Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Ilk Tuzda-firinda Levrek Denemesi,

Apathetic

Daimi Üye
Adı
Kyhn Kygl
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Merhaba, cok zaman once forumda Hamdi abi bu konuyla ilgili post acmisti.. Levrek tutunca bende yapicam diye pek hirslanmistim :) son tuttugum levregin 2kg ustu olmasi ve yakin zamanda kayinpederi ziyaret edicek olmam levregi buzlukta bekletmeme sebep verdi.. internette kisa bir arastirma sonrasi islemlere basladik.. yaklasik 3kg tuz kullandik, bunun yarim kilosu normal islenmis sofra tuzu, 2bucuk kilosu ise salamura tuzdu.. yumurta aki ile kivam vedigimiz tuzu pullu ve ici temizlenmis baligin ustune ve alt kismini kaplayacak sekilde harc yaptik, tabi baligin icini sogan, sarimsak ve defne yapragi ile doldurmayi ihmal etmedik :) guzelce tuzla kapladiktan sonra kilo basina 20dk gelecek sekilde 180 derece firina koyduk.. yaklasik 50 dk civari pisti ve gayette guzel oldu.. ancak baligi tuzdan ayiralim derken bir tarafini biraz parcaladik :) cok mesakatli degilmis ve usenilecek birseyde yokmus, kesinlikle tavsiye ederim.. simdiden afiyet olsun :)

Ekli dosyalar

KaNKuRT

Moderatör
Yönetici
Adı
Erkan
Merhaba, cok zaman once forumda Hamdi abi bu konuyla ilgili post acmisti.. Levrek tutunca bende yapicam diye pek hirslanmistim :) son tuttugum levregin 2kg ustu olmasi ve yakin zamanda kayinpederi ziyaret edicek olmam levregi buzlukta bekletmeme sebep verdi.. internette kisa bir arastirma sonrasi islemlere basladik.. yaklasik 3kg tuz kullandik, bunun yarim kilosu normal islenmis sofra tuzu, 2bucuk kilosu ise salamura tuzdu.. yumurta aki ile kivam vedigimiz tuzu pullu ve ici temizlenmis baligin ustune ve alt kismini kaplayacak sekilde harc yaptik, tabi baligin icini sogan, sarimsak ve defne yapragi ile doldurmayi ihmal etmedik :) guzelce tuzla kapladiktan sonra kilo basina 20dk gelecek sekilde 180 derece firina koyduk.. yaklasik 50 dk civari pisti ve gayette guzel oldu.. ancak baligi tuzdan ayiralim derken bir tarafini biraz parcaladik :) cok mesakatli degilmis ve usenilecek birseyde yokmus, kesinlikle tavsiye ederim.. simdiden afiyet olsun :)
Bende özendim şimdi
Nasip olurda tutarsam aklımdaki ilk yöntem

afiyet olmuştur umarım

Büyükleri Rastgelsin

Levreko

Daimi Üye
Adı
FATİH
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Afiyet olsun bende bikere yaptım daha doğrusu biraderim yaptı kendisi aşçıdır ama balık buğlama gibi oldu o yüzden tadı hoşuma gitmedi bunu daha yağlı bir balıktan yapmak lazım birde pişerken tuz buharlaşarak fırının her yerine iç akşamına bile gidiyor evde bikaç defa pişirseniz fırına zarar verebilir ben bikere pişirmeme rağmen fırın kapağın menteşe kısmında tuzdan dolayı paslanma olmuş bunu taş fırında pişirmek lazım DSC_0173.jpg DSC_0175.jpg

B

BS Okuru

Misafir
offf.afiyet olsun.sabah sabah canım çekti.
av güzelmiş.2 kg.tam ayarında.
tuzda en güzeli.
üstüne kolonya döküp servisi bende severim.hatta süpriz olsun diye çocukların birinin adını önceden tuza parmakla yazıp servis etmeyi..
güzel ambians.
fırın hazır ısınıkken,tahin helva ile limon karışımını fırına vermeyi yaptınız umuyorum.

B

BS Okuru

Misafir
Afiyet olsun bende bikere yaptım daha doğrusu biraderim yaptı kendisi aşçıdır ama balık buğlama gibi oldu o yüzden tadı hoşuma gitmedi bunu daha yağlı bir balıktan yapmak lazım birde pişerken tuz buharlaşarak fırının her yerine iç akşamına bile gidiyor evde bikaç defa pişirseniz fırına zarar verebilir ben bikere pişirmeme rağmen fırın kapağın menteşe kısmında tuzdan dolayı paslanma olmuş bunu taş fırında pişirmek lazım Ekli dosyayı görüntüle 78370 Ekli dosyayı görüntüle 78371
yüzün üstünde yaptım,
1- 200 derecede 45 dakika pişecek
2- üstüne sürdüğün yumurta akına bak.sararınca olmuş demektir.
3-az pişerse bugulama tadı gelebilir.
4- tek parça 1 kg üstü bütün balıklarda bu işlem güzel sonuç veriyor..levrek,minekop,sinarit ve cupra..

msa

Aktif Üye
Adı
Serdar Ahmet Şipal
Ellerinize sağlık. Balığın ağız kısmına yarım kürdanı koyup açık kalmasını sağlarsanız daha iyi olur:harika:

Levreko

Daimi Üye
Adı
FATİH
Kan Grubu
A Rh Pozitif
yüzün üstünde yaptım,
1- 200 derecede 45 dakika pişecek
2- üstüne sürdüğün yumurta akına bak.sararınca olmuş demektir.
3-az pişerse bugulama tadı gelebilir.
4- tek parça 1 kg üstü bütün balıklarda bu işlem güzel sonuç veriyor..levrek,minekop,sinarit ve cupra..
Ben balığı hep tavada yağda pişirerek yemeyi sevdiğim için bana tadı yavan geldi hamsi dışındaki balıkların ızgarasını bile pek sevmiyorum benim bu resimdeki balıkta 1750gr'dı balığıda biraderim çalıştığı restoranlarda hep pişiriyodu evdede o pişirmişti ben kendim uğraşıp pişirmem bu şekilde

B

BS Okuru

Misafir
kod adın levreko.levrek üstadı gibi.....
levrek pişirmeyi bile bilmiyorsun.
garip değilmi..?
daha önce de hatırladıgım kadarıyle tutulmuş balıgın agzındaki sahte konusunda herkesi yanıltmış.farklı bişey söylemiş.bunu söylemenin dogru oldugunu savunmuştun.
beni geçte ,amatörlere telkin edip söylediklerine nasıl güvenebilir?

Ekli dosyalar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Lazarus

Daimi Üye
Adı
Enez elveren
Kan Grubu
O Rh Pozitif
ilk yakaladıgım levrege yapmıstım bende bunu .. özellıkle ıcıne konulan malzeme etkılıyor sogan onemlı :) ben cok begenmıstım .. youtube de cok guzel tarıfler var yabancı onlardan denemek ıstıyorum