Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

hasan naptın sen

Ersin

Daimi Üye
Adı
Ersin M.Karaketir
Kan Grubu
A Rh Negatif
Abartıyosunuz bence.Adamlar ticaretini yapıyolar belkide..
Eğer ticaretini yapıyorlarsa ki kesinlikle yapıyorlar, daha da kötü ya ;)
Amatör balıkçının tuttuğu balığı satması yasaktır ;)

magnificent

Aktif Üye
Adı
Ramazan
AKIN
Eğer ticaretini yapıyorlarsa ki kesinlikle yapıyorlar, daha da kötü ya ;)
Amatör balıkçının tuttuğu balığı satması yasaktır ;)
Adamların ne oldukları belli değilki.Bi arkadaşımız,bi video paylaşım sitesinden almış koymuş buraya. Belkide profesonel balıkçı adamlar.Kullandıkları yöntem yasak bi yöntemmi ki ?Gördüğüm kadarıla küçüklerinide almıyolar.

Bir diğeri nerdeyse bu adamların yakaladığı kadar balığı bi abimiz yakaladı.
Koysunda tabi.Balıkçılık formu sonuçda.

Alkışlamayan kalmadı .
Ee.Ona alkış buna niye yuh.Bilmediğim birşey varsa aydınlatın beni.

HAWG

Üye
Adı
Ali ÇİFTCİ
Birşeyin ticareti her ne kadar yapılıyor olsa da bana göre adabı da olmalı.Yapılan av,ki bu bana göre av demek değil;6 dk. kadar bir süre içinde yapılmış birşey ve akar suyun sadece 1 noktası.Bu akar su km.lerce uzanıyordur kanımca.Buna benzer o bölgenin diğer sakinleri de bu şekilde davranıyorsa bu katliam veya usulsüzlük değil de nedir?Ya da adını sizler koyun!Ona bakacak olursak trol tekneleriyle av yapanlarda bu işin eminim ticaret kaygısını düşünerek bunu yapıyorlar ancak aynı zamanda kanunsuz ve usulsüz olduğunu bile bile bunu yapıyorlar.Arkadaşlar;bizler doğayla dost,kendimize olduğumuz kadar yaşamakta olan canlılarada saygı duyulması gereken,yeri geldiğinde o canlıları da kollamaktan kendimizi almamamız gerektiğini düşündüğüm birer pozisyona sahip ''birey'' ve ''avcılarız''.Bu gibi durumlarla karşılaşmak, eminim tüm avcı kardeşlerimizin,abilerimizin yüreğini burkuyordur.

magnificent

Aktif Üye
Adı
Ramazan
AKIN
Birşeyin ticareti her ne kadar yapılıyor olsa da bana göre adabı da olmalı.Yapılan av,ki bu bana göre av demek değil;6 dk. kadar bir süre içinde yapılmış birşey ve akar suyun sadece 1 noktası.Bu akar su km.lerce uzanıyordur kanımca.Buna benzer o bölgenin diğer sakinleri de bu şekilde davranıyorsa bu katliam veya usulsüzlük değil de nedir?Ya da adını sizler koyun!Ona bakacak olursak trol tekneleriyle av yapanlarda bu işin eminim ticaret kaygısını düşünerek bunu yapıyorlar ancak aynı zamanda kanunsuz ve usulsüz olduğunu bile bile bunu yapıyorlar.Arkadaşlar;bizler doğayla dost,kendimize olduğumuz kadar yaşamakta olan canlılarada saygı duyulması gereken,yeri geldiğinde o canlıları da kollamaktan kendimizi almamamız gerektiğini düşündüğüm birer pozisyona sahip ''birey'' ve ''avcılarız''.Bu gibi durumlarla karşılaşmak, eminim tüm avcı kardeşlerimizin,abilerimizin yüreğini burkuyordur.
Trolle avcılık yasak.Dipne nevar ne yok alıyo götürüyo.
Elle balık yakalamak yasakmı ?

Meşakkatine gelincede,
Ben kış günü o suya girmem mesela :D.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Trolle avcılık yasak.Dipne nevar ne yok alıyo götürüyo.
Elle balık yakalamak yasakmı ?

Meşakkatine gelincede,
Ben kış günü o suya girmem mesela :D.
Marhabalar Ramazan..

Trol ile ilgili tespitine biraz açıklık getirmek isterim.Trol;Tamamen yasaklanmış bir av yöntemi değildir.Bazı sınırlamalar ile balık avcılığında kullanılmasına müsade edilmiş bir yöntemdir.Ancak denizlerimize verdiği zarar kesinlikle tartışılamaz.

Madde 24 - b) Kara sularımız dahilinde dip trolu ile su ürünleri istihsali şekli ayrı bir yönetmelikle düzenlenir. Bu yönetmelik hükümlerine aykırı olarak dip trolu ile su ürünleri istihsali yasaktır.
Atıfta bulunulan yönetmelikte

TANIMLAR

Madde 3 - Bu Yönetmelikte geçen;

Kanun: 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununu,

İstihsal Vasıtaları: Su ürünlerinin avlanma, üretim, yetiştirme ve istihsalinde kullanılan gemiler, ağlar,her türlü araç ve gereç ile malzeme, teçhizat, alet, edevat, yem, takım ve tesisleri,

Trol: Gemiye bağlı ve mekanik olarak, dipte su içinde veya su yüzeyine yakın kesimlerde sürütülerek çekilen ve su ürünlerinin bir torbada toplanarak avlanmasını sağlayan istihsal vasıtasını,
Denilerek Trol istihsal vasıtası sayılmış ve devamındaki maddelerde kullanım şekline dair açıklamalar yapılmıştır.

Konuda verilen videodaki ava gelirsek,

Neresinden bakarsak bakalım %99 ticari olmayanlarca yapılan bu av Amtör tebliği birkaç yerden 3-5 kez delmekte..

O %1'lik ticari olmaları durumunda olası hukuki süreçte sonuç hakimin kanaatine bağlı olarak gelişir diye düşünüyorum.Çünkü yasaklara dair genel hükümler tek tek belirtilmeyip örneklerle tarif edilmiş.

ilgili maddede;
(6) Tüp, nargile, maske, zıpkın ile dalış yapılarak, şnorkel ve sualtı tüfekleri kullanılarak su altında ticari amaçla balık avcılığı yasaktır.
denilmektedir..Bu maddeden Şnokel ile dalışın yasak olduğunu anlayabiliriz..Bir hortumu kesip, şnorkel olarak kullanıp,sonrada bu snorkel değil hortum ve tebliğde hortum kullanmak yasak yazmıyor diye kendimizi savunursak buna Kadir İnanır bile inanmaz.

Buradan anlaşılması gereken "dalarak yapılan avcılığın" yasak olduğu sonucunun çıkarılması doğru olur diye düşünüyorum.Çünkü bu abilerin yaptığı düpedüz dalarak avlanmak.:)

lost_zombie

Daimi Üye
Adı
Nejat BİLECEN
Kan Grubu
A Rh Negatif
Konu yine sapmış gidiyo oldu olacak birde madalya takalım bu magandalara.:mad:

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Konu yine sapmış gidiyo oldu olacak birde madalya takalım bu magandalara.:mad:
Yok yok sıkma canını Nejat abi.Önceki mesajımla mahkeme suçlu olduklarına kanaat eder ve cezayı basar diye düşünüyorum.Sen marangoza 3 tane 3 metrelik 10/10 sırık ısmarla.Altlarına koymak için iskemle var bende..:D :D

magnificent

Aktif Üye
Adı
Ramazan
AKIN
Marhabalar Ramazan..

Trol ile ilgili tespitine biraz açıklık getirmek isterim.Trol;Tamamen yasaklanmış bir av yöntemi değildir.Bazı sınırlamalar ile balık avcılığında kullanılmasına müsade edilmiş bir yöntemdir.Ancak denizlerimize verdiği zarar kesinlikle tartışılamaz.

Atıfta bulunulan yönetmelikte

Denilerek Trol istihsal vasıtası sayılmış ve devamındaki maddelerde kullanım şekline dair açıklamalar yapılmıştır.

Konuda verilen videodaki ava gelirsek,

Neresinden bakarsak bakalım %99 ticari olmayanlarca yapılan bu av Amtör tebliği birkaç yerden 3-5 kez delmekte..

O %1'lik ticari olmaları durumunda olası hukuki süreçte sonuç hakimin kanaatine bağlı olarak gelişir diye düşünüyorum.Çünkü yasaklara dair genel hükümler tek tek belirtilmeyip örneklerle tarif edilmiş.

ilgili maddede; denilmektedir..Bu maddeden Şnokel ile dalışın yasak olduğunu anlayabiliriz..Bir hortumu kesip, şnorkel olarak kullanıp,sonrada bu snorkel değil hortum ve tebliğde hortum kullanmak yasak yazmıyor diye kendimizi savunursak buna Kadir İnanır bile inanmaz.

Buradan anlaşılması gereken "dalarak yapılan avcılığın" yasak olduğu sonucunun çıkarılması doğru olur diye düşünüyorum.Çünkü bu abilerin yaptığı düpedüz dalarak avlanmak.:)
Amatör olarak yapıldıysa eğer tebliği deliyormu peki ?
Yani satmayacaklar,yiyecekler diyelim...

müthişaman

Daimi Üye
Adı
Emre
Erzurum yöresi ağzını kullanıyorlar.Büyük bir ihtimalle ticeretini yapan arkadaşlar.Elle yakalanan kedi balığının avına benziyor.Adına festivaller,yarışmalar düzenlenen kedi balığı.Ülkemizde kontrol altında olan bir avcılık olsa çok eğlenceli aslında.Ama arkadaşlar kontrolü kaybetmiş.:)

Babam çocukken bu tarz avcılığı bize göstermiş,ancak biz korkudan ellerimizi dahi sokamamıştık kovuklara.Kıyıdaki otlara koşarak atlayıp otları kıyıya doğru bastırarak ellerimizin arasında kıpraşan balıklarla oynmak çok zevkliydi Susurluk Çayı'nda.Tom Sawyer hikayelerinin müptelası olduğumuz o dönemlerde Susurluk Çayı'nın Tom Tom Sawyer'ları idik.
Çocukluğumun en büyük kahramanı.

Surffishing

Daimi Üye
Adı
Erdal
Amatör olarak yapıldıysa eğer tebliği deliyormu peki ?
Yani satmayacaklar,yiyecekler diyelim...
Tebliğ amatöre 8-10 tane yayın yakalama hakkı vermiyorki! dolayısıyla yerlermi,satarlarmı önemli değil.:) Günde 1 tane avlanması gereken yayından 7-8 tane avlanıyor,Günlük 5kg olan limiti tahminen 20-25 kat geçiyorlar,daha ne olsun?..:)