Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Bunlara artık bir dur demeliyiz....

Konu, 'Ticari Balık Avcılığını Düzenleyen Tebliğ' kısmında Ümit. tarafından paylaşıldı.

1. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Vatandaş satın aldığı balığı tanımıyor ki.
    Bir çok kişi hamsi ile istavriti ayırt edemez durumdayken nerden bilecek çinekop nedir, yaprak nedir.
    Kadıköy balıkçılar çarşısında minekoplara levrek etiketi yapıştırmışlar öyle satıyorlar. Keza tombikleri ve Norveç uskumruları da palamut diye satıyorlar.
    İdare bir faaliyette bulunmazsa ki bulunmuyor vatandaştan bir halt olmaz koruma adına..

TekAdam ve Musti.barut bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rotasiz Kaptan

Rotasiz Kaptan Aktif Üye

Hocam bunun onune gecmek icin alo 174 var. cinekoplari kurtarmak icin devlet tarafindan ozel acilmis bir hat diye biliyorum. tarima kadar hic gitmenize gerek yok, alo demek yetrli. Bu linkide herkesin okumasi ve duyarli olmasi icin cabalayabiliriz. Boylece denizlerimizde daha fazla lufer barindirma sansimiz olur.
    http://www.pudra.com/yasam/gundem/cinekop-sikayet-hatti-174-8693.htm

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

4. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Aynen bende katiliyorum ayni durum av yapanlar arasinda da var 10 cm
    Eskinayi kovaya atan adam bunun sal cok buyukleri var diyince inanmiyor ki
    hayatinda tuttugu en buyuk balik istavrit.

Hafta sonu maltepe de adam bi 5 lt lik pet sise cogu eskina ama hepsi
    istavrit kadar yakalamis kaya baligi da vardi baya abi napacan yazik dedik
    mahallede kedilere yakaliyorum yasak mi diye bize diklendi sonunda.

5. agartan

Hiç bir halta yaramıyor.
    Güzel kayıt alıyorlar ve sonra da 15 gün içinde baskına/kontrole gidiyorlar.
    Gittiklerinde o şikayet konusu balık orada olacakta ceza kesecekler. Üstelik küçük boy oranı %15e çıkarıldığı için yakalanan balığın da yasal olma ihtimali var...
    Anlayan biri cahange org adresinde bir kampanya açıp imza toplayıp bakanlığın dikkatine sunulsa bir şey değişir miki?

6. Rotasiz Kaptan

Rotasiz Kaptan Aktif Üye

Valla abi bana hic denk gelmedigi icin aramadim oyuzden gercekten etkisi varmi bilmiyorum. Ama meslegimden oturu 2-3 sene onceye kadar bu cinekopla ilgili 20 cm yasagi yeni ciktiginda kocaelinin karadeniz kiyilarinda bi kisim balikcilar ag degistirmek maliyetli diye pek yanasmamislardi bu yasaga. Sonuc olarakta sahil guvenlik ve jandarma bu yasaga uymayanlarin yakaladiklari baliklara el koyup cezayi kesiyor ve baliklari benim calistigim kuruma teslim ediyolardi. Bundan dolayida gecen yaz ve su ana kadar hic yasak avdan balik teslim almadigimiz icin biraz duzeldi diye dusunuyorum. Ve zamanla dahada duzelecek diye umuyorum.

7. Ümit.

Ümit. Aktif Üye

Neyimiz doğru ki,bunlarda doğru olsun....Herşey kural ve şartlara bağlı olsun.Eğitim ve bilinçlendirme şart...

8. agartan

İlk çıktığında fena değildi ama istisna miktarını %5 ten %15e çıkarınca ortada suç muç kalmadı.. :(

9. Ümit.

Ümit. Aktif Üye

Aynen üstadım düşünün dönen rantı,rüşvetleri....aç kaldıkları zaman anlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak....

10. Rotasiz Kaptan

Rotasiz Kaptan Aktif Üye

Abi benim bildigim bu yasagi balikcilara uygularken ag deliklerinin buyuklugunu hesap ediyolar. Yani yasaga uygun aglarda 20 cm alti cinekoplar aglarin deliklerinden gecip kurtuluyor ancak yinede kurtulamayanlar oldugu icin orani arttirmis olabilirler. Cunku agin delikleri biraz daha buyufugu zaman limit ustu baliklarinda kurtulam durumu oldugu icin ticari olarak kayba ugrayabilirler sanirim.

11. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Akşam bende pazarda çinekop hatta sarıkanat adı altında satılan yaprakları gördüm, içim acıdı. Bende bu konuda bir başlık açmayı düşünürken bu konuyu gördüm. Gerçekten bu durum için birşey yapamıyor olmamız çok acı. Bence de bu işi satıcı alıcı ayağında değil tutulurken çözmek lazım. Bizim insanımızın bir çoğu hamsi ile istavriti bile ayırt edemiyor. Ama yinede bu pazarcı ya da dükkanlarda satan esnafada bu konuda caydırıcı cezalar verilse kolay kolay mezattan yaprak alabileceklerini sanmıyorum. Dolayısıyla talep olmazsa bir şekilde tutulmazda. Ama tutma kısmında çözülebilmesi kesin sonuç olur. Şeref abinin dediği gibi konudan anlayan biri change.org da bu konuda bir başlık açsada fena olmaz diye düşünüyorum.