Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Turna Balığı Av Teknikleri

MADMAN

Aktif Üye
Adı
kemal
slmlar bi tatlı su meraklısı olarak şuan istanbulda hangi gölde turna avlayabiliriz avlak sormak değil niyetim ama mevki verirseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler iyi günler

merhabalar anladığım kadarıyla turna avına gideceksiniz gitmeden önce 2 hafta önce yaşanan bir olayı paylaşmak isterim arkadaşlarım 2 hafta önce turna avına gittiler ve 6 adet boy ortalamaları 80-100cm arası balık aldıılar eve geldiklerinde 5 tanesinden havyar çıktı anlaşılan aralık erken geldi normalde turna aralıktan itibaren havyara yatar ama bu sene biraz daha erken olmuş kayseri tarafındada balıklarda havyar olduğu bilgisi geldi ve muhtemelen istanbuldada durum bundan farklı değildir. gitmeden önce bilginiz olsun istedim

scorpion26

Daimi Üye
merhabalar anladığım kadarıyla turna avına gideceksiniz gitmeden önce 2 hafta önce yaşanan bir olayı paylaşmak isterim arkadaşlarım 2 hafta önce turna avına gittiler ve 6 adet boy ortalamaları 80-100cm arası balık aldıılar eve geldiklerinde 5 tanesinden havyar çıktı anlaşılan aralık erken geldi normalde turna aralıktan itibaren havyara yatar ama bu sene biraz daha erken olmuş kayseri tarafındada balıklarda havyar olduğu bilgisi geldi ve muhtemelen istanbuldada durum bundan farklı değildir. gitmeden önce bilginiz olsun istedim
Peki bu balığın dişi ve havyarlı olduğunu tuttuğumuzda anlamak mümkün değil mi? Eğer mümkünse bu konuda bir paylaşım yapılırsa çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Terkosta yer konusunda ben de bir başlık açmıştım fakat tatmin edici bir sonuç alamadım. Karaburun tarafına gidip dönüşte turnayada atayım demiştim fakat göl kenarına inecek düzgün bir nokta bulamamıştım.

MADMAN

Aktif Üye
Adı
kemal
Peki bu balığın dişi ve havyarlı olduğunu tuttuğumuzda anlamak mümkün değil mi? Eğer mümkünse bu konuda bir paylaşım yapılırsa çok faydalı olacağı kanaatindeyim. Terkosta yer konusunda ben de bir başlık açmıştım fakat tatmin edici bir sonuç alamadım. Karaburun tarafına gidip dönüşte turnayada atayım demiştim fakat göl kenarına inecek düzgün bir nokta bulamamıştım.
merhabalar konu hakkında biraz araştırma yaptım, balığın cinsiyetini anlamak için gözle görülür 4 yöntem buldum

1. erkek turnalar dişilere göre ince ve uzun bir yapıya sahip dişiler ise daha oval ve orta kısımları daha tombul

2. balıkları ters çevirdiğimizde anüs kısmından anlaşılıyor örnek 2 resim var bunlardan çap olarak büyük ve şişkin olan dişiye ait

bu resimde soldaki dişi

bu resimde sağdaki dişi

3. balığın başı yukarı karnı size bakacak şekilde balığı çevirip işaret ve baş parmaklarımız yardımıyla yüzgeçten anüse kadar sağma yöntemi ile sıyırıldığında olgunlaşmış havyar varsa anüsten çıktığını görebiliriz buda bize bir dişi olduğu gösterir ama balığa zara vermekte var bu işin sonunda çok hassas olmak lazım

4. yöntem ise bence en kesin yöntem havyar dönemlerinde bu balığı avlamayı bırakmak ve sezonun açılmasını beklemek

TekAdam

Daimi Üye
Gold Üye
Adı
Süleyman Vedal Kahramanoğlu
merhabalar konu hakkında biraz araştırma yaptım, balığın cinsiyetini anlamak için gözle görülür 4 yöntem buldum

1. erkek turnalar dişilere göre ince ve uzun bir yapıya sahip dişiler ise daha oval ve orta kısımları daha tombul

2. balıkları ters çevirdiğimizde anüs kısmından anlaşılıyor örnek 2 resim var bunlardan çap olarak büyük ve şişkin olan dişiye ait

bu resimde soldaki dişi

bu resimde sağdaki dişi

3. balığın başı yukarı karnı size bakacak şekilde balığı çevirip işaret ve baş parmaklarımız yardımıyla yüzgeçten anüse kadar sağma yöntemi ile sıyırıldığında olgunlaşmış havyar varsa anüsten çıktığını görebiliriz buda bize bir dişi olduğu gösterir ama balığa zara vermekte var bu işin sonunda çok hassas olmak lazım

4. yöntem ise bence en kesin yöntem havyar dönemlerinde bu balığı avlamayı bırakmak ve sezonun açılmasını beklemek
Eline sağlık Kemal, konuya güzel bilgiler eklemişsin, teşekkür ederim :)

MADMAN

Aktif Üye
Adı
kemal
sağol abi elimden geldiği kadar konuya destek vermek istedim sonuçta sürdürülebilir balıkçılık için bu tip bilgi paylaşımları şart

Can_Ordu

Daimi Üye
Adı
Can ÖNEL
Güzel bir bilgi. Aslında akvaryum balıklarında çok sık kullandığım bir yöntemdi(vent/anus) ancak bunu hiç avda kullanmayı düşünememiştim. Paylaşım için teşekkürler.

Umut Doymaz

Yeni Üye
Adı
umut doymaz
[/Kırklarelinde havyar durumu aynı geçen tutugum bi 86 cm dişi turnadanda çıktı ama dha tam olgunlaşmamıs şekildeydi bugun tarım bakanlıgna gittim bu konuyu dile getirmek için gerekli inceleme yapılacaktır dendi sadece. aramızda tartışmasnı yaptık yaşlı bi turnacı abimde 3-4 yılda bir havalar sıcak gittignde böle oldugnu söledi. aslında tutmamak gerek suanda dişi balık erkek balığa oranla çok dha büyük oluyo turnada karın bölgesi sis olusundan dha belli oluyordu ama düşünemedim eve getirim kestigimde havyarla karsılastım yüzlercesini yok etmiş oldum farkında olmadan. aslında su ürünlerinin bu konuda sağlam bi arastırma yaparak her sene turnanın yasak dönemini belirlemesi gerektigini düşünüyorum..:confused::confused:I]

Adı
arif mutlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Selam,

Balaban ya da Tayakadın diye geçen mevkide avlandım. Ancak kıyıdan atacak yer konusu çok sıkıntılı. Orada motorlu veya kürekli tekne kiralayabilirsin, o zaman her yer avlak olur. İstersensen sırtı şeklinde de avlanabilirsin ya da tekneyle at-çek yapma imkanın çok daha iyi olur ;)

Bu avlak herhes tarafından biliniyor ama kıyıdan atacak çok fazla yer yok, o yüzden de çok kişi gitmiyor ;)

Göl kenarında ya da köy içerisinde kahvede tekne konusunu sorduğunda herkes yardımcı olur
çok teşekkürler bilgiler için şişme bi botum var kendi imkanlarımla ahşap taban yaptığım onunla açılırım inşallah belki bugün bile deneyebilrim tekrar çok saolun

fishing06

Aktif Üye
Adı
Uğur Omay
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Bilgi paylaşımı için teşekkürler arkadaşlar.
Hepimizin bu konuda duyarlı olması gerekiyor.
Rastgele...

Adı
arif mutlu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
teşekkürler bilgiiçin bu haberden sonra beklemeye karar verdim peki küçük bi sorum olucak yumurtlama dönemi nekadar sürer