Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Spin ile levrek avında leader kullanılmalı mı?

burakkilic

Üye
Merhabalar;

Spin ile levrek ve lüfer avlamaya çalışıyoruz ve ip kullanıyoruz. Bu tür avlarda ipin önüne bir leader yapmak avcılığı arttırır mı? Yapılmalıysa Flourocarbon mu yoksa monofilament mi olmalı?

korayb3406

Daimi Üye
Adı
KORAY B.
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Burak Bey, illa leader yapmak gerekmiyor. Yapılacaksa da flourocarbon ile yapılıyor.

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Leader kullanirken balik alirsan evet leader kullanmali dersin. Sonra baska birgun leader takmaya usendigin bir avda balik aldiginda gerek yok dersin. Bu is hep boyle suregider.

Kullanacaksan bence en kalitelisinden fc kullanmalisin. Dugumu baglarken ozellikle ip misinayi ezdirmeden baglamalisin.

Dolunaysiz karanlik gece avlarinda, gunduz bulanik suda ve su ustu avlarinda bence gerek yok. Ama gunduz berrak suda fc leaderin faydasini gorebilirsin derim.

Lazarus

Daimi Üye
Adı
Enez elveren
Kan Grubu
O Rh Pozitif
leader da leader diye bende gaza gelip leader bagladım spin takıma. Aslında mantıklı da geliyor falan neyse bir ara iri bir poşet çektim dedim sağlam. balık görmedi 1 hafta 15 gün öyle attım çektim bir sabah lüfere diye çıktım . aliexpressten de yeni sahtem gelmiş 7 dolar vermişim dememem lazım.. atıyorum bir baktım sahte gidiyor.. bağlantı yerinden kopmuş zaman içinde oluşan yüzüklere çarpma yıpranma vs gitti daha ilk gün sahte :D yani kullanılması mantıklı lakin dikkat istiyor bakmak gerekiyor

Ogiveogi

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
leader da leader diye bende gaza gelip leader bagladım spin takıma. Aslında mantıklı da geliyor falan neyse bir ara iri bir poşet çektim dedim sağlam. balık görmedi 1 hafta 15 gün öyle attım çektim bir sabah lüfere diye çıktım . aliexpressten de yeni sahtem gelmiş 7 dolar vermişim dememem lazım.. atıyorum bir baktım sahte gidiyor.. bağlantı yerinden kopmuş zaman içinde oluşan yüzüklere çarpma yıpranma vs gitti daha ilk gün sahte :D yani kullanılması mantıklı lakin dikkat istiyor bakmak gerekiyor
Leaderı kısa tutun atış yaparken kamışın dışında kalsın

Lazarus

Daimi Üye
Adı
Enez elveren
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Leaderı kısa tutun atış yaparken kamışın dışında kalsın
yanı 30 40 cm gibi bir leader dan bahsedıyorsun ki buda esneme ve shock alma durumunda pek işlevsel değil kanaatimce

Ogiveogi

Daimi Üye
Kan Grubu
A Rh Pozitif
yanı 30 40 cm gibi bir leader dan bahsedıyorsun ki buda esneme ve shock alma durumunda pek işlevsel değil kanaatimce
Hadi 50 olsun diğer türlü çok uğraştırır bence yada farketmezsiniz düğüm zarar görmüş olur balık geldiğinde kopabilir

Lazarus

Daimi Üye
Adı
Enez elveren
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Hadi 50 olsun diğer türlü çok uğraştırır bence yada farketmezsiniz düğüm zarar görmüş olur balık geldiğinde kopabilir
o durum evet iki ucu boklu .. yani leader faydalı erimde falan yada büyük balık geldiğinde azda olsa esneme yaptığı için lakın ne kadar da leader düğümü olsa da sonuç olarak düğüm.. her zaman orada bir risk var

lufermania

Daimi Üye
Adı
Uğur
o durum evet iki ucu boklu .. yani leader faydalı erimde falan yada büyük balık geldiğinde azda olsa esneme yaptığı için lakın ne kadar da leader düğümü olsa da sonuç olarak düğüm.. her zaman orada bir risk var
FG knot kullanın, kesinlikle patlamaz. Lakin ipin leader a iyice oturduğunda emin olun. Norma düğümler gibi misina zayiflamaz bu düğümde

KayaBalığıKaya

Daimi Üye
Adı
Uluç
Leader sadece balık gördüydü görmediydi sorunsalı için kullanılmaz. Sorun balığın görüp görmeme durumu ile ilgiliyse kullanın bir tane monoflament olsun bitsin. FC kullanılmasının en önemli nedenlerinden biri sürtünmelere, aşınmalara karşı diğer misinalara karşı çok daha dirençli olmasıdır. E tabii leader kullanırsak sahte iğnelerinin örgü misinanın içine girmesinin önüne geçmiş oluruz. Örgü misinamız yaralanmamış olur.
FG şart.