Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Oltayi kiyidan daha uzağa nasil atabilirim

t@B

Aktif Üye
Adı
Tacettin
Elbette o kadar basit değil, o sorulara burada cevap verebilecek yetkinlikte insanlar mutlaka var ve cevap vereceklerdir. Benim nerede susup nerede cevap vereceğim sizi ilgilendirmez. Eğer yazdığım msjı saygısızlık olarak görürse Tacettin Bey'den özür dilerim. Ben atış mesafesinin çok da önemli olmadığını kısa bir cevapla belirtmek istedim. Dediğim gibi teknik konulardaki bilgileri zaten buradaki arkadaşlar verecektir.
Özür dilemenizi gerektirebilecek bişey yok.tabiki konuya cevap verebilirsiniz ,espirilide yaklaşabilirsiniz .
Benim beklentim tecrübe kokan hareketlerden istifade edip ,uzak atış konusunda gelişim sağlayabilmek.

Megalodon

Daimi Üye
Adı
Yılmaz
Anlayışınız için teşekkür ederim. Umarım istediğiniz bilgileri edinirsiniz. Bu konuda tek söyleyebileceğim edindiğiniz bilgiler eşliğinde kendi stilinizi oluşturmanız.

pelipe35

Aktif Üye
Adı
Ali Ersin Öztürk
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Daha ince ve esnemeyen bir misina yada ip kullana bilirsiniz eğer ekipmanına güveniyorsan otg yada pentulum (yazılışından emin değilim) deneyebilirsin ben otg atışını dopru olmayan bir ekipmanla denedim her seferinde ya misina koptu ya düğümden patladı hatta sonrasında kamışta kırıldı :) yani baş üstü atış şuan kullanıyoruz genel anlamda 80 90 gayet iyide mesafeler daha iyisi için otg gibi atış stilleri denemelisin daha iyi bir savurma ve sert bir misina kamışının sert olduğunu kabul ederek söylüyorum en fazla +15-20m farkeder

• Beğen
Tepkiler: t@B
B

BS Okuru

Misafir
Üstadım forumda benim açmış olduğum konulara bakarsanız bu konuda benimde çok müzdarip olduğumu göreceksiniz. Ama şu bir gerçek ki, burada ne kadar yazılıp çizilirse çizilsin kesinlikle zamanla ve uğraşmayla çözülebilecek bir durum bu.

Ben geçtiğimiz sene o kadar çok yanlış yapıyordum ki hiç birinin farkına varamıyordum. Çünkü hep kimsenin olmadığı tenha bölgelerde avlanmayı tercih ediyordum. Ama bu gibi yerlerde avlanmanın avantajı olduğu kadar dezavantajı da var. Hatanızı göremiyor diğer ustaların atışlarından ders çıkaramıyorsunuz.

Bu sene ise bol bol ava çıktım ve çok kalabalık olmayan belirli yerlerde avlanmayı tercih ettim. Bulunduğum merada benden daha iyileri olduğu gibi benden daha acemileri de vardı. Benden iyi olan ustalardan ders, benden acemi olan arkadaşlardan özgüven alarak her defasında daha iyi atışı yapmak için uğraştım. Çoğu zaman hep daha iyi atacağım derken daha kötü atışlarım oldu. Ama bir süre sonra yanlışlar yavaş yavaş fark edilip sohbet muhabbet eşliğinde ustalardan yardım alarak kendimi geliştirmeye çalıştım ve çalışıyorum.

Bazen o kadar basit hatalar yapabiliyor ki insan, o kadar da olur mu sorusuna evet işte oluyormuş cevabını veriyorsunuz. Mesela ben 2 ay boyunca eldiven ile atış yaptım ve iki ay boyunca eldivenin ters yüzünü kullanarak yaptım. Çok basit bir detay nede olsa elde eldiven var diyorsunuz fakat eldivenin pürüssüz yüzü ile diğer yüzü arasında dağlar kadar fark oluyor. Ben bu farkı fark ettiğim zaman biraz daha cesaret ile daha düzgün atışlar yapmaya başladım.

Ardından bir bel ağrısı rahatsızlığı çekmeye başladım, dedim ki bu sefer kesin atış pozisyonunda da sıkıntı var. Sağolsun forumdan serdar kardeşim ( rastgele ) yardımını hiç esirgemedi ve ata ata biraz daha kendimi geliştirdim.

Kamçılama olayına gelecek olursak bence mesele kamçılamadan ziyade en önemli husus kamışı sonlandırdığnıız açı ve o açı esnasında misinayı bırakmakta bitiyor.

Bu arada şunuda belirtmek isterim, bu sene atışı geliştireceğim ve aynı zamanda balık yakalayacağım diye tonlarca takımı ziyan ettim. Bu işin aslı astarı en doğrusu boş bir alanda boş kurşun ile atış yapmaktan geçiyor.

Merada iken balık var ise acemilik + o andaki heyecan üst üste gelince istesenizde bir şeyleri başaramıyorsunuz.

Kolay gelsin.

enginson

Daimi Üye
Adı
Engin ÖLÇER
Atış mesafesini etkileyen etken çok. ilk başta ekipman sonrasında atış şekli. internette bir çok atış videosu var onları takip edip o şekilde atış şekli geliştirilebilir.

• Beğen
Tepkiler: t@B

t@B

Aktif Üye
Adı
Tacettin
Daha ince ve esnemeyen bir misina yada ip kullana bilirsiniz eğer ekipmanına güveniyorsan otg yada pentulum (yazılışından emin değilim) deneyebilirsin ben otg atışını dopru olmayan bir ekipmanla denedim her seferinde ya misina koptu ya düğümden patladı hatta sonrasında kamışta kırıldı :) yani baş üstü atış şuan kullanıyoruz genel anlamda 80 90 gayet iyide mesafeler daha iyisi için otg gibi atış stilleri denemelisin daha iyi bir savurma ve sert bir misina kamışının sert olduğunu kabul ederek söylüyorum en fazla +15-20m farkeder
evet birçok atış stili var internette.attığımız yerler it,bari ile zaten pendulum gibi teknikleri uygulama şansına sahip değiliz.ya baş üstü atış veya biraz daha yandan çıkartarak gibi atış seçenekleri ile iyi atışlar gerçekleştirmemiz gerekiyor.Bunu yapabilen ve 150/200 metreleri rahatlıkla çıkarabilen ustalar mevcut
ben izlemeye devam etmeliyim galiba:)

t@B

Aktif Üye
Adı
Tacettin
Atış mesafesini etkileyen etken çok. ilk başta ekipman sonrasında atış şekli. internette bir çok atış videosu var onları takip edip o şekilde atış şekli geliştirilebilir.
benim fikrim önce teknik ve atış şekli ,tecrübe sonrasında olabiliyorsa iyi ekipmanlar.videoları takip ediyorum ama istediğim gelişmeyi onlardan sağlayamıyorum

tentirdiyot

Aktif Üye
Adı
Murtaza c
Bu konuda bana pek söz düşmez ustaların yanında ancak şahsi fikrim söyle ki .
Pendulum ve otg en az 50 saat video izlemiş ve 10 saat denemisimdir .teleskopik kamışla olmuyor malesef . Yada ben beceremiyorum . Evet atılıyor belki normalden 10 20 m fazla ama hayallerinden uzak .
Otg biraz daha başlangıç için uygun ama bence o da teleskopik kamışla olmuyor . 3 parçalı hatta 2 parçalı kamışla daha düzgün yapılabilir.

SM-N930F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

t@B

Aktif Üye
Adı
Tacettin
Üstadım forumda benim açmış olduğum konulara bakarsanız bu konuda benimde çok müzdarip olduğumu göreceksiniz. Ama şu bir gerçek ki, burada ne kadar yazılıp çizilirse çizilsin kesinlikle zamanla ve uğraşmayla çözülebilecek bir durum bu.

Ben geçtiğimiz sene o kadar çok yanlış yapıyordum ki hiç birinin farkına varamıyordum. Çünkü hep kimsenin olmadığı tenha bölgelerde avlanmayı tercih ediyordum. Ama bu gibi yerlerde avlanmanın avantajı olduğu kadar dezavantajı da var. Hatanızı göremiyor diğer ustaların atışlarından ders çıkaramıyorsunuz.

Bu sene ise bol bol ava çıktım ve çok kalabalık olmayan belirli yerlerde avlanmayı tercih ettim. Bulunduğum merada benden daha iyileri olduğu gibi benden daha acemileri de vardı. Benden iyi olan ustalardan ders, benden acemi olan arkadaşlardan özgüven alarak her defasında daha iyi atışı yapmak için uğraştım. Çoğu zaman hep daha iyi atacağım derken daha kötü atışlarım oldu. Ama bir süre sonra yanlışlar yavaş yavaş fark edilip sohbet muhabbet eşliğinde ustalardan yardım alarak kendimi geliştirmeye çalıştım ve çalışıyorum.

Bazen o kadar basit hatalar yapabiliyor ki insan, o kadar da olur mu sorusuna evet işte oluyormuş cevabını veriyorsunuz. Mesela ben 2 ay boyunca eldiven ile atış yaptım ve iki ay boyunca eldivenin ters yüzünü kullanarak yaptım. Çok basit bir detay nede olsa elde eldiven var diyorsunuz fakat eldivenin pürüssüz yüzü ile diğer yüzü arasında dağlar kadar fark oluyor. Ben bu farkı fark ettiğim zaman biraz daha cesaret ile daha düzgün atışlar yapmaya başladım.

Ardından bir bel ağrısı rahatsızlığı çekmeye başladım, dedim ki bu sefer kesin atış pozisyonunda da sıkıntı var. Sağolsun forumdan serdar kardeşim ( rastgele ) yardımını hiç esirgemedi ve ata ata biraz daha kendimi geliştirdim.

Kamçılama olayına gelecek olursak bence mesele kamçılamadan ziyade en önemli husus kamışı sonlandırdığnıız açı ve o açı esnasında misinayı bırakmakta bitiyor.

Bu arada şunuda belirtmek isterim, bu sene atışı geliştireceğim ve aynı zamanda balık yakalayacağım diye tonlarca takımı ziyan ettim. Bu işin aslı astarı en doğrusu boş bir alanda boş kurşun ile atış yapmaktan geçiyor.

Merada iken balık var ise acemilik + o andaki heyecan üst üste gelince istesenizde bir şeyleri başaramıyorsunuz.

Kolay gelsin.
Yazınıza ,yorumunuza bayıldım.Her parağra tecrübe ve çıkarılacak deneyim kokuyor.Tabiki zaman ayırıp detaylandırıp anlaşılır şekilde yazdığınız ve paylaştığınız için çok ama çok teşekkür ederim.

*Demekki yeterince veya doğru çalışmamışım.atışlardA hataları görüp düzeltip daha çok atış yapmak gelişimi sağlıycak 50 atış yapıyorsam 100 atış çalışıcam

*ikinci parağraf aynı ben tenha bir yerde çalışıp ,atışlarda çok hata yapmam ve bunun farkına varmayıp yanlış atışın yer etmesi ve gelişim sağlayamamak bunun bir dezavantaj olduğunu hiç düşünmemiştim.çok haklısınız .iyi araba kullanmayı boş yolda değil ,çok yoğun trafikte,zorlu yollarda dik rampalarda geliştirmiştim.

*gelişim sadece boş kurşun atıp çekmekle çok olmuyor bunu iyi atış erimi olan insanların arasına katılarak ,hatalar yaparak ve bu hataları tespit edip düzeltene kadar uğraşarak.

*kamışa son acıyı ve son hareketini verdirip iyi bir zamanlamayla misinayı parmaktan bırakamamak en büyük promlemim sanıyorum.

Professour

Üye
Adı
cem
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Öncelikle bazı bilimsel verileri ortaya koymak lazım. Lisede fizik dersinde uyumasaydın bunları hatırlardın ;). kinetik enerji =1/2 m V^2 ....m kütle oluyor. Kinetik enerji hızın karesi ve kütle ile doğru orantılı. Ağır takım atmak daha fazla mesafe demek. bir diğer husus uzun kamış daha uzak mesafeye atmanı sağlar. makinenin misina sarımı sıralı ve düzgün olması lazım.spin makinelerde makine kafası tam dolu olmalı. çıkrıklar bu konuda daha iyi ve daha ucuz. esnek kamışlar daha uzağa atıyor. özellikle uç kısmı esnek olanlar. uzak atış yapanlar atış için kamış boyunun yarısı kadar pay bırakıyorlar. Profesyoneller kamış boyuna yakın pay bırakıyor.sivri kursunlar kullanmak önemli.armut kurşundan ziyade. ip misina kullanıyorsan "leader florocarbon" atış mesafene pozitif etki ediyor. en son kısım teknik konusu.linklerden uzak atışların tekniklerine bakabilirsin. kafana bir baret giyersen ve boş alanda çalışırsan kendini veya başkasını da sakatlamazsın.:krsn:

Son düzenleme: