Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Kursun Eritme

AHMET 67

Aktif Üye
Adı
Ahmet Yılmaz
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Abartmayalim arkadaşlar.. eritme sırasında solumamaya dikkat edin kafi. Yoksa yediğimiz balıklarda, özellikle dip balıkları, daha fazla ağır metal vardır.
Tamamen katılıyorum abartılmış bayağı. Evimizde bile radyasyona maruz kalıyoruz ve hatta güneşin ışınlarında ki uv maruz kalıyoruz biz hala kurşun eritmeyi sorun yapıyoruz. Tabiki zararı var ama kapalı ortamda yapmayacaksın ve solumayacaksin kafi

kafican

Üye
Adı
Kafi can Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Abartmayalim arkadaşlar.. eritme sırasında solumamaya dikkat edin kafi. Yoksa yediğimiz balıklarda, özellikle dip balıkları, daha fazla ağır metal vardır.
Düşünceniz çok yanlış, sık ava çıkıyorsanız temas bile yeterince tehlikeli. Kurşun cilt teması ile de vücuda girer.Tamam az miktarda girer ama gene girer. Kaynaklarda çoğunda cilt teması geçmez ama sonuçta kanıtlanmış bir şey. Uzun vadede de bünyenizde ciddi zararlar verecek kadar birikir bu şekilde. Yarılanma süresi 20 Yıldır. bünyeye girişindn 40 45 gündü sanırım, böyle bir süre sonra kemil diş gibi sert dokularda depolanır.Yani vücudunuzdan atılma olasılığı yoktur. Kurşuna temastan sona en basit olarak bir şey yeme içme durumu var. O nedenle çıplak elle değmek akıl karı değil zaten.

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Tamamen katılıyorum abartılmış bayağı. Evimizde bile radyasyona maruz kalıyoruz ve hatta güneşin ışınlarında ki uv maruz kalıyoruz biz hala kurşun eritmeyi sorun yapıyoruz. Tabiki zararı var ama kapalı ortamda yapmayacaksın ve solumayacaksin kafi
Screenshot_20190629-100525.png

Elbetteki atilte ortami ve guveblik tedbirlerinin alindigi ber mekanda risk minimumdur. Ama tecrubesiz bir hobicinin elindeki minik bir yaradan bile alacagi zehirin sonuclari cok agir olabilir.

Kursu mnalzeme cok pahali bisey olsa eyvallah da bir risk alalim ama bir kac paket sigara masrafini gecmeyecek bir malzeme icin neyin riski bu derler degil mi

kafican

Üye
Adı
Kafi can Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Ekli dosyayı görüntüle 93934

Elbetteki atilte ortami ve guveblik tedbirlerinin alindigi ber mekanda risk minimumdur. Ama tecrubesiz bir hobicinin elindeki minik bir yaradan bile alacagi zehirin sonuclari cok agir olabilir.

Kursu mnalzeme cok pahali bisey olsa eyvallah da bir risk alalim ama bir kac paket sigara masrafini gecmeyecek bir malzeme icin neyin riski bu derler degil mi
Olay kurşunun pahalı olması ile ilgili değil. Ancak sürekli ava çıkan insanlar için alacağın önlem maliyeti de kurşun başına kuruşla ölçülür belki 5 kuruş bile etmez. Sürekli ve benim gibi her gün çıkan arkadaşlar için çok kısa, pratik ve ucuz bir işlem. isyer direk vernik yada epoksiye daldır istersen sprey boya ile boyadıktan sonra daldır. Maliyet kurşun başına çok çok çok az. Üsküdara her gidişimde yarım kilo kadar alıyorum epoksiye batırıp çıkarıyorum. Plastik boya vardı kaplama için eskiden onu bulursanız daha da güzel oluyor

AHMET 67

Aktif Üye
Adı
Ahmet Yılmaz
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Ekli dosyayı görüntüle 93934

Elbette ki zararı yok demedim ki ustam ben. Abartılıyor dedim. Ve gerçekten öyle eğer bütün bu yazdıklarınızı yani zararlarını konuşmaya gelirsek şuna emin olun günlük yaşamda maalesef daha fazla zehire maruz kalıyoruz. Örnek vermiştim evde bile radyasyon diye sokakta egzost gazları hele büyük şehirde yaşıyorsunuz o zaman bittiniz yasamamaniz lazım tekniğe göre abartiya göre. Derin düşünürsek yağmurda asit var suya karışıyor bahçede gübre var azot ve diğer kimyasallarla bitki yetişiyor ve yiyoruz herşeyden aldığımız zehir yani ustam. Demek istediğim günlük yaşam böyle iken kurşunu abartmamak gerek bunu anlatmaya çalıştım ve gerekli tedbir alınmalıdır dedim. Bu yazıyı da asla tartışma için yazmadım sadece yanlış anlaşılma olmasın diye yazıyorum saygılarımla

Yakamoz

Daimi Üye
Adı
Kenan Ahıska
Elbette ki zararı yok demedim ki ustam ben. Abartılıyor dedim. Ve gerçekten öyle eğer bütün bu yazdıklarınızı yani zararlarını konuşmaya gelirsek şuna emin olun günlük yaşamda maalesef daha fazla zehire maruz kalıyoruz. Örnek vermiştim evde bile radyasyon diye sokakta egzost gazları hele büyük şehirde yaşıyorsunuz o zaman bittiniz yasamamaniz lazım tekniğe göre abartiya göre. Derin düşünürsek yağmurda asit var suya karışıyor bahçede gübre var azot ve diğer kimyasallarla bitki yetişiyor ve yiyoruz herşeyden aldığımız zehir yani ustam. Demek istediğim günlük yaşam böyle iken kurşunu abartmamak gerek bunu anlatmaya çalıştım ve gerekli tedbir alınmalıdır dedim. Bu yazıyı da asla tartışma için yazmadım sadece yanlış anlaşılma olmasın diye yazıyorum saygılarımla
Dogru
Dogrudur. Benim hassasiyetim cocukken bir arkadasin babasinin kursun eritirken öldugunu ogrenmemden sonra basladi. Olay nsil oldu bilmiyorum ama kursun eritme denince aklima gelir.

kafican

Üye
Adı
Kafi can Akın
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Dediğiniz doğru örnek vermek gerekirse Türkiye sınırları içerisinde neresi olursa olsun soluduğumuz hava 1. derece kanserojendir. İsterseniz Karadenizde yaylaya çıkın gene aynı. Yani içinde kansere neden olduğu kanıtlanmış madde mevcuttur. Ama bu gibi kolay ve ucuz önlemler zor ya da abartı gelmiyor bana. Ne kadar az zarar görürsem o kadar karlıyım demek benim için. Sonuçta düzenli ava çıkan kişiler olarak bir gidiyoruz 1 2 defada yıllık malzememizi alıyoruz genelde. Bunu yapınca da kurşunları tahta mangal şişlerinden geçirip daldır çıkart yapıyorum asıyorum balkona altına da gazete koyuyorum pürüzsüz çıkıyor direk. Kopana kadar da zaten o yüzey bozulmuyor uzun bir süre. Kopsa da en azından kurşun toplayıcılar gelene kadar balığını yediğimiz denize verdiği zarar çok önemli derecede azalıyor.

AHMET 67

Aktif Üye
Adı
Ahmet Yılmaz
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Dogru
Dogrudur. Benim hassasiyetim cocukken bir arkadasin babasinin kursun eritirken öldugunu ogrenmemden sonra basladi. Olay nsil oldu bilmiyorum ama kursun eritme denince aklima gelir.
Çok vahim ve acı bir olay Allah kimsenin başına vermesin. Büyük ihtimal kapalı ortamda ve sürekli o işi yapıyorsa ondan olmuş olabilir çünkü vücutta kurşun zehirlenmesi bir yüzdesi var o aşınca oluyor diye biliyorum yada erimiş kurşun üzerine dökülmüş de olabilir. Tabi bunlar sadece bir tahmin sayın üstadım. Tekrar Allah kimsenin başına vermesin

SKARPİ66

Daimi Üye
Adı
ÖZCAN TÜREMEN
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Eski adetleri bilenler hatırlar. Nazardan korumak için evde kurşun dökerlerdi. Bir cezvede eritilen kurşun içi su dolu tencereye dökülür ve kurşunun aldığı şekilden ne hikayeler ne romanlar üretilirdi.
Rahmetli babam su tesisatçısıydı. Kaynak makinasının olmadığı zamanlarda kurşun ile çalıştığını hatırlarım.

Hamdi beyinde söylediği gibi kurşun ile çalışıyorsanız eğer dumanını solumamanız lazım. Bu ayakkabı imalatında çalışan ve bally ile çalışanlar içinde geçerlidir. Veya kot yıkamada kot pantolonlara ağartıcı sıkanlar içinde geçerlidir.
Ve erimiş kurşunun mümkün mertebe döküm esnasında dikkatli boşaltılması vücuda sıçramamasına değmemesine dikkat edilmelidir.
Kurşunu eritirken ve kullanacağınız kaba dökerken açık havada olmanız direk dumanına maruz kalmamanız ve kuşun ile çalışıken mutlaka elde kalın bir eldivenin olmadı şart. Çalışılan ortamda sıvı - su varsa eğer erimiş kurşun su ile temas ettiğinde küçük patlamalar ile sıçrar. Bu neden ile yüzünüzde bir maskeninde olmadında fayda vardır.
Kurşun ile çalışanlar her ne kadar bu işte ustalaşmış iselerde ilerde en çok atladıkları şey dumanıdır. Ve kurşun dumanı özellikle ciğerlerde ilerki yaşlarda gösterir etkisini...
Bu olay yanlızca kurşun ile sınırlı değil. Demir veya metal kesimi yapanlar için - kürk işinde çalışanlar için - işleminde havaya gaz salımı yapan daha sayamadaığım bir çok meslek içinde geçerlidir.

hamdialev

Daimi Üye
Adı
Hamdi ALEV
Kan Grubu
O Rh Negatif
Maalesef yediğimiz, içtiğimiz, soluduğumuz, dokunduğumuz her şeyde sağlık yönünden zarar var. Önlem almakta fayda vardir muhakkak. Ancak sizin abarttiginiz seviyede bir durum yok.

Bir şey olmaz diyemiyorum, çok basit şeylerden tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Bunu da tek nedene bağlamamak gerekiyor.

Şu da var, kurşun dökmek çok da kârlı değil, jighead hariç hurda kurşun bile 12 13tl civarında..