Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Solunar takvimine göre...!!

OnuR67

Daimi Üye
Adı
Onur
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Bence boğaz gibi geçiş yeri olan bir yer için solunar geçerli değil. Kıyılar için geçerli olabilir ama balık o boğazdan geçecekse - akacaksa basınç hikaye. Balığın olduğu derinliği buldun mu yeter. Şimdi basınç düşük yada yüksek diye balık belirli bir derinliğe çakılıp kalacağını zannetmiyorum. Normalde olmaması gerekn derinliğe geldiğinde balık patlayacak mı? Sanmam. Boğazın o akıntısında, gemilerin oluşturduğu girdaplar arasında, varsa yunuslara bulaşmadan istavritleri kovalaya kovalaya akacak. Ne zaman sahile gelir, örneğin Tuzla sahil, o zaman basınca göre derine çekilir yada sığ yere gelir. Yoksa boğaz gibi curcunanın yaşandığı bir akıntıda balık basınçtan fazla etkilenmez diye düşünüyorum. Solunarı kontrol ederek iki defa av yaptım. İlkinde 48% diyordu 25 parça aldım, ikincisinde 95% dyordu 35 parça aldım ama olta okuma Trio Rex idi - daha uzağa attım. İlkinde düşük segment bir kamıştı.

Ha takip etmiyormuyum_ Sadece bakıyorum kaç gösteriyor diye. Zaten bugün soluna kötü balığa çıkmıyım diye bir lüksüm yok. Hafta sonu ise ve evden balığa çıkmak için bir engel/iş yoksa o balığa çıkılacak :)

Herkeze bol avlar.

Bir de IOS için hangi uygulama daha iyi, ben "Fishing Calender" Kullanıyorum, o da sadece bugünü gösteriyor. Önümüzedki bir kaç günü gösteren var mı?
Fishing Calender yıllar sonrasını bile gösterir İleriki günleri göstermesi için premium sürümü indirmeniz gerek ücretsiz sürümler sadece o günü gösterir

ocormanck

Aktif Üye
Adı
Osman
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba dostlar

geçenlerde @Hamdi abinin de açmış olduğu konuda göstermiş olduğu solunar takvimi, ve alçak basınç balık ta yapmış olduğu etkiyi herkez okumuştur bu çalışmadan yola çıkarak kendimce bir araştırma yaptım..
Bazı internet verileri vede uygulamalara bakarak geride bıraktığımız haftada hava basıncı oldukça yülsekti ve boğaz içinde çok ta güzel avlar oldu.. ama dün geceden itibaren basınç düşüşe geçti..
ama hava güzel su yatak gibi solunar da balığı üst seviyede gösteriyor.. önceki konuda hamdi abininde vermiş olduğu 1 ci uyarıyı takiben 1020 pa aşağı balığa gitmeyin demekte ancak takvimlere göre bugün balığın tavan yaptığı verilere göre dayanıyor bende yabancı uygulamaların türkiye üzerinde ne derece doğru ne derece yanılma var buna bakarak bu konuyu açmaya karar verdim aşağıda eklediğim resimlerde sabah ve akşam üstü istanbul ve istanbul dışı çevresi tek tek önemli meraları işaret ederek baktım sonuç aynı balık hat seviyede..
konunun amacı bügün yaptığınız av raporlarını forumda paylaşırsanız bu veriler de ne kadar gerçek ne kadar yanılma var görmüş oluruz

herkeze rastgelsin
birisi benim elimden tutsun. şunu bi güzel anlatsın. kafayı yicem :D

Musti.barut

Daimi Üye
birisi benim elimden tutsun. şunu bi güzel anlatsın. kafayı yicem :D
solunar takvimi uygulamasını indirip bulunduğun bölgeye göre durumlara bakabilirsin solunar takvimi ay durumunu vede borameter (basınç durumu) verilerini birleştirip en iyi dönemde balığa gidilebilir tabi bu boğaz için pek geçerli değil boğazın yoğun akıntısı derinliği yoğunluğunu ölçtüğü söylenemez ama spin olarak başarılı olduğunu diyebilirim bu neye dayanarak söylüyorum balığın yok olan dönemlerini yaşıyoruz devamlı gittiğim mere da ama solunur verisini ve basıncı aynı anda yakalayıp gittiğimde sonuç aldığımı gördüm diyebilirim
sen mesela devamlı tekne ile çıkıyosun solunarın iyi dönemlerinde basıncı da yakalayıp çıkman denemelerde bulunman faydana olur gibi düşünüyorum bakarsın torik kofana denk gelir :)

ocormanck

Aktif Üye
Adı
Osman
Kan Grubu
O Rh Pozitif
solunar takvimi uygulamasını indirip bulunduğun bölgeye göre durumlara bakabilirsin solunar takvimi ay durumunu vede borameter (basınç durumu) verilerini birleştirip en iyi dönemde balığa gidilebilir tabi bu boğaz için pek geçerli değil boğazın yoğun akıntısı derinliği yoğunluğunu ölçtüğü söylenemez ama spin olarak başarılı olduğunu diyebilirim bu neye dayanarak söylüyorum balığın yok olan dönemlerini yaşıyoruz devamlı gittiğim mere da ama solunur verisini ve basıncı aynı anda yakalayıp gittiğimde sonuç aldığımı gördüm diyebilirim
sen mesela devamlı tekne ile çıkıyosun solunarın iyi dönemlerinde basıncı da yakalayıp çıkman denemelerde bulunman faydana olur gibi düşünüyorum bakarsın torik kofana denk gelir :)
Haha :) abim üşenmemiş yazmışsın . Cansın . Saol . Uygulamayı indirip kurcalayıp tekrar yazarım :)

ergunnugre

Üye
Denizlerimizde balık bitince artık solunar takvimi ay takvimi maya takvimi(gerci maya takvimi bitti:))) bunlara bel bağlıyoruz :) solunarı denemekte yinede fayda var diyede düşünüyorum :) umarım 2015 bol balık olur takvimlere bakmaya zamanımız olmadan balıkları alırız :)

kadirover

Yeni Üye
Adı
kadir
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Sevgili hobidaşlar, son günlerde ben de bu ay takvimine kafayı taktım ve bununla ilgili bir uygulamayı indirip telefonumdan 'sözde' balığın en verimli geçmesi beklenen günleri takip etmeye başladım. Bu aralar denize yakın bir yerde kaldığım için genelde her akşam üzeri de balığa çıktğım için bu uygulamayı denemek için ekstra bir çabam da olmadı. Yaptığım tespitlere gelecek olursak:

1-) Uygulamamı yükleyip denize gittiğim ilk gün balık verimliliği %15 olarak gözüküyordu ve 18.00 - 20.00 saatleri arasında oltaya balık bile vurmadı. Gökyüzünde yarım ay vardı. Deniz biraz dalgalıydı. Yem olarak kargı midye kullandım. Baktım balık yok eve gittim.

2-) 2 gün sonra %38 olarak gözüküyordu, Deniz mükemmel bir şekilde çarşaf gibiydi. Bu sefer Ay biraz daha büyümüş ve ortam gündüz gibi aydınlık.. 17.00 - 18.30 saatleri arası oltama yine tek balık bile vurmadı. Annemi aradım balık yok yine diye :) ( Anne ne alaka demeyin, annem balık tutkunudur, bana da bu bağımlılığı enjekte eden kişidir. ). Annem de başka bir bölge tarif etti ve ben de oraya gittim. Derken 18.30 - 21.30 saatleri arası 5 gümüş, 6 mırmır yakaladım. Devam ederken ay'ın önünü bulutlar kapadı ve hafif bir esinti başladı derken balık kesildi. Ben de oltaları toplayıp eve döndüm. Bu avımda boru kurdu ve midye kullandım fakat dikkatimi çeken şey mırmır ve gümüş'ün, özellikle de mırmır'ın boru kurdunu affetmediğini gördüm.

3-) %38'lik günde tuttuğum balıklardan dolayı bu uygulamaya güvenim artmıştı fakat 3. gün %67'lik oranda 18.00 - 19.00 saatleri arasında oltaya balık bile vurmadı ve avı kestim. Balık olmamasının nedenleri arasında o gün biraz dalga oluşu ve o gün boru kurdu kullanmamam da etkili olmuş olabilir ama balık olsa en azından midyeye vururdu diye düşündüğüm için balık olmamasını dalgalı havaya bağlıyorum.

4-) Ve 04.03.2015, Yani 4. günümde %87'lik oranda balık tutmaktan ilk kez kolum ağrıdı diyebilirim :)

- Deniz çarşaf gibiydi,
- 2 paket canlı boru kurdu,
- 1 paket canlı kargı midye,
- ay tepemde, ortam gündüz gibi,

2 olta attım fakat oltayı attığım anda balık vuruyordu iki oltaya yetişemiyordum o yüzden avı genelde 1 oltayla tadını çıkararak yaptım :)

19 tane iri mırmır ve gümüş bir tane de orta boyutlarda karakulak yakaladım. 20.30'da başladığım avı 24.00'da balık kesilince noktaladım.

Ve tüm bunları 1 paket boru kurdu ve yarım paket kargı midye ile yaptım. Denizde balık olmayınca paketler dolusu yem harcarız yine de yakalayamayız ama balık olunca yarım pakete bile güzel şeyler oluyormuş :)

Bu yaptığım avların ayın durumuyla bir alakası var mı yok mu bilmem ama en azından ay ışığında balık olmaz savını çürütmem açısından güzel oldu. Özellikle karakulak yakalamam bu tespitimi sağlamlaştırdı diyebilirim. Ancak şu da bir gerçek ki bence balık olup olmaması için ilk belirleyici etken hava ve deniz durumudur. Deniz dalgalıyken bu balıklar derinlere gidiyorlar ve onların yerine levrekler sahile yaklaşıyor, ki geçen hafta dalgalı havada biz yine mırmır ve gümüş peşindeydik ama 12 no'lu iğnemize inanılmaz bir şekilde 1 kiloluk levrek takıldı :)

Son bir not: facebook hesabıma baktığımda geçen yıl 3 martta 50 tane gümüş yakalamışız aynı bölgede, öyle bir fotomu atmışım o tarihte, Şimdi soru şu: Bu ay takvimi her sene aynı günlerde aynı şekli mi alıyor, eğer öyleyse ay'ın durumunu bundan sonra ciddi anlamda takip ederim, eğer öyle değilse balıkların bu bölgedeki mevsimi budur diye düşünürüm :)

Mersin'den selamlar,

Herkese rastgele..