Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

LRF Baslangic Seti Onerileri

ferhat920

Aktif Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
nomuranın da bir kaç boyu var. kamış boyu atış eriminde de etkilidir hocam. 232 sini aldım ben 198 cm olanı da var. yani kamışı ortalama 220 gibi düşünün. atar aralığında max atılacak erim olarak ben max 25 metre atabilirim diye düşünüyorum.
Bende yeni başladım LRF'ye ve atış konusunda özürlü sanıyordum kendimi, anladığım kadarı ile problemim yokmuş :) Teşekkürler @alperserttas Bu arada siteni inceldim çok güzel..

simiot

Aktif Üye
Adı
Serkan
Bir kaç gün önce bir av bayisinde Shimano'nun Lurematic isimli bir kamışını gördüm. 2.29 boyunda, 08-12 gr atar aralığında ve oldukça hafif. Solid gibi duran uçtan esneyen bir yapısı var, fiyatı da uygundu. LRF işine girecek olanlara bir incelemelerini öneririm..

umitdulger

Daimi Üye
Adı
Ümit DÜLGER
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Nomura hiro 0-10'unu aldım. Kalite ve estetik açısından güzel bir kamış. fakat ne bir türkçe yazısı var ne başka birşeyi. 232cm'lik boyun kaç gram olduğu her sitede ayrı yazıyor. 114 gram imiş. bir de ben şunu öğrendim: Bir kamış üzerindeki ibarenin dışında atış yapıyorsam o kamış deforme oluyor. belki onu atarken patlamıyor ama başka yerde ufak birşeyde patlıyor. sonra jighead atarken kamış kırıldı deyip kötülüyoruz malesef. Bu da dipnot olarak kalmalı burada.
Kesinlikle haklısın, ben de normal şartlarda üst atar değerinin yuzde sekseninden fazlasını atmam hiç bir kamışla, bu tarz orta seviyeden hallice sayılabilecek kamışlarla alışkanlık haline getirmeden ara sıra üst limitler zorlanabilir belki ihtiyaç halinde. Mesela benim yaptığım denemede istavrite atarken 20-25 m kadar onumde balıklar havada uçuşmaya başlayınca altta dişli olabileceğini duşunup 0-6 gr kamışla 10 gr hansen kaşığı hiç düşünmeden attım :)

umitdulger

Daimi Üye
Adı
Ümit DÜLGER
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Nomura Hiro Street ile 3 gramlık bir silikon+jig head kombinasyonu iyi bir makine ve ip ile kaç metre atılabilir?
3 gr jighead kullanmaya ihtiyaç duymadım hocam bugüne kadar ama 1,7 gr jighead ruzgar karşınızdan esmiyor ise en fazla 13-15 m gidiyor. 3 gr ile 20-22 civarı atılabilir muhtemelen.

CanZ

Üye
Adı
Can Zeybektekin
Kan Grubu
B Rh Negatif
Herkese tekrardan selam,

Cumartesi gunu uzun bekleyisler sonucu almayi planladigim dead ringer 10 makinanin gelmeyecegi bilgisini aldim. Uzulmus olsamda haydi gidip yeni bir takim olusturayim dedim. Sonuc olarak sizlerin yorumlarini baz alarak soyle bir takim cikti ortaya;

Makina : Ceymar 25
Kamis : Favorite White Bird 1 - 7 gr
Misina : PowerLine Extreme 0.16
Jig Head : Yilmaz 1.8 ve 3 gr ( Guzelim jigheadleri kayaya taktirip aglamak istemedim :) )
Silikon : Berkley Gulp Sandworm 5cm

Sonuc olarak Pazar gunu meraya gelip oglen saatlerinden gece 12`ye kadar farkli noktalarda atislar yaptim. Cogunlukla kum zemin tercih ettim aksiyon ve atislar otursun diyerekten. 1-2 isirik aldim 1 silikonun kuyrugu gitti bile. Ancak 0 balik ile eve dondum.

Bugun sabah birkez daha denemek icin biraz daha kayalik olan bir yere gectim. Ilk atislarda isirik alsam bile hirsiz igne ise yaramadi. Sonrasinda 2 adet ispari ile ilk avi yaptim. Denildigi gibi her av trofe tadinda geldi. Kamisin esnemesi kalama alisi hepsi yetti bile.

Bu baslik altindan zamanini ayirip yorum yapan malzeme bilgisi veren herkese tesekkur ederim. Ozellikle @alperserttas ve @enginson abi ayiridiklari zaman ve verdikleri degerli bilgiler icin tesekkurler. Umarim bu baslik benden sonra bu disipline basliyacak daha nice kisilere faydali olur.

Ben artik silikonlar ile ilgili baslik altinda yorumlarinizi takip edecegim : ))

enginson

Daimi Üye
Adı
Engin ÖLÇER
Başlangıç için fena sayılmaz. LRF avları gece daha verimli oluyor genelde. inşallah şöyle takoz istavritler, mırmırlar ve daha niceleri de denk gelir.
sana bir yem tavsiyesi daha vereyim. Berkley baby sardine. özellikle istavrit avında beni hiç boş çevirmedi bu zamana kadar. balık varsa her türlü alır diyebilirim.
zamanın lur mu bilmiyorum ama bir daha gidersen gece git. denize loş ışık vuran yerleri tercih et. mümkünse derin iskele tarzı yerleri dene iri istavrit yakalama şansın olur. rasgele.

CanZ

Üye
Adı
Can Zeybektekin
Kan Grubu
B Rh Negatif
@enginson abi oneri icin cok tesekkur ederim deniyicem mutlaka ancak tek sorun avlandigim yer Ayvalik yakinlari yani Kuzey Ege. Burada istavrit bulursak ancak derin suda bulabiliyoruz ancak mirmir oluyor belirli noktalarda. Deniyicem mutlaka.

karga

Daimi Üye
Adı
Bahadır bozer
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Güle güle kullanın gayet güzel set olmuş zaten bu başlangıç biraz zaman geçsin birsuru sahteydi solilikondu hatta kamis makina gider öyle

alperserttas

Aktif Üye
Adı
Alper
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Herkese tekrardan selam,

Cumartesi gunu uzun bekleyisler sonucu almayi planladigim dead ringer 10 makinanin gelmeyecegi bilgisini aldim. Uzulmus olsamda haydi gidip yeni bir takim olusturayim dedim. Sonuc olarak sizlerin yorumlarini baz alarak soyle bir takim cikti ortaya;

Makina : Ceymar 25
Kamis : Favorite White Bird 1 - 7 gr
Misina : PowerLine Extreme 0.16
Jig Head : Yilmaz 1.8 ve 3 gr ( Guzelim jigheadleri kayaya taktirip aglamak istemedim :) )
Silikon : Berkley Gulp Sandworm 5cm

Sonuc olarak Pazar gunu meraya gelip oglen saatlerinden gece 12`ye kadar farkli noktalarda atislar yaptim. Cogunlukla kum zemin tercih ettim aksiyon ve atislar otursun diyerekten. 1-2 isirik aldim 1 silikonun kuyrugu gitti bile. Ancak 0 balik ile eve dondum.

Bugun sabah birkez daha denemek icin biraz daha kayalik olan bir yere gectim. Ilk atislarda isirik alsam bile hirsiz igne ise yaramadi. Sonrasinda 2 adet ispari ile ilk avi yaptim. Denildigi gibi her av trofe tadinda geldi. Kamisin esnemesi kalama alisi hepsi yetti bile.

Bu baslik altindan zamanini ayirip yorum yapan malzeme bilgisi veren herkese tesekkur ederim. Ozellikle @alperserttas ve @enginson abi ayiridiklari zaman ve verdikleri degerli bilgiler icin tesekkurler. Umarim bu baslik benden sonra bu disipline basliyacak daha nice kisilere faydali olur.

Ben artik silikonlar ile ilgili baslik altinda yorumlarinizi takip edecegim : ))
Bu daha başlangıç. şimdi onlar düşünsün :D