. Bana né tavsiye edersiniz
Not:2. El tavsiye edermisiniz