Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Okuma Cedros Telesurf

Vedat Abayoğlu

Daimi Üye
Adı
Vedat Abayoğlu
Kan Grubu
A Rh Negatif
Cengiz balıkçılık ve Cevat Bey'in orada ya da Üsküdar Kısık'ta birkaç kez karşılaştık... Ben sizi tanıyorum zaten; siz de görseniz hatırlarsınız belki... Hatta Cedros'ları incelerken siz de orada idiniz... Ben kendimi düşünerek keşke bu kamışın 4,20'sini yapsalardı diye düşünürken (3 parça olan) siz 4,50 almamı önerdiniz... Ben de boyumun kısalığından ve birtakım rahatsızlıklarımdan dolayı 4,20 civarı kamışların benim için daha uygun olduğunu düşündüğümden bahsetmiştim size; belki hatırlarsınız... Şemsipaşa'da da zaman zaman uzun ara vermeme rağmen belki de 8-10 yaşımdan beri avlanırım...
Evet anımsadım sevgili Haluk.
Şu 4,20'da sen haklıymışsın.Dün denedim banada o boy daha uygun geldi.
Avcı bir kamış.Ancak 150 ve üstünde özellikle senin istediğin neticeyi veremeyebilir.Bana 125 gr'da daha randımanlı geldi.
İnanırmısın İstanbul boğazı av senelerimde hep 150 gr üstü kurşun arar ve bulduğumda çok sevinirdim.Makaraya ince misina sarıp şok uygulamak ise ilk benim akıl ettiğim ve illaki çok ağır kurşun kullanma tutkumdan beni kurtaran bir uygulama olmuştur.
Kandilli akıntı burnundab rapalayla ilk lüferi almamın üzerindenb ise nerdeyse 20 sene geçmiştir.Kaşık kullananların arasında hayli ilgiyle karşılanmıştım.Rapala kullanmayı öneren ise Kızıltopkrakta şu anda faal olduğunu sandığım Hek-Bam sahibi rahmetli Cevat abi olmuştur.O zaten bugünlerin uygulanan teknik ve takımların ilk ithalatcısıydı.Hatta halende depolarında enteresan sahteler,jigler roglou'lar vardır,arada bulur çıkarırlar ve satarlar.
Hatta 175 gr kurşun kalıbıda tek onlarda vardı.
Son senelerimde Malezyadan Okuma 3 parçalı surf kamışın ilk versiyonunuda getirmiş ve Şemşipaşada ilgi ve başarıyla kullanmıştım.
Ancak bu senelerde piyasaya verilebilmiştir Okuma surf'ler.
Şemşipaşa şok düğümüde benim uygulamamdır ve birçok Şemşipaşalı atıcılara tarafımdan önerilmiş ve bağlanışı gösterilmiştir.
O günleri arıyorum ve her geldiğimde hayli palazlanmış avcılarlada yarışıyorum.
Cengize gittiğinde Yıldıraya sor bir hele.Şeneri nasılda geçmiştim.
Sevgimle kal

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Nacizane ben kendim için kendi fiziksel durumum ve becerimi de gözönünde bulundurarak o kanıya varmıştım 4,20 için; ancak elbet 4,40'da var elimde ve öyle ya da böyle kullanabiliyorum...

Cedros'u zaten ağır işler için düşünmemiştim... Şöyle 110-125 hadi bilemediniz 140 gramlar ile Şemsipaşa'dan daha sakin sularda at-çek veya Şemsipaşa'da çapari ya da yemli ile keyif yapmak; kamış kullanmanın tadına varabilmek için düşünmüştüm... Esasen 150 gramı senede 1 veya 2 gün geçerim olsa olsa ve zaten 2 adet güzel kamış mevcut elimde 150 ve üzeri için...

Yarın Yıldıray'a sorarım bakalım... Geliş tarihinizi öğrenme imkanımız olur ise ben de sohbetlerinizden yararlanıp feyz almak isterim...

(Tarih olarak tam hatırlayamıyorum 70'li yılların sonu idi herhalde; müdavim bir grup vardı Şemsipaşa'da rahmetli Besim ağabey falan sağ iken... Ben de onları izlemekten haz duyardım; belki o zamanlardan da tanışıyoruzdur ama ben henüz 16 veya biraz daha fazlası siz de genç bir delikanlı idiniz herhalde o sıralar...

Hek-Bam'ı bilirim; zamanında rahmetli Cevat Bey'den 1-2 rapala; bir Shimano; bir de Penn makina almıştım... Nur içinde yatsın kaliteli malzemeler getirirdi...En son 3-4 yıl oluyor gideli... Oğlu ve kızı vardı orada; ama eski tadı yoktu...

adnan

Aktif Üye
Adı
adnan koray
bence 4,20 okuma salina telesurfu bir inceleyin derim 150 gramı atıyor denenmiştir.çok hafif ve italcanna ve shimanolara göre fiyatıda uygun 150 lira istavrit ve rapala için süper bir kamış fiyatına göre

Vedat Abayoğlu

Daimi Üye
Adı
Vedat Abayoğlu
Kan Grubu
A Rh Negatif
Nacizane ben kendim için kendi fiziksel durumum ve becerimi de gözönünde bulundurarak o kanıya varmıştım 4,20 için; ancak elbet 4,40'da var elimde ve öyle ya da böyle kullanabiliyorum...

Cedros'u zaten ağır işler için düşünmemiştim... Şöyle 110-125 hadi bilemediniz 140 gramlar ile Şemsipaşa'dan daha sakin sularda at-çek veya Şemsipaşa'da çapari ya da yemli ile keyif yapmak; kamış kullanmanın tadına varabilmek için düşünmüştüm... Esasen 150 gramı senede 1 veya 2 gün geçerim olsa olsa ve zaten 2 adet güzel kamış mevcut elimde 150 ve üzeri için...

Yarın Yıldıray'a sorarım bakalım... Geliş tarihinizi öğrenme imkanımız olur ise ben de sohbetlerinizden yararlanıp feyz almak isterim...

(Tarih olarak tam hatırlayamıyorum 70'li yılların sonu idi herhalde; müdavim bir grup vardı Şemsipaşa'da rahmetli Besim ağabey falan sağ iken... Ben de onları izlemekten haz duyardım; belki o zamanlardan da tanışıyoruzdur ama ben henüz 16 veya biraz daha fazlası siz de genç bir delikanlı idiniz herhalde o sıralar...

Hek-Bam'ı bilirim; zamanında rahmetli Cevat Bey'den 1-2 rapala; bir Shimano; bir de Penn makina almıştım... Nur içinde yatsın kaliteli malzemeler getirirdi...En son 3-4 yıl oluyor gideli... Oğlu ve kızı vardı orada; ama eski tadı yoktu...
Sevgili Haluk
Benim Salacağa taşınmam 1983 senesine rastlar.Ancak rahmetli Besim ağabeyi iyi tanırdım.İnanılmaz güzel sıyırtmalar yapardı.Halende elimde mevcuttur.
Hek-Bam halende açık sanıyorum.Ancak geride kalanları işe sarılamadılar keyfe keder çalıkşmaktalar.Mamafih, rahmetli Cevat ağabeyin bahçedeki deposunda halende orijinal emsalsiz ürünlere rastgelmek olası.
Bende rahmetliden 2 adet Shimano almıştım.Halende aktiftirler.
Okuma telesurfler için hemfikiriz.Bu kamışlar İstanbul haricindede,örneğin bizim buralarda sahilden çupra ve sargoz avında olağanüstü iş gördü.Bizzat sevgili Emreyle kullandık ve büyük verim aldık.
Yıldıraya selamımı söylersen sevinirim.
Aslında bugünlerde İstanbulda olmalıydım.Ancak eşim gitmek istedi sıramı ona verdim.İnşallah önümüzdeki günlerde gelmek istiyorum,haber veriririm.
Sevgimle kal

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Sevgili Haluk
Benim Salacağa taşınmam 1983 senesine rastlar.Ancak rahmetli Besim ağabeyi iyi tanırdım.İnanılmaz güzel sıyırtmalar yapardı.Halende elimde mevcuttur.
Hek-Bam halende açık sanıyorum.Ancak geride kalanları işe sarılamadılar keyfe keder çalıkşmaktalar.Mamafih, rahmetli Cevat ağabeyin bahçedeki deposunda halende orijinal emsalsiz ürünlere rastgelmek olası.
Bende rahmetliden 2 adet Shimano almıştım.Halende aktiftirler.
Okuma telesurfler için hemfikiriz.Bu kamışlar İstanbul haricindede,örneğin bizim buralarda sahilden çupra ve sargoz avında olağanüstü iş gördü.Bizzat sevgili Emreyle kullandık ve büyük verim aldık.
Yıldıraya selamımı söylersen sevinirim.
Aslında bugünlerde İstanbulda olmalıydım.Ancak eşim gitmek istedi sıramı ona verdim.İnşallah önümüzdeki günlerde gelmek istiyorum,haber veriririm.
Sevgimle kal
Maalesef o yıllarda üniversiteye başlamıştım; ve beraberinde iş v.s. derken pek fazla bulunamadım oralarda; Salacak dediniz de güzel günlerim geçmişti oralarda çocukluk ve gençliğe giriş çağlarımda; denize de girerdik bol bol; neyse... Selamınız başüstüne... Kısmetse rastlaşırız geldiğinizde...:)

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Surf Mill ağırlık olarak 250 değil 280 gram falan civarında olsa gerek... Cedros ise üzerlerinde yazan atar değerlerini bir yana bırakacak olursak her yönüyle diğerine üstün bir kamış... Üstelik makina yatağı Fuji ve misina klavuzları daha kaliteli... Bana sorarsanız Cedros 150 gram ile at-çek olayında gayet güzel iş görür...
Hemen düzelteyim... Ben evdeki elektronik el terazisi ile tarttığımda 280 gr. civarı gelmişti Surf Mill; ancak bugün daha hassas ticari bir terazide tarttığım Surf Mill 330-340 gram civarında geldi... Kamış piyasada 250 gram olarak biliniyor; ancak gerçek ağırlığı 330 gram civarı...

Balıkoltası

Daimi Üye
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Hemen düzelteyim... Ben evdeki elektronik el terazisi ile tarttığımda 280 gr. civarı gelmişti Surf Mill; ancak bugün daha hassas ticari bir terazide tarttığım Surf Mill 330-340 gram civarında geldi... Kamış piyasada 250 gram olarak biliniyor; ancak gerçek ağırlığı 330 gram civarı...
Yapmak istedikleri ağırlık 250 gr.dır belki ama kıvamını tutturamamışlardır 330 gr olmuştur kamış :D

ryetik

Daimi Üye
Adı
Ramazan Yetik
Merhabalar ;

Surf mill i inceledim ancak çok güvenilir bir kamış gibi gelmedi bana. Hassasiyeti yüksek ancak daha çok akıntısız sularda hafif kurşunlarla çapari yapmak yada zargana topu ile at - çek avcılığı yapmak için uygun bir kamış gibi geldi.
Okuma Cedros u aldım. Haluk Bey in bahsettiği gibi surf mill den daha hafif gibi geldi bana ancak deneme şansım şu aralar yok umarım bir fırsatını bulur denerim ve rapor ederim. Fırdat bulamazsam lüfer zamanına inşallah :)

Saygılarımla.

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Sanıyorum hata satış yapan bayilerden birinin kamışın üzerinde küçük yazan 250 rakamını kamışın ağırlığı olarak yorumlayıp piyasaya o şekilde lanse etmesinden kaynaklanıyor; tabii emin değilim... Yalnız sağlam bir kamış olduğunu söyleyebilirim... Yani görünüşüne aldanmayın; hem yemlide; hem çaparide kullanılabilir bana göre...