Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Sahte yapım teknikleri videoları

Lazarus

Daimi Üye
Adı
Enez elveren
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Arkadaşlar merhaba..
Sizlere bildiğim, duyduğum veya kullandığım el yapımı sahtelerden bahsetmek istedim tek bir başlık altında.. eminim benden çok usta ve bu konuyu bilen arkadaşlar, abilerim vardır...

Bildiğiniz gibi balık kısmet işi ... 60 70 tl lik rapalaların yapamadığı işi gün geliyor 1 tl verdiğiniz sahteler yapabiliyor..

İlk olarak ilginç olanlardan bahsedeyim...

Tükenmez kalem rapala
daha önce bir arkadaşımızın çok güzel uyguladığı sistem tükenmez kalemi rapalaya çevirmek
Tükenmez kalemden sahte yapmak :) - BalıkSevdam bu başlık olduğu için çok uzatmıyorum..
Lolipop cubuğu
bildiğiniz lolipop çubuğunu rapala olarak kullanmak değişik forumlarda bu konu ile ilgili bilgiler almıştım baracuda veya zargana tarzı balıkları yakalayanları duydum

Gazoz kapağı ile döner kaşık

gazoz kapağını bükerek kaşık haline getirme yurt dışında bunu marka haline getiren hatta poşetleyip av marketlerde satanları gördüm...

Yemek kaşığı
çok söze gerek yok zaten anlaşıldı

Diş fırcası sapı

Bunlar haricinde daha bir çok fikir çıkabilir jelibon, zakkum yaprağı, vs vs ..

Rapala Yapımı

Kalıp çıkartmak

silikon ve kil kullanarak rapalanın kalıbını çıkarmak bunla ilgili daha detaylı videolar bulunabilir.. avantajı bir kere kalıbı çıkardığınızda çok sayıda rapala yapabilirsiniz

Ağaç Rapala

oldukça özenli bir çalışma ağırlık merkezi ve iç aksam özenle yapılmış
2. parca

Tornada işleme
bir başka ağaç rapala sistemi ilk olarak tornadan çıkartıp boyamaya kadar verilmiş

bir başka teknik

Plexi Rapala

aslında suya dayanıklı her malzemeden denge ağırlığı kullanarak (kurşun vs ) rapala yapılabilir...

3 boyutlu göz yapımı

Boyama teknikleri
Airbrush
sahte boyamada daha ciddi olarak kullanılacak teknik alet airbrushtır.. lakin herkesin bu aleti alma gibi bir lüksü yok
airbrushla ilgili bir video

Spreyle boyama ...
daha mantıklı ve ucuz olarak spreyle boyanabilir lakin istediğiniz ayrıntıyı veremeyebilirsiniz..

bu video gene airbrush ile lakin bu tarz şeffaf sprey boyalar mevcut..

Maket boyama

bu konu alakasız gibi görülse de maket boyama teknikleri gayet detay içeren bir iştir bir kaç maket boyası ve fırça ile gerçeğine yakın bir sahte yapmak mümkün videolarla teknikleri öğrenebilirsiniz
tek sıkıntı su bazlı olması boyaların son olarak bir şeffaf bir vernik kullanmanız lazım..

oje
boyamada oje de kullanmak mümkün..

son olarak suda gidişlerini görelim sahtelerin buda size hangisini yapmak istediğiniz yada gaga gibi önemli detaylarda size fikir verebilir

Mektupla

Daimi Üye

Son düzenleme:

Mektupla

Daimi Üye

Mektupla

Daimi Üye

Mektupla

Daimi Üye
Ercüment bey,
epoksi kaplama işlemi ile mesela 20 gr lık rapalanın ağırlığını 28 gr a çıkartmak mümkün müdür acaba ?

Ercüment

Daimi Üye
Adı
Ercüment
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ercüment bey,
epoksi kaplama işlemi ile mesela 20 gr lık rapalanın ağırlığını 28 gr a çıkartmak mümkün müdür acaba ?
Epoksi hiç kullanmadım.
Ama yaptığım ahşap rapala'larda 5-6 kat vernikle ancak 1-3 gr bir artış oluyordu,
epokside ağır bir malzeme değil ağırlığı 2-3 gr anca artırır, beş altı kat sürdüğünü düşünürsek 4-5 gr 'a çıkar bu seferde rapalanın tipi bozulur.

Mektupla

Daimi Üye
Epoksi hiç kullanmadım.
Ama yaptığım ahşap rapala'larda 5-6 kat vernikle ancak 1-3 gr bir artış oluyordu,
epokside ağır bir malzeme değil ağırlığı 2-3 gr anca artırır, beş altı kat sürdüğünü düşünürsek 4-5 gr 'a çıkar bu seferde rapalanın tipi bozulur.
Çok teşekkür ediyorum...

Polyester malzemesi daha ağır olabilir mi