Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kalkan Balığı ve Avı(Psetta Maxima)

Konu, 'Deniz Canlıları ve Balık Çeşitlerine Genel Bakış' kısmında Volkan tarafından paylaşıldı.

1. Volkan

Volkan Daimi Üye

Teşekkür ederim, kaynakta balık olduğu yazıyordu, açıkçası ben de o fikirdeyim, ama çok da önemli değil. Tekrar teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Geçen hafta Şile civarında denedim, ama malesef hiç gelmedi.

4. Volkan

Volkan Daimi Üye

Ben 2 haftadır her gün deniyorum :mad:

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Denemeye devam, çıkınca haber ver :)

6. Volkan

Volkan Daimi Üye

Merak etme, ilk seni arayacağım. İstavrit yeni geldi buraya, hep saçma sapan yemler kullanıyordum. Bu hafta bekle haberi ;)

7. sweethome

sweethome Yeni Üye

Bilgi için teşekkürler..
    geçen hafta gittik, sahilde epey olta atan vardı ama yakalayan sadece 1 kişi vardı. sanırım havaların soğuması gerek.. bu hafta yine gidip deniyecem ben kısmetse.

8. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

bundan 14-15 sene önce orta okul zamanlarımda tutuldum dip oltasıyla pisi-kırlangıç sevdasına. haftasonlarını iple çekerdim hafta içinden takımlarımı hazırlardım. cumartesi geldimi güneş doğmadan düşerdim liman yoluna. çorludan buraya gelen ustalar kadar olamasada pisi-kırlangıç tutardımda ara ara. ama o senelerde onlarca pisi balığı çıkartılmasına karşın kalkan balığını tutanı nedense hatırlamıyorum. kalkanı karadeniz balığı olarak bilirdim ben, çevremde ilk kalkan tutanı yaklaşık 7-8 sene evvel gördüm oda lüfer oltasına denk geldi. o zamandan sonrada sıklıkla kalkan tutan görmeye başladım, son 3-4 senedir bende tutar oldum. son 10 senedir marmara'daki popülasyonu arttımı ne :)

kalkanın asıl gezdiği yerler geniş kumluk alanlar olsada tercihim yavru balıkların (gümüş,kefal vs) bol olduğu liman çevresi, iskele çevreleri, küçük koylar, sığınak olabilecek iri kayalıkların çevresi gibi alanlarda bu balığı aramak. kalkan balığı tam bir avcıdır midesinden çıkan yavru balıkları bilen bilir. dalgaların kıyıya vurduğu noktalarda, 1 karış sularda çoğu kez bu balığı görmüşlüğüm vardır. artık mevsimi geldi açılışıda yaptım. lodosun müsade ettiği ilk fırsatta tekrar gidicem, avından zevk aldığım balıkların başında gelir.

fazla fantaziye kaçmadan klasik 3'lü dip takımı yada kısa beden lüfer-çinekop takımı kullanılması yeterlidir. akyem ile avlanır, her türlü balığı çakmak boyunda kesip yem olarak kullanabilirsiniz. bütün takılmış gümüş balıklarıda güzel işler çıkarır, zarganaya attığım canlı gümüşe gelen kiloluk pisiden biliyorum. bayat yemin çekiciliğinide unutmamak gerekir ;)

bir diğer püf noktasıda dibe yatırılan yemin en geç 30 dakikada bir çekilip kontrol edilmesi, tazelenmesidir. malum marmara'nın dibi yengeç, minare kaynıyor yemsiz oltayı beklemek hoş olmaz :mad:

amatör av limiti 40cm ve günde 2 adettir. yavru ve dişileri geri salmak türün devamlılığı açısından önemlidir. iğneleri büyük tutayım yavru yakalanmasın mantığı iş görmez, ağzı kocamandır kalkan balığının.

9. BAYBORA

BAYBORA Daimi Üye

İşte bu Hüseyin,
    Senden beklediğim azami hassasiyet.
    Türün devamı için çaba,
    Ve bildiğini paylaşma,
    SEN MUAZZAM BİR AVCI OLACAKSIN(YA DA ÖYLESİN)

10. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Tüm detaylarıyla güzel bir paylaşım.Sofrada da en sevdiğim tür.Bu kış da avına zaman ayırmayı düşünüyorum.Ellerinize sağlık.

11. Volkan

Volkan Daimi Üye

Teşekkürler Emre abi. Sofrada bir başka oluyor meret :)