Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Mudanya Bölgesinde Balık Yok Mu?

Adı
Selçuk KALEŞ
İzmaritlerden sonra mezgitlerde terk etti bizi. Yaklaşık 3 haftadır, tekne ile mudanya ve civarında balığa çıkıyoruz. İstavrit henüz gelmediği gibi oltayı tıklayan ne bir mezgit nede izmarit var. Denizin rengi koyu bir yeşil. Marinada bile denizin dibini görmek imkansız. Balık mı kalmadı denizde, kirlilikten bizim yemler mi görünmüyor yoksa terk mi ettiler bizim bölgeyi?

Kuleli

Yeni Üye
Adı
Bilal
Benim bildiğim denizin yeşilimsi olması planktonlarda oluyor diye biliyorum. hersene olur bu olay. balıkların beslenmesi açısında iyi bir olay galiba tam olarak bilmiyorum.

Adı
Selçuk KALEŞ
Benim bildiğim denizin yeşilimsi olması planktonlarda oluyor diye biliyorum. hersene olur bu olay. balıkların beslenmesi açısında iyi bir olay galiba tam olarak bilmiyorum.
Umarım iyi bir olaydır. 3 senedir havanın güzel olduğu her hafta çıkıyorum balığa. Bu senekine benzer bir durumla hiç karşılaşmamıştım.

takipte olacağım,teşekkürler..

trakonya79

Daimi Üye
Adı
Özkan Yazıcı
suyun bu sekılde bulanık olması zıpkıncı arkadasların işine hiç gelmedi buda madalyonun öbürkü yüzü :)

emrah_016

Yeni Üye
Adı
Adınızı Soyadınız
mudanyada değil sadece mudanya kurşunlu gemlik kumla narlı armutlu bu körfezde İ D O geldiğinden beri hiç tadı kalmadı denizi karma karışık ediyor sahilleri dalga içinde bırakıyor olan bile kaçar halde. mezgit istavrit en bol balıklar bu körfezde onlarda olmasa zaten havuzdan farkı kalmayacak :(

Adı
Selçuk KALEŞ
13.06.2010 mudanya raporu

trilye armutlu gemlik üçgeninin mudanya tarafı kahverengi karşı tarafı ise masmavi bir renkteydi.
bahsettiğimiz kahverengi çamurumsu denizde pek balık yokken, mavi sulara doğru yani derinlerde Hamdi beylerin bir kaç gün önce tuttuğu mezgitlerin aynılarına rastladık. ve hatta tek tük istavrit,sardalya ve kırlangıçlarda takıldı oltamıza.

hepinize iyi avlar..

Adı
Selçuk KALEŞ
konu ile ilgili basında haberler yeralmaya başladı. Bursa Olay gazetesinin bugünkü haberi aşağıdaki gibi.

Gemlik Körfezi`nde, denizde geniş kahverengi şeritlerin oluşması, balıkçıları ve vatandaşları endişelendirirken, bu durumun üreme döneminde bulunan midyelerden ve denizdeki diğer canlıların çoğalmasından kaynaklandığı sanılıyor. Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel, Gemlik Körfezi ve Marmara Bölgesi`nin bazı kıyılarında denizin renginde endişe verici değişiklikler olduğunu söyledi.16-06-2010

Denizin renginin iki gündür kahverengiye döndüğüne işaret eden Dalarel, şöyle konuştu: `İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde, renk değişiminin üreme döneminde olan midyelerden ve diğer canlı türlerinin çoğalmasından kaynaklanabileceğini öğrendik. Mayıs ve haziran ayları, midyelerin üreme dönemidir. Bu aylarda midye avlanması yasaktır. Ayrıca `alg` denilen tek hücreli canlıların ani çoğalmasının da etkili olduğu belirtiliyor. Denizdeki bu renk değişimleri bizi korkutuyor. Denizimizi kaybetmek istemiyoruz.` Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk ise denizdeki bu durumun, sudaki `fitoplankton` denilen organizmaların renk değiştirmesiyle ilgili olabileceğini belirterek, `Bu renk geçen hafta domates rengindeydi. İzmit Körfezi`nde ve Adalar açıklarında görüldü. Buna `red tide` deniliyor. Sebebi kara kökenli kirlenmedir ve bunun sonucunda denizde çözünmüş oksijen azalmasıdır` dedi.

Bu Haber 280 kez Okunmuş

Adı
Selçuk KALEŞ
yukarıdaki konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum..

saygılarımla.