Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

İstanbul Boğazı ve Çevresi Balık Avı Raporları

Engin MA

Üye
Adı
Engin Aydoğdu
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Surf disiplini ile avlanan hobidaşların hemen hemen hepsinde mutlaka faydalı bilgiler vardır.
Nedir soru ?

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
4.20 3 parça kamış aldım. şok lideri kamışın 2 ya da 3 katı yaptılar ancak atış sırasında çok pürüzsüz çıkmıyor halkalardan. bu normal bir şey mi? Bu kamışı almamım sebebi (daiwa crosscast 420 100-225) atışta 100 metreyi geçmek. Ancak daha fazla zorlamalı mıyım kamışı bilemedim.

Engin MA

Üye
Adı
Engin Aydoğdu
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Surf disiplini ile avlanan hobidaşların hemen hemen hepsinde mutlaka faydalı bilgiler vardır.
Nedir soru ?

Bu arada atış sırasında makinanın pozisyonunun nerede olması gerektiğini biliyorum. Başka bilmem gereken ne var, nerede hata yapıyorum

es.barış61

Daimi Üye
Adı
Barış Esmer
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
4.20 3 parça kamış aldım. şok lideri kamışın 2 ya da 3 katı yaptılar ancak atış sırasında çok pürüzsüz çıkmıyor halkalardan. bu normal bir şey mi? Bu kamışı almamım sebebi (daiwa crosscast 420 100-225) atışta 100 metreyi geçmek. Ancak daha fazla zorlamalı mıyım kamışı bilemedim.
Şok için kamışın 2-3 katı fazla zira ben 420 kamış için en fazla 6 metre yapıyorum. Sürtünme biraz misina & ip yapısıyla da ilgili, makine yüzükleri de etkiler. Ama en önemlisi şok lideri bağlama usulü. FG düğümü sürtünmeyi en aza indiren düğüm şekli, YouTube da nasıl fg düğüm yapılacağına dair güzel videolar var.

Engin MA

Üye
Adı
Engin Aydoğdu
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Şok için kamışın 2-3 katı fazla zira ben 420 kamış için en fazla 6 metre yapıyorum. Sürtünme biraz misina & ip yapısıyla da ilgili, makine yüzükleri de etkiler. Ama en önemlisi şok lideri bağlama usulü. FG düğümü sürtünmeyi en aza indiren düğüm şekli, YouTube da nasıl fg düğüm yapılacağına dair güzel videolar var.

Teşekkür ederim. İlk avı bu kamışla gece yapmıştım. Bir de gündüz gözüyle biraz daha alışayım kamışa makinaya. Teşekkür ederim.

huseyind

Daimi Üye
Adı
Hüseyin
Bu arada atış sırasında makinanın pozisyonunun nerede olması gerektiğini biliyorum. Başka bilmem gereken ne var, nerede hata yapıyorum
Sağ elle ipi tutarak atış yapıyorsanız makinenin teli elinizin dış tarafında yani saat 3 konumunda kalacak şekilde atış yapılmalı. Bunu bir makine kullanım klavuzunda belirtmişlerdi.

Surf kamışlarda rahat atış için halkası geniş olanları tercih ediyorum. Dar halkalı kamış kullandım, fg düğümü ve kafaya dolanma olmadığı halde ara ara patlama oldu. Sonra geniş halkalı surf kamışla değişince sorun kalmadı. Bir de şok ipi bazen 4 katlı ipten yapılıyor. Bunun yerine 8 kat 0.20 ve üstü ipler gayet güzel. Ben 0.23 -0.26 arasında 8 katlı şok ipi kullanıyorum ve ustaların dediği gibi 6-7 metre civarında şok bağlıyorum.

Bir de atış sırasında çekinme, korku ya da ikilemde kalma olursa çoğunlukla kafaya dolanma ya da kamışın rezonansı sırasında patlama oluyor. Yani güvenle istenilen mesafeye uygun güçle atış yapıldığında ve ipin salındığı anda kamışın yaklaşık 45 derece açıyla tutulması sorunsuz atış sağlıyor.

stratejist

Aktif Üye
Adı
ÖZDEMİR
Kan Grubu
AB Rh Pozitif
Çarşamba gecesi saat 24.00dan 01.00a kadar Emirgan'dan Sarıyer'e kadar gezerek meraları dolaştım ve olta atanlarla lafladım. Spin avı yapan tek bir kişiye bile rastlamadığımı özellikle söylemek isterim. Gördüğüm herkes yemliye yatmıştı ve herkesin kovasında az çok balık vardı. Balık dediğim çinekop ve az da olsa sarıkanattan mütevellit. Gezimi sonlandırdıktan sonra Tarabya otelin önüne park ederek 1 saat kadar spin çalışması yaptım. En verimli bilinen sahteleri ve vibrasyonları denememe rağmen tek bir vuruş bile alamadım. Muhtemelen kanlı canlı, etli kokulu istavritler varken kullandığım hiçbir sahte balıkların ilgisini çekmedi. Sanırım spin avı için havaların biraz daha soğumasını beklememiz gerekecek.

muhsinayhan

Aktif Üye
Adı
Muhsin Ayhan
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Bu sabah önce Beylerbeyi camiönünde, sonra Üsküdar radarda kurşun arkası denedim. Vuruş bile alamadım. Akşam- yatsı arası çok kısa bi süre balık kıyılıyor. O ara 4-5 dişli spine geliyor Beylerbeyinde. Artık kime denk gelirse. Bol balık yok. Yemli daha verimli bu aralar.

Erdem82

Daimi Üye
Adı
ERDEM
Bu sabah önce Beylerbeyi camiönünde, sonra Üsküdar radarda kurşun arkası denedim. Vuruş bile alamadım. Akşam- yatsı arası çok kısa bi süre balık kıyılıyor. O ara 4-5 dişli spine geliyor Beylerbeyinde. Artık kime denk gelirse. Bol balık yok. Yemli daha verimli bu aralar.
Havaların biraz daha soğuması gerekir. Yemlik balık çok olduğundan dişli, sahteye tenezzül etmiyor.